Niech będzie błogosławione Boże Narodzenie!

Przeznaczeniem człowieka (…) jest żyć wspólnie z innymi ludźmi, razem z nimi pracować dla wspólnego dobra, razem cierpieć w niedoli, dzielić swoje radości i samemu cieszyć się szczęściem innych. Kto żyje wyłącznie dla siebie, ten po śmierci skazany jest na wieczne tułanie (…), staje się martwym świadkiem tych wszystkich spraw i rzeczy, w których nigdy nie brał udziału! (Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”)

18 grudnia o wyjątkowości świąt Bożego Narodzenia przekonaliśmy się biorąc udział w przedstawieniu opartym na motywach „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. W roli głównej wystąpiła, niezastąpiona na szkolnej scenie, Paulina Kubicka, wcielając się w postać złośliwego i bezwzględnego Ebenezera Scrooge’a. Na medal spisali się także pozostali uczniowie, którzy swą grą i kostiumami zachwycili zgromadzoną publiczność. Występ uświetnili kolędnicy z klasy pierwszej, natomiast eteryczny głos Anity Brzezińskiej rozbrzmiał w kolędzie „Cicha noc”, wprawiając wszystkich w stan zadumy i świątecznej refleksji. Nad prawidłowym przebiegiem przedstawienia czuwały panie Paulina Mączyńska, Estera Kruszka i niżej podpisana.

Iwona Woźniak


 

 I Festyn Bożonarodzeniowy

Po raz pierwszy organizowany przez Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza w Skokach festyn bożonarodzeniowy należał do niezwykle udanych. W sobotę 19 grudnia cała szkoła tętniła życiem, a uczestnicy bawili się w ciepłej, świątecznej atmosferze. Wszędzie słychać było kolędy i czuć było nastrój zbliżających się świąt. Był to dzień pełen atrakcji, szczególnie dla młodszych uczniów, ponieważ to ich panie były pomysłodawczyniami przedsięwzięcia, a oni sami aktorami przedstawienia i uczestnikami zabawy.

W przygotowanym programie artystycznym uczniowie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności. Atrakcją były też warsztaty wykonywania ozdób świątecznych oraz Gwiazdor, z którym dzieci bardzo chętnie pozowały do zdjęć. Jednak kulminacja emocji nastąpiła podczas loterii fantowej oraz prezentacji teledysku świątecznego, w którym wystąpili nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

Pomysł zebrania paczek dla Wielofunkcyjnej Placówki Szkolno – Wychowawczej w Wągrowcu był częścią programu „Podarujmy ludziom uśmiech – to nic nie kosztuje”, którego realizacji podjęły się panie: Julita Dziekan, Paulina Mączyńska, Estera Kruszka oraz niżej podpisana.

Wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację i przygotowanie festynu serdecznie dziękujemy!

Renata Martyńska


 

Szkolny Konkurs Kolęd

Czas oczekiwania na święta jest okresem pięknym i magicznym. W naszej szkole tej magii nie zabrakło m.in. za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i piosenek świątecznych przez uczestników Szkolnego Konkursu Kolęd, który odbył się 21 grudnia. Zgromadzona publiczność, wspierająca wykonawców, z zachwytem słuchała kolejnych utworów tych znanych, jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki ”, czy „Wśród nocnej ciszy” i tych mniej znanych, jak np. „Nosem buch w biały puch”, czy „Kochany Panie Mikołaju”. Zwycięzcy oraz wyróżnieni oceniani byli przez jury w składzie: p. Renata Stróżewska, p. Iwona Woźniak, p. Alicja Kramer i dyrektor p. Wiesław Berendt.

Konkurs okazał się wspaniałą okazją zaprezentowania talentów wokalnych drzemiących w uczniach naszej szkoły, którzy wystąpili nie tylko solo, ale również w duetach i kilkuosobowych zespołach.

Oto wyniki:
klasy I-III
I miejsce: Amelia Jeske
II miejsce: Zuzanna Tyll
III miejsce: Mikołaj Załęski
wyróżnienie: Wiktoria Szczepaniak, Aleksandra Markiewicz

klasy IV-VI
I miejsce: Zespół z kl.5a w składzie: Zofia Teofilewska, Olimpia Łączyńska, Oliwia Łączyńska, Zuzanna Magda
II miejsce: Anita Brzezińska
III miejsce: Zespół wokalny z klasy 6B w składzie: Izabela Dobska, Wiktoria Gądysiak, Jagoda Owczarzak

wyróżnienie: Marianna Dukszta

Nad przebiegiem konkursu czuwała niżej podpisana przy wsparciu p. Renaty Stróżewskiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Jowita Maćkowiak


 

Świąteczny konkurs plastyczny

W grudniowej, pełnej magii, przedświątecznej atmosferze uczniowie klas I – III przystąpili do konkursu plastycznego „Świąteczne marzenia”. Głównym celem było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej.

Uczniowie klas pierwszych wykonywali choinki, klasy drugie przygotowały kartki świąteczne, a klasy trzecie pisały listy do Gwiazdora. Na ręce organizatora konkursu wpłynęło wiele wspaniałych i oryginalnych prac, jednak jury brało pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania. Wszystkie wytwory plastyczne stanowiły element dekoracyjny szkoły.

