Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Akcja powstała w Łodzi w 2010. W całej Polsce mamy już około 400 organizatorów, którzy przynajmniej raz zaangażowali się w wydarzenie. We wszystkich rajdach wzięło dotychczas udział prawie 50 tysięcy osób.

Z roku na rok idea promowania czytelnictwa i bibliotek na rowerach się rozwija i dociera do najdalszych zakątków Polski, a także świata. Odjazdowego Bibliotekarza organizują dziś biblioteki z miast, miasteczek, małych gmin w każdym województwie. Odbyły się też edycje Bicycool Library w innych krajach np. Rumunia, Wielka Brytania, USA, Nepal.

Skoki gorsze nie są! Rowerami i Biblioteką stoją! Te dwie siły połączone ze sobą zorganizowały w tym roku III edycje Odjazdowego Bibliotekarza.

Pogoda podobnie jak w ubiegłym roku trochę popsuła szyki. Na starcie zjawiła się 1/3 zgłoszonych, zaprawionych w bojach rowerzystów. Jak się potem okazało, z pogodą było tylko lepiej. Ci co się wystraszyli, że się rozpuszczą niech żałują!

Tras wiodła wokół Skoków, jej pętla miała długość 20 km. W bibliotece kierowanej przez panią Dyrektor Elżbietę Skrzypczak czekał pyszny poczęstunek oraz moc książkowych atrakcji.

Już dziś zapraszamy na IV edycję Odjazdowego Bibliotekarza.