ZOBACZ_FILMTego jeszcze w Skokach nie było!!!, dwie Gale pod dachem hali widowiskowo-sportowej w jednym dniu.

Taką podwójną atrakcję 12 października mieszkańcom Gminy Skoki zorganizował Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos wraz z Biblioteką Publiczną w Skokach.

W pierwszej kolejności na mieszkańców czekała III Gala Produktów Regionalnych Tradycyjnych i Lokalnych do udziału w której zaproszenie przyjęło 26 wystawców z Gminy Skoki, powiatu wągrowieckiego, a nawet z innych rejonów województwa wielkopolskiego:

 

 

 1. Bożena Wrzesińska ze Skoków – szydełkowanie

 2. Katarzyna Klewenhagen i Justyna Orchowicz ze Skoków – ozdoby z masy solnej

 3. Kaja Markiewicz ze Skoków – szydełkowanie, artystyczna biżuteria

 4. Koło Gospodyń Wiejskich z Kuszewa

 5. Zakład Aktywności Zawodowej Gołaszewo w gminie Mieścisko

 6. Savitor Sp. z o.o. z Gniezna producent krówek tradycyjnych

 7. Marek Siuda z Dopiewa – metaloplastyka

 8. Mieczysław Kogut z miejscowości Ludomy – rzeźba i relief

 9. Alicja Łukasiewicz Galeria Lwowska z Puszczykowa

 10. Iwona Ciężkowska-Stencel z Poznania – malowane drewno – decupage

 11. Piekarnia-Cukiernia Wojciech i Kajetan Zborowscy z Wągrowca

 12. Andrzej Kozierski z Gniezna – pracownia złotnicza.

 13. „Vic-Alam” – Leonard Skrętny z Wągrowca – wyroby z wikliny

 14. PHU ZODAR – Zofia Dąbrowska z Gniezna – cebulki kwiatowe

 15. Barbara Przybylska i Ireneusz Patro z Laskownicy Wielkiej – rękodzieło ludowe

 16. Teresa i Adam Jankiewicz z Wągrowca – rzeźbiarstwo i malarstwo

 17. dr Gustawa Patro Twórca Ludowy z Wągrowca.

 18. Zofia Korpys z Wągrowca – haft

 19. Urszula i Sławomir Stępniak z Wągrowca – malarstwo, rysunek, grafika

 20. Agnieszka Mańka – malarstwo, portrety, karykatura

 21. Stowarzyszenie „Gościnianka” z Gościejewa Gmina Rogoźno wraz z Ludowym Zespołem Muzyczno-Wokalnym „Gościnianka”

 22. Giwer Art. – Henryka i Zdzisław Giwer Rękodzielnicze – wyroby z drewna (warsztaty „Wypleć to sam” z papieru)

 23. Littlepet – Irena Maciaszek z Jerzykowa – Produkcja Ceramiki Ozdobnej

 24. Krzysztof Kubikowski z Mieściska – pasieka

 25. Eugeniusz Tacik z Ostroroga – Rzeźbiarz ludowy

 26. Andrzej Ślęzak z Morakowa – wyroby ze słomy

W hali zrobiło się barwnie i gwarno, po uroczystym otwarciu przez pana Burmistrza, odwiedzający stoiska mogli podziwiać rękodzielnicze prace wystawców, spróbować swojskich domowych wypieków oraz innych dań regionalnych, popróbować smacznego miodu. Wszystkie prezentowane wyroby można było kupić, a wśród nich przepiękną biżuterię z metalu oraz srebra, rzeźby, obrazy, haftowane oraz wykonane szydełkiem ozdoby. Nie zabrakło przepięknych wiklinowych koszy, oraz smacznego pieczywa czy cukierków.

