Oficjalne otwarcie sezonu rowerowego w Gminie Skoki wzorem ubiegłego roku zapoczątkował II Rajd w Nieznane. Z dreszczykiem emocji i niepewności 55 uczestników żegnanych przez Burmistrza Tadeusza Kłosa wyruszyło ze Skockiego Rynku w sobotę 21 kwietnia jak zapowiadali organizatorzy w 25 km wycieczkę do ???????????? Rowerzyści byli m.in. ze Skoków i okolic, Wągrowca, Murowanej Gośliny, Poznani a nawet Kostrzyna nad Odrą.

Wyczekiwana z utęsknieniem wiosna tego dnia pokazała swoje bardzo przyjazne oblicze, słoneczko świeciło nieprzerwanie na bezchmurnym niebie, temperatura dla rowerzystów okazała się optymalna. Trasa skierowała uczestników w kierunku Potrzanowa i wyprowadziła na teren Gminy Rogoźno. Nie było zmiłuj, jak 25 km to 25 km! A metą II Rajdu w Nieznane okazał się Jaracz, gdzie znajduje się Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego oddział Muzeum Narodowego Przemysły Rolno – Spożywczego w Szreniawie.

Tradycyjnie już na mecie czekał na nas posiłek regeneracyjny, kawa i zimne napoje.

Po muzeum oprowadził nas przewodnik, pan Mateusz Klepka. Zobaczyliśmy młyn wodny z przełomu XIX i XX wraz z zespołem kanałów młynówki. W budynku młyna znajduje się ekspozycja przemysłowej techniki młynarskiej obejmująca cały cykl przemiału zboża na mąkę. Maszyny i urządzenia we młynie pochodzą z lat dwudziestych XX wieku. Dodatkowo wyeksponowane są modele młynów wodnych i drobny sprzęt pomocniczy. Największą atrakcją stał się jednak młyn wietrzny – wiatrak koźlak z końca XVIII wieku – panowie mogli spróbować swych sił w obracaniu go w kierunku wiatru. Wiatrak ten został przeniesiony ze wsi Czacz gm. Śmigiel. Jest on reprezentantem najbardziej charakterystycznych w Wielkopolsce wiatraków typu koźlak. Wnętrze młyna w sposób naturalny prezentuje wyposażenie obiektu podczas użytkowania.

W budynku dawnej stajni zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą tradycyjnemu przetwórstwu zbożowemu. Prezentowane są tu żarna, stępy, śrutowniki do zboża o napędzie ręcznym lub kieratowym oraz mechaniczny śrutownik produkcji Zakładu H. Cegielskiego w Poznaniu.

W domu młynarza, bardzo ciekawa okazała się „Kolekcja modeli wiatraków inż. Feliksa Klaczyńskiego” prezentująca unikalny zbiór ponad 40 modeli wiatraków z terenu całej Polski.

Jak się okazało, mino że Muzeum w Jaraczu znajduje się tak niedaleko mało kto miał wiedzę o jego istnieniu. Dlatego idea rajdu w nieznane sprawdziła się więc ponownie (przypominamy, iż I jego edycja miała miejsce w roku ubiegłym i zakończyła się w przepięknym pałacu w Krześlicach gm. Pobiedziska). Organizatorzy już mają pomysł gdzie będzie meta III edycji Rajdu w Nieznane, ale na poznanie tego sekretu trzeba będzie poczekać do 27 kwietnia przyszłego roku.

A o to kalendarz rajdów rowerowych na ten rok:

– 12 maj – I Rodzinny Rajd Rowerowy do REJowca

– 26 maja – X Rajd „Puszcza Wpuszcza” do Zielonki

– 2 czerwca VI Rajd z okazji Dnia Dziecka do Antoniewa z parkiem linowym jako główną atrakcją dla dzieci i ich rodziców

– 30 czerwca ptasi rajd „Śladami Bocianich Gniazd” do Łosińca

– 7 wrzesień – Rajd „Etno Klimaty” do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach i udział w festynie „Pożegnanie Lata”

– 15 września VII Cysterski Rajd Rowerowy