11 XI 1918 r. – data ważna dla każdego Polaka. Tego dnia po ponad 120 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Trud, wyrzeczenia i tęsknota za wolnością uwieńczone zostały powrotem państwa polskiego na mapy Europy.

W 2012 roku przypada 94 rocznica tych wydarzeń. Tak jak Polacy w całym kraju, tak i skoczanie uroczyście uczcili pamięć tamtych dni. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w niedzielę 11 listopada, o godzinie 18, mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja Biskupa w Skokach. Podniosły charakter nabożeństwa podkreśliła obecność pocztów sztandarowych, delegacji zakładów pracy, stowarzyszeń i organizacji działających na terenie miasta i gminy Skoki. Wyjątkowości nadała mu również oprawa muzyczna w wykonaniu pana Pawła Białego oraz Szkolnej Orkiestry Dętej z Mieściska. Ta ostatnia wspólnie z harcmistrzem Andrzejem Surdykiem i przedstawicielami 7 Skockiej Drużyny Harcerskiej „Hyce” poprowadziła uczestników uroczystości pod tablicę pamiątkowa przy Placu Powstańców Wlkp. Krótka lekcja historii podana przez pana Andrzeja przybliżyła wszystkim czas walk o wolność oraz proces odzyskiwania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Zwieńczeniem obchodów było złożenie przez przybyłe delegacje wiązanek kwiatów oraz wykonanie przez Orkiestrę Dętą pieśni patriotycznych.

Wszystkim, którzy mimo deszczowej aury, przyczynili się do uświetnienia obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz tym którzy zechcieli w nich uczestniczyć składamy serdeczne podziękowania.