W kategorii klas pierwszych zwyciężyli: Laura Michałek, Oliwia Sękowska, Miłosz Herkt, Patrycja Kuczyńska, Szymon Szpejer oraz Karolina Bejma. W klasach drugich najpiękniejsze kartki wykonali: Oliwia Bema, Mateusz Stawiński, Piotr Mróz, Dawid Laube, Błażej Kubicki i Wiktoria Sznajder. Najciekawsze listy do Gwiazdora napisali: Wiktoria Sommerfeld, Szymon Serba, Alicja Rojtek, Julia Loręcka, Urszula Nowaczkiewicz i Szymon Sroczyński.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody książkowe. Jury dodatkowo wyróżniło piętnaście prac, które zostały nagrodzone dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Wioletta Molińska


 

Wyjątkowe podziękowania podczas sesji Rady Miejskiej Gminy Skoki

22 grudnia podczas XVI sesji Rady Miejskiej Gminy Skoki uczniowie w strojach z epoki romantyzmu pojawili się w urzędzie, by w niecodzienny sposób podziękować za zakończoną w szkole inwestycję przebudowy boiska. Uczynili to słowami nawiązującymi do stylu mickiewiczowskiego (według pomysłu p. Renaty Stróżewskiej), a następnie swoich dobroczyńców obdarowali upominkami, dziękując z serca za dar uczyniony szkole. A że materyja daru szlachetna, przeto uczynili to sparafrazowanymi słowami patrona Adama Mickiewicza:
Wielce czcigodny Panie Burmistrzu, Rajcowie dostojni!
Wyście uczynili, że w tym dniu uroczym
Rozbłysły radośnie nasze małe oczy.
Bo przerwy spędzać możemy do woli,
Na nowym podwórku, co kosteczką stoi.
Ile je trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto często nabijał guzy na swej małej głowie.

Wtem radością oczy błysną
I wieniec okrasi czoło,
I wszyscy się mile ścisną
Za szkołę pobiegną wesoło!
A nasze boisko w tej nowej odsłonie
Pokazujemy na internetowej stronie.

Niech się Państwu dzieje, czego sobie życzą,
Bo to boisko dla dziatwy słodyczą.
Byście zawsze zdrowi byli,
Nie stracili ani chwili,
Która szczęście niesie w darze
I serdeczną się okaże.

I niech wszystko w Nowym Roku
Spełnia szczęście, krok po kroku,
No a w rożku obfitości
Znajdźcie piękny kwiat miłości.

Patron i uczniowie z serca dziś DZIĘKUJĄ
i skromny podarek w zamian ofiarują!

(R.S)


 

Bogatsi o nowe wrażenia

7 stycznia 2016 roku uczniowie klas piątych obejrzeli spektakl „Świat legend”, który w MDK w Wągrowcu wystawił Wrocławski Teatr In-Art. We wspomnianej już krainie legend aktorzy znaleźli się za sprawą gry komputerowej, którą stworzyła jedna z postaci – Marysia. W realiach współczesności dzieci przypomniały sobie kilka znanych legend: o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu, o Madejowym łożu i królu kruków. Każda z nich przedstawiona inną techniką teatralną. Aktorzy porwali publiczność imponującą grą, teatrem cieni, a przede wszystkim wykorzystaniem na scenie kostiumu, maski, pacynki. Duże wrażenie wywarła niesamowita scenografia i wspaniała muzyka.

Wioleta Grzegorzewska


 

Gwiazdka w Bullerbyn

Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie z książką w ramach programu „Czytanie łączy pokolenia”. Tym razem drugoklasiści poznali szwedzkie zwyczaje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia, które opisała Astrid Lindgren w lekturze „Dzieci z Bullerbyn”.

Do wspólnego czytania zaproszeni zostali pracownicy szkoły, którzy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do powierzonego im zadania. W świat zimowych przygód bohaterów z Bullerbyn zabrały nas panie: sekretarka Natalia Druciarek, higienistka Aurelia Wojtkowiak, kucharka Anna Bema i stażystka Aneta Matuszak.

Lidia Eksler


 

Dzień księgarza

W grudniu gościliśmy w bibliotece szkolnej właścicielkę księgarni Locum, panią Dorotę Kreskowiak, która przyjęła nasze zaproszenie z okazji obchodzonego 13 grudnia Dnia Księgarza. Trzecioklasiści, dla których zorganizowano spotkanie zapoznali się z obowiązkami osób pracujących w księgarni i bezbłędnie potrafili wskazać podobieństwa i różnice wynikające z pracy księgarni i biblioteki.

Zajęcia obfitowały w wiele ciekawostek dotyczących nowości wydawniczych, które pani Dorota przywiozła ze sobą. Najwięcej emocji wzbudziła interaktywna książka przyrodnicza z trójwymiarowymi elementami oraz zapisanymi dźwiękami.

Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał zakładkę do książki, a ich wychowawczynie kalendarze. Uczestnicy z kolei podziękowali gościowi za miłe spotkanie świątecznym upominkiem.

Lidia Eksler