W słoneczną niedzielę 5 czerwca odbył się przejazd zabytkowym pociągiem Cysters do Wągrowca. Oferta Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl skierowana nie tylko dla miłośników turystycznych pociągów specjalnych, ale również dla osób pragnących miło i rodzinnie spędzić czas w nietypowy sposób. Pociąg Cysters wyruszył z Poznania o godz. 12:30. Do Skoków dotarł z 30-sto minutowym opóźnieniem, co jednak nie wpłynęło na entuzjazm oczekujących podróżnych.

Widok lokomotywy buchającej parą zrekompensował oczekiwanie na spóźniający się pociąg, dzieci oczekujące na peronie radośnie ruszyły wraz z rodzicami, aby zająć miejsca w wagonie nr 5, który był zarezerwowany dla pasażerów wsiadających w Skokach.

Wnętrze pociągu w znakomitym stanie. Na tabliczce informacyjnej można było odczytać rok budowy wagonu przypadający na 1927r. Konduktor sprawdzał kartonowe retro bilety dziurkując je jak to robiono dawniej. Prawdziwa podróż w czasie.

Przejazd połączony był z piknikiem rodzinnym organizowanym przez miasto Wągrowiec w Parku 600-lecia. Na dzieci czekały takie atrakcje jak: budowanie konstrukcji z 25 tysięcy drewnianych klocków oraz klocków lego, namiot kulinarny, bezpłatne znakowanie rowerów, pokazy służb mundurowych, gigantyczne bańki, dmuchane zamki, udział w loterii.

Na pikniku można było spędzi ok. 2 godzin ponieważ odjazd pociągu z Wągrowca powrotem do Skoków zaplanowano na godz. 17:25. Przed odjazdem straż pożarna dostarczyła do lokomotywy wodę i pociąg ruszył w drogę powrotną. Do Skoków dojechał tuż przed godziną 18:00, a następnie ruszył dalej w kierunku Poznania.

Kinga Lubawa