Pod takim tytułem  od listopada ubiegłego roku Klub Młodego Odkrywcy ”Archimedes” działający w skockim gimnazjum uczestniczył w ogólnopolskim projekcie pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W projekcie wzięło udział 12 szkół z trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Głównym celem tego przedsięwzięcia było wykonanie wystawy ukazującej piękno i wyjątkowość naszego globu, bogactwo i różnorodność krajobrazów – zarówno tych naturalnych, jak i tych będących dziełem człowieka.

Wystawa prezentuje unikatowe zdjęcia Ziemi wykonane przez kluby za pośrednictwem kamery umieszczonej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Było to możliwe dzięki programowi edukacyjnemu NASA – EarthKAM. Rejestrując się do tego programu wszyscy uczestnicy projektu uzyskali dostęp do misji on-line, a zatem mogli „zlecić” stacji wykonanie zdjęć, wybierając orbitę (trasę przelotu ISS nad Ziemią), dzień, godzinę i miejsce. Każde zdjęcie miało swój indywidualny kod i nie mógł je zrobić przypadkowy internauta (można je obejrzeć na stronie www.earthkam.ucsd.edu). Spływały one na specjalne konta klubów około miesiąca. Każdy klub wybrał 10 najlepszych obrazów spośród ponad 200, a następnie opisał je za pomocą współrzędnych geograficznych w aplikacji Google Earth i Maps.  Opracowany materiał został przesłany do Koła, gdzie wykonane zostały plansze. Tak powstała wystawa o Ziemi widzianej z perspektywy niedostępnej dla ludzkiego oka, a możliwej do uchwycenia dzięki nowoczesnym technologiom. Jest ona niewątpliwie jednym ze sposobów przekazywania wiedzy o naszej planecie i przestrzeni kosmicznej, a także nauczania geografii czy sztuki.

Kluby uczestniczące w projekcie:

KMO Akademia Odkrywców – Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi

KMO Archimedes – Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach

KMO G23- Gimnazjum nr 23 im. Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu

KMO Kolska Wyspa – Zespół Szkół nr1 w Kole

KMO Mały Odkrywca –  Zespół Szkół w Blizanowie

KMO Odkrywcy Świata – Szkoła Podstawowa im. gen. J. Wybickiego w Manieczkach

KMO Odkrywcy Świata z Międzylesia – Zespół Szkół w Międzylesiu

KMO Odyseja Eksperymentów- Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa  w Śremie

KMO w Świebodzicach – Publiczne Gimnazjum nr1  w Świebodzicach

KMO Szperacze i Trzaśnięte probówki –Gimnazjum im. Czesława Niemena w  Korfantowie

KMO Twardogóra –Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków  w Twardogórze

KMO  Żubrzyki- Szkoła Podstawowa im. Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w Gołuchowie

Wystawa „Ziemia z Nieba” zaprezentowana została w listopadzie bieżącego roku na III Forum Klubu Młodego Odkrywcy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz w tamtejszym Planetarium, a w grudniu gościła w naszej szkole. Teraz trafi do pozostałych szkół oraz do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W ramach projektu odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” zorganizowany przez panią Małgorzatę Zaganiaczyk. Oto wyniki:

I miejsce- Izabela Druciarek

II miejsce-Daria Szwed

III miejsce-Julia Korczak

Dziękujemy wszystkim sponsorom, m.in. dyrektorowi naszego gimnazjum za pomoc w realizacji projektu oraz Fabryce Mebli „Bodzio” za bezpłatny przewóz wystawy (trasa liczy 1100km).