Śnieżyca górska czyli biały fiołek … na nizinach M. Kuleczka

ZOBACZ_FILMStarczanowo lada chwila przeżywać będzie prawdziwe oblężenie. Przyczyna? Rozpoczynająca właśnie kwitnienie ŚNIEŻYCA WIOSENNA.

Śnieżyca Wiosenna jest rośliną cebulkową, osiągającą wysokość do 30 cm, z dwoma (rzadziej 3 lub 4) odziomkowymi liśćmi, szerokości do 1 cm. Łodyga zwykle z 1 kwiatem. Białe działki okwiatu z żółtawą (lub zielonkawą) plamą na szczycie tworzą jednakowy, wewnętrzny i zewnętrzny okółek. Szyjka słupka jest silnie maczugowato zgrubiała. Zapylana jest przez owady. Owoc stanowi gruszkowata torebka. Nasiona punktowane cebulki śnieżycy wiosennej zawierają trujące substancje chemiczne.

W Polsce śnieżyca wiosenna występuje w Sudetach i w Karpatach wschodnich oraz rzadko w południowej części niżu. W tej części Polski jest ewenementem.

Podlega ścisłej ochronie gatunkowej i jest narażona na wyginięcie. W związku z powyższym 1 maja 1975 roku miejsce jednego z dwóch terenów występowania śnieżycy na niżu zostało objęte całkowitą ochroną poprzez utworzenie Rezerwatu zajmującego powierzchnię 9,46 ha.

 

Jak dotrzeć do Rezerwatu ?

Najprościej ze wsi Starczanowo.

Do Starczanowa prowadzą dwie drogi:

  • z Murowanej Gośliny (jadąc od Poznania pierwsza ulica w lewo za cmentarzem) drogą asfaltowa przez Mściszewo,
  • z Uchorowa (jadąc z Obornik do Murowanej Gośliny w Uchorowie należy skręcić w prawo) drogą gruntową.

Spacer Śnieżycowym Jarem w niedzielne popołudnie zwłaszcza w coraz bardziej wiosennej aurze jest doskonałą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.

A zatem zapraszamy do Śnieżycowego Jaru!

 

Roma Dukat
GCI w Murowanej Goślinie