Loga_do_NW

Zgodnie z planem rozpoczęty został w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Skokach projekt pn.: „Mali skoccy podróżnicy – cykl spotkań podróżniczych dla dzieci z terenu Gminy Skoki” Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny”.

W projekcie chęć uczestnictwa zgłosiło 150 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każde dziecko otrzymało „wyprawkę podróżnika” (notes i długopis) do zapisywania i rysowania tego, co zdaniem dzieci będzie dla nich najbardziej interesujące podczas spotkań.

Pierwsze spotkania pn.: Afryka- śladami Stasia i Nel (dzieci z klas 1-3) i Afryka – tam gdzie żyją słonie i żyrafy (dzieci w wieku przedszkolnym) odbyły się w dniach 30 i 31.01.2013 roku w Sali Biblioteki w Skokach.

AFRYKA – ŚLADAMI STASIA I NEL

3-01_1_Afryka_StasNel_14-01_1_Afryka_StasNel_2Przez Czarny Ląd przejechały dzieci szlakiem, który ponad 100 lat temu przemierzyli bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Podczas podróży czekało na nie wiele przygód – rejs statkiem po Nilu, przejazd wysłużonym pociągiem przez pustynię Nubijską, a także przeprawy ciężarówkami przez afrykańskie bezdroża. Wspólnie z podróżnikiem – przewodnikiem panem Marcinem Złomskim dzieci wybrały się na safari, podczas którego spotkały wiele znanych dzikich zwierząt. Podziwiały również piękno afrykańskiego krajobrazu: zielone góry Siemen w Etiopii, piaszczyste plaże Zanzibaru oraz rozłożyste baobaby, które były schronieniem dla wędrujących po Afryce Stasia i Nel. Podróż trwała 2 godziny z przerwą, w trakcie której uczestnicy spotkania poczęstowani zostali bananami.

AFRYKA – TAM GDZIE ŻYJĄ SŁONIE I ŻYRAFY

1-01_2_Afryka_Slonie_22-01_2_Afryka_Slonie_1Dzieci wędrowały przez pełne dzikich zwierząt sawanny Afryki. Spotkały słonie i słoniątka, żyrafy, zebry, nosorożce, pluskające się w wodzie hipopotamy, przyjrzały się zalotom lwów. Dowiedziały się jak w Afryce żyją ludzie, spotkały też mamy z dzieckiem w chuście i dzbanem na głowie. Dowiedziały się z czego można zrobić turban, który ochroni nas przed słońcem w podróży po afrykańskich bezdrożach, o baseniku z zimną wodą w centrum pustyni, a także dlaczego pragnienie najlepiej gasi słodka, gorąca herbata. Przekonały się że Afryka to nie tylko pustynia. Smaczne banany, które dzieci zajadały podczas przerwy dopełniły afrykańskiego klimatu.

5-01_Autor_ZlomscyGosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski – socjolog i kontrabasista, których połączyła pasja podróżowania. Gdy poznali się na pokazie slajdów on miał już za sobą wędrówkę w głąb peruwiańskiej dżungli, przemierzył Afrykę od Kairu do Kapsztadu i odwiedził klasztory buddyjskie w Tybecie; ona wspinała się w górach Azji i podziwiała bezkres mongolskiego stepu. Od tej chwili wyjeżdżali już razem, aby w końcu ruszyć w 10-miesięczną podróż poślubną dookoła świata. Gnani wciąż przed siebie przemierzyli ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Niedawno wrócili z pierwszej podróży we trójkę z 10-miesięczną córką Zosią.

Swoimi wrażeniami dzielą się prowadząc wyprawy na krańce świata, podczas pokazów slajdów podróżniczych, a także na 5stronaswiata.pl. Wydali album fotograficzny „Indonezja. W cieniu wulkanów”. Są autorami tras trampingowych do Argentyny, Chile, Indonezji, Meksyku, Maroka, Mali oraz Portugalii.

Organizator spotkań – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.