Odwiedzający nie tylko mogli kupić gotowe wyroby, mieli także możliwość zobaczyć jak one powstają min. kosze wiklinowe, rzeźbione postacie, biżuteria ozdobna, czy pęknie ozdabiane metodą decupage bibeloty domowe. Swoje tradycyjne dania kuchni polskiej prezentowała także „Karczma Kołodziej” ze Skoków na czele z szefową panią Dorotą Kamińską.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które mogły uczestniczyć w warsztatach pt. „Wypleć to sam” na których powstawały przepiękne wyroby z papieru. Drugą atrakcją była także wystawa i prezentacja egzotycznych owadów przez pana Jacka Pałasiewicza pracownika motylarni w ZOO w Poznaniu. Pan Jacek w tym roku gościł u nas ze swoimi „podopiecznymi” już trzeci raz, za każdym razem jego owady cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Głównym założeniem organizatorów tej uroczystości była integracja lokalnego środowiska, promowanie ich na lokalnym rynku, oraz stworzenie mieszkańcom możliwości zapoznania się z nimi. Prezentacji stoisk poprzez krótką rozmowę z każdym z wystawców dokonał współprowadzący obok Karoliny Stefaniak Galę Piotr Wiśniewski. Prezentacja ta przybliżyła zebranym w hali widzom prezentowane wyroby, a miało to szczególne znaczenie z uwagi na fakt iż każdy z wystawców walczył o Puchar w konkursie na „Najlepszego Wystawcę”.
Wybory poprzez głosowanie dokonywała publiczność przybyła na imprezę.

Wystawcom oraz zwiedzającym przygrywała skocka Kapela „Kowole” którą także traktujemy jako nasz lokalny „produkt”, oprócz „Kowoli” wystąpił gościnnie Zespół Muzyczno-Wokalny „Gościnianka” z Gościejewa z sąsiedniej Gminy Rogoźno. Nie małą atrakcją imprezy był występ pana Jacka Hałasika prezentera Radia MERKURY w Poznaniu, które obok Wągrowieckiej Telewizji Internetowej było patronem medialnym Gal.

Pan Jacek jest świetnym znawcą poznańskiej gwary i w takim też tonie poprowadził swój występ, wciągając do udziału rozbawioną publiczność. Występ pana Jacka był wstępem do prezentacji Lokalnych Artystów Gwarowych z naszej Gminy, którzy po raz pierwszy zaprezentowali się publicznie podczas Turnieju Wsi będącego elementem Dożynek Gminnych 2008 w Potrzanowie. Podczas Gali wystąpili przedstawiciele sołectwa: Budziszewice – Cecylia Wiśniewska, Glinna – Marzena Zamecka , Kuszewa Agnieszka – Gruss i Anna Szczurek , Potrzanowa Grzegorz – Janecko oraz Łosińca – Karolina Graczyk.

Galę Produktów zakończyło wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim wystawcom oraz pucharów zwycięzcom konkursu na „Najlepszego Wystawcę”
Puchary otrzymali:

 • I miejsce – Katarzyna Klewenhagen i Justyna Orchowicz ze Skoków – ozdoby z masy solnej

 • II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Kuszewa

 • III miejsce – Stowarzyszenie „Gościnianka” z Gościejewa gmina Rogoźno

 • IV miejsce – Bożena Wrzesińska ze Skoków – szydełkowanie

 • V miejsce – Iwona Ciężkowska-Stencel z Poznania – malowane drewno – decupage

Galę zakończyło rozlosowanie nagród wśród publiczności oddającej głosy na swojego ulubionego wystawcę.

Jedna Gala była już za nami, a kolejna przed nami.
O godzinie 19:00 na scenie pojawiła się Orkiestra Zbigniewa Górnego zaczynając Gale Piosenki Biesiadnej.

Licznie zgromadzona publiczność licząca blisko 700 osób, mogła bawić się wraz z występującymi artystami.
Oprócz Zbigniewa Górnego mogliśmy zobaczyć także takie znakomitości polskiej sceny artystycznej jak: Katarzyna Jamróz, Renata Zarębska oraz Władysława Grzywnę znanego min. z występów w programie „Gwiezdny Cyrk”. Tego wieczoru mogliśmy także podziwiać występ Kabaretu RAK w składzie Grzegorz Poloczek, Krzysztof Respondek (zwycięzca ostatniej edycji programu „Jak oni śpiewają” oraz Krzysztof Hanke znany jako Bercik z filmu Święta Wojna”.

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/3oT8J3I7wBU?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]