Augustyn i Genowefa Szymańscy, Mieczysław i Zofia Bień, Kazimierz i Joanna