Ponad 110 rowerzystów z terenu Gminy Skoki, okolic Poznania, Wągrowca, Suchego Lasu i Owińsk wyruszyło 8 maja ze skockiego rynku w pierwszy tego roku rajd rowerowy pod nazwą III Rajd Rowerowy z okazji Dnia Ziemi.

Trasa nie była zbyt długa, zaledwie 18 km wiodło przez Potrzanowo, Budziszewice, Budziszewko, Grzybowo do Rościnną. Rowerzyści na trasie zrobili sobie dwa przystanki, pierwszy w Budziszewicach w powstającym właśnie Gospodarstwie Agroturystycznym „Trzy Dęby” państwa Grażyny i Stanisława Derpińskich, a drugi w bardzo urokliwym miejscu tj. moście między jez. Budziszewskim, a jez. Czarnym na terenie sąsiedniej Gminy Rogoźno.

Meta rajdu została zorganizowana w Rościnnie przy nowo wyremontowanej ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich świetlicy wiejskiej.

Na uczestników czekało ognisko i kiełbaski do upieczenia oraz placek.

Z racji tego, że rajd był zorganizowany z okazji Dnia Ziemi nie zabrakło akcentu przyrodniczego. Po posiłku wszyscy wyruszyli do parku okalającego Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny, gdzie dwaj młodzi ornitolodzy z Rościnna: Hubert Czarnecki i Adam Loręcki przy pomocy koleżanki Hanny Janiszewskiej rozstawili specjalne siatki ornitologiczne do łapania ptaków. Niestety z racji tego, że mamy maj i trwa w pełni okres lęgowy ptaków, które w tym czasie nie latają zbyt intensywnie złapał się tylko jeden osobnik z gatunku Pokrzewka Czarnołbista (Kapturka). Ptaka oznaczono, zaobrączkowano i wypuszczono. W świetlicy Hubert i Adam pokazali po powrocie z parku prezentację multimedialną o ptakach, o których opowiadali z ogromną pasją. (Należy dodać, o czym już wspominaliśmy kiedyś, że panowie ci posiadają wszelkie uprawnienia nadane przez Ministra Ochrony Środowiska w celu obrączkowania ptaków.) Po prezentacji uczestnicy wypełnili test wiedzy o ptakach. Na każdego uczestnika czekała nagrody.

Zapraszamy na kolejne rajdy:

plakat-skoki plakat-dzie_dziecka

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/DGmfA7Q99lQ?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]