ZOBACZ_FILMSkockie Dożynki nie mogły obyć się bez „Turnieju Sołectw”. Tak więc, w sobotę 27 sierpnia „na arenie w Potrzanowie” pojawiło się 18 zespołów reprezentujących Sołectwa: Bliżyce, Budziszewice, Chociszewo, Glinno, Grzybowo, Jabłkowo, Kakulin, Kuszewo, Lechlin, Lechlinek, Łosiniec, Pomorzanki, Potrzanowo, Pawłowo Skockie, Roszkowo, Rościnno, Sławicę i Stawiany.

Zgodnie z regulaminem Turnieju każda reprezentacja składała się z 6 osób, w tym z sołtysa i musiała zmierzyć się z rywalami w pięciu konkurencjach obejmujących: dojenie sztucznej krowy, tor przeszkód, rzut balotem, workowanie ziarna i bieg z rurą.

Wszystko odbywało się na oczach publiczności, a każda ekipa miała głośno dopingujących ją kibiców – zresztą, nie tylko mieszkańców swego Sołectwa. Nic też dziwnego, ze wszyscy walczyli ambitnie o zajęcie poczesnych miejsc, a wynik zmagań do końca nie był pewny.

Pierwszą konkurencję dla sołtysów, polegającą na dojeniu sztucznej krowy wygrał reprezentant Rościnna, który w ciągu 30 sekund udoił 1000 ml mleka. II miejsce egzekwo zajęli sołtysi Lechlina i Grzybowa, którzy mogli pochwalić się 900 ml udojonego mleka.

W drugiej konkurencji pięciu zawodników z każdej drużyny musiało na czas pokonać tor przeszkód. I tutaj nastąpiła zasadnicza niespodzianka, bo zwycięzcą okazała się reprezentacja Pomarzanek obejmująca niemal wszystkich dorosłych mieszkańców tego najmniejszego sołectwa naszej Gminy. Jej czas to 1 minuta i 21 sekund. II miejsce zajęła reprezentacja Potrzanowa – z czasem 1 minuta i 23 sekundy , a III miejsce z wynikiem 1 minuta i 26 sekund wywalczyła drużyna z Roszkowa.

Trzecią konkurencją obejmującą rzut balotem przez jednego przedstawiciela każdej drużyny wygrała Sławica, której przedstawiciel rzucił balot na odległość 11,5 m. II miejsce rzutem na 9,86 m zajął przedstawiciel Pomarzanek, a III miejsce z wynikiem 9,82 m zdobył zawodnik z Potrzanowa.

W czwartej konkurencji udział brało dwóch zawodników z każdej drużyny, którzy w ciągu 30 sekund musieli nasypać do worka jak najwięcej ziarna. Tym razem, zwycięską drużyna okazała się reprezentacja Lechlinka, której udało się „zaworkować” 50,30 kg ziarna. Kolejne, II miejsce z 49,40 kg nasypanego ziarna zajęła drużyna ze Stawian, a III z wynikiem 49,10 kg drużyna z sąsiedniego Pawłowa Skockiego.

W piątej konkurencji, pięciu zawodników z każdej drużyny mając między nogami grubą rurę musiała jak najszybciej przebiec trzydziestometrowy odcinek trasy. W tej konkurencji zwycięstwo wywalczyła drużyna Łosińca. II miejsce zajęła ekipa ze Sławicy, a III miejsce zawodnicy z Lechlina.

Nad przebiegiem Turnieju czuwał sędzia Krzysztof Mańka oraz komisja w składzie: Mirosław Hamera, Michał Rosik i Stanisław Kida, która po podsumowaniu punktacji z poszczególnych konkurencji ogłosiła co następuje.

Zwycięzcą Turnieju, a tym samym zdobywcą I nagrody w wysokości 5.000 zł została reprezentacja Łosińca występująca w składzie: Miłosz Graczyk, Adam Graczyk, Patryk Ćwiertniak, Szymon Zalewski, Michał Mazurek i Robert Czarczyński. II miejsce i nagrodę w wysokości 3.000 zł wywalczyła drużyna z Kakulina, a III miejsce oraz 2.000 zł drużyna reprezentująca Lechlinek.

Kolejne miejsca i nagrody w wysokości 1000 zł uzyskały reprezentację: IV – Potrzanowo (zwycięzca i zdobywca I miejsca na Turniejach Dożynkowych: w 2009 roku w Jabłkowie i w 2010 roku w Lechlinie), a V miejsce egzekwo Grzybowo i Pomarzanki. Następne w kolejności miejsca wraz z nagrodami w wysokości 500 zł zajęły reprezentacje: Sławicy, Rościnna, Lechlina, Pawłowa Skockiego, Kuszewa, Budziszewic i Jabłkowa oraz ekzekwo Roszkowa i Stawian, a po nich Chociszewa, Bliżyc i Glinna.

Tegorocznym zwycięzcom Turnieju gratulujemy sukcesu. Gratulujemy też wszystkim jego uczestnikom. Wszyscy byliście świetni już przez sam fakt swego udziału w Turnieju, nie mówiąc już o wspaniałej, szlachetnej rywalizacji i walce na „naszej arenie”.

Myślimy, że organizatorzy kolejnych Dożynek przygotują nowe konkurencje i nowe atrakcje na kolejne Gminne Święto Plonów. Dlatego też zachęcamy wszystkich, również mieszkańców sołectw, które nie zdecydowały się na udział w tegorocznym Turnieju, na start w roku 2012, czego z utęsknieniem oczekujemy.