Bezpłatne badanie krwi szansą dla  nerek.
Kampania społeczna  NEFROTEST w Wągrowcu.

Nerki często chorują bez bólu, a jedynymi symptomami ich pogarszającej się kondycji są uczucie zmęczenia lub oddawanie moczu w nocy. Choroby nerek zawsze są bardzo poważne, a liczba chorych stale wzrasta. Nefrolodzy szacują, że 10 do 12 % Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek, ale o tym nie wie. To ponad 4 miliony osób. Dlatego też NEFRON Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz  Stacja Dializ NZOZ Avitum w Wągrowcu chcą  zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na profilaktykę chorób nerek poprzez organizację programu profilaktyki NEFROTEST.

Wszyscy chętni, którzy ukończyli 45 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań krwi
w ramach programu – kampanii społecznej NEFROTEST. Badania odbędą się  14 września 2014 roku w Stacji Dializ NZOZ Avitum  w Wągrowcu, przy ulicy Kościuszki 55. Przed przyjściem na badania należy się wcześniej telefonicznie zarejestrować. Rejestracja na darmowe badania odbędzie się 9 i 10 września pod dwoma numerami telefonów: 797 736 776, 797 736 767, w godz. 10:00 – 15:00. 

„Wcześniejsza rejestracja pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego tłoku, a pacjenci będą mieli poczucie komfortu przychodząc na określoną godzinę” – mówi Małgorzata Jamroży, pielęgniarka oddziałowa – „Jesteśmy przygotowani na pobranie krwi co najmniej 400 osobom, tak, więc mamy nadzieję, że dla wszystkich chętnych wystarczy miejsc” – dodaje.

Kampania społeczna NEFROTEST to jednak nie tylko bezpłatne badanie krwi 14 września. To także możliwość darmowego przebadania się w późniejszym terminie.  Lekarze rodzinni, apteki, a także  parafie otrzymały 4000 sztuk skierowań na badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek, które ważne są do 15 października 2014 roku. Jeśli ktoś z różnych względów nie będzie mógł uczestniczyć w niedzielnym badaniu, może to zrobić w późniejszym terminie. Wystarczy poprosić o skierowanie swojego lekarza rodzinnego lub spytać się w aptece.

„Większość osób wie, że nerki regulują pracę całego naszego organizmu i wpływają na jego równowagę. Ale już niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nerki wytwarzają m.in. aktywną formę witaminy D oraz erytropoetynę, dzięki której możliwe jest wytwarzanie przez szpik czerwonych krwinek krwi” – mówi dr Agnieszka Suchanek-Krawiec, kierownik stacji dializ w Wągrowcu – „Nie każdy z nas ma jednak świadomość, że począwszy od 30. roku życia z każdym kolejnym rokiem spada sprawność nerek. Wraz z wiekiem zmniejsza się również masa i wielkość nerek. U osób po 75 roku życia mogą one być nawet o 15-20% mniejsze niż u 25-latków. W wyniku starzenia się organizmu pogarsza się ponadto ukrwienie nerek, co ma przełożenie na ich gorsze funkcjonowanie. Dlatego też tak ważne jest profilaktyczne badanie, szczególnie u osób starszych” – dodaje dr Agnieszka Suchanek-Krawiec.

Badania warto przeprowadzić, tym bardziej, że na początkowym etapie choroba jest uleczalna niemal całkowicie, mimo że jest bardzo poważna. Nawet we wczesnych stadiach, gdy jeszcze przebiega bezobjawowo, zwiększa  ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca. Nieleczona może zaś prowadzić do zatrucia organizmu przez toksyny, które uszkadzają prawie wszystkie narządy. Uszkodzeniu ulegają również same nerki, mogące w efekcie wymagać dializ lub przeszczepu.

Celem kampanii NEFROTEST jest właśnie propagowanie wiedzy na temat znaczenia nerek dla zdrowia i życia, zachęcanie do regularnego monitorowania ich funkcji oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Do tej pory bezpłatne badania przesiewowe organizatorzy przeprowadzili w 44 miastach Polski. Krew w kampanii NEFROTESTprzebadano u ponad 27 tysięcy osób, a wszyscy pacjenci, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Na terenie całego kraju akcję wspierają Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli:  Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Przemysław Pacia – Wicewojewoda Wielkopolski, Michał Piechocki – Starosta Wągrowiecki, Stanisław Wilczyński – Burmistrz Wągrowca, Emilia Jagat – Dyrektor Szpitala w Wągrowcu, Roman Pawłowski – Prezes Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie oraz prof. dr hab. Andrzej Oko – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.