W ramach akcji „Lato z Przewodnikiem w Puszczy Zielonka” z rynku w Skokach, 9 sierpnia wyruszyła do Pobiedzisk ok. 60 osobowa grupa rowerzystów ze Skoków, Poznania i okolic oraz Wągrowca.

Tradycyjnie trasa rajdu wiodła polnymi drogami. Mogliśmy podziwiać uroki polskiej wsi w samym szczycie żniw. Na trasie odwiedziliśmy drewniane kościoły na Szlaku Kościołów Drewnianych min w Rejowcu i Węglewie. Trasa rajdu wiodła przez „Lednicki Park Krajobrazowy” więc nie sposób było nie podjechać pod „Bramę Rybę” nad jez. Lednickim.

Koniec rajdu zgodnie z planem znajdował się w Pobiedziskach w Skansenie Miniatur. Jest to park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący około 35 najważniejszych, a także i mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Miniatury są wykonane w skali 1:20, z trwałych materiałów: szkielet aluminiowy, „elewacja” plastikowa zabezpieczona odpowiednimi środkami chemicznymi i niektóre fragmenty są realizowane z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne.

Po zwiedzeniu skansenu uczestnicy rajdu rozjechali się w 4 strony świata do swoich domów. I nam Skoczanom nie pozostało nic innego jak wyruszyć w 30 km trasę powrotną, ogólnie dla nas trasa całego rajdu wyniosła 78 km.

Kolejny rajd odbędzie się 27 września z metą w Budziszewicach.
ZAPRASZAMY.