W dniach 25-27 kwietnia 2014 na terenie Gminy Skoki odbył się VIII ogólnopolski ekstremalny Rajd Przygodowy Wertepy, organizowany przez Klub Sportowy Hades z Poznania. Po raz drugi w historii rajdu areną zmagań była gmina Skoki i okolice (pierwszy w 2008).

W zawodach wzięły udział 42 zespoły 2 i 4 osobowe z całej Polski. Uczestnicy rywalizowali ze sobą na 2 trasach o zróżnicowanej długości. Trasa długa z limitem jej pokonania 24 godzin wynosiła w optymalnym wariancie 160km i wystartowała o północy z 25 na 26 kwietnia w asyście Policji z placu targowego w Skokach. Trasa krótka z limitem 12 godzin wynosiła ok. 80km, a zawodnicy wyruszyli na nią w sobotę o godzinie 10:00 z rynku w Skokach.

Trasa została podzielona na odcinki rowerowe, piesze, kajakowe i rolkowe, poprowadzone przez najciekawsze tereny wokół Skoków. Po drodze zawodnicy mieli do wykonania zadania specjalne, między innymi przejście w bród rzeki i most pontonowy.

Meta została zorganizowana na terenie Gimnazjum nr 1 w Skokach. Rajd w limicie czasu ukończyły 34 z 42 zespołów, co wskazuje, iż trasa okazała się wymagająca dla zawodników. Po ukończeniu rajdu na zawodników czekał ciepły posiłek regeneracyjny w lokalnej restauracji.

O godzinie 21 na hali sportowej w Gimnazjum odbyło się uroczyste zakończenie rajdu połączone z dekoracją zwycięzców poszczególnych tras oraz losowaniem cennych nagród wśród uczestników „Wertepów”. Nad sprawnym przebiegiem i całą logistyką rajdu przez cały czas czuwał zespół organizacyjny złożony z członków klubu sportowego „Hades”, wśród których byli doświadczeni organizatorzy imprez ogólnopolskich, trenerzy sportowi, specjaliści od technik linowych i ratownictwa. Mapa wraz trasą rajdu została zaprojektowana przez licencjonowanego kartografa, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski w Biegach na Orientację. W trakcie i po zawodach nie doszło do żadnych wypadków i incydentów.

Rajd Przygodowy Wertepy nie odbyłby się bez wsparcia Miasta i Gminy Skoki, która w tym roku gościła rajd. Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Pana Tadeusza Kłosa oraz dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skokach Pana Wiesława Sierzchuły. Chcemy również podziękować za sprawne zabezpieczenie startu honorowego rajdu przez Policję z Komisariatu Policji w Skokach (dwukrotnie północy oraz rano).

Trudności z jakim zmagali uczestnicy imprezy najlepiej oddają zdjęcia poniżej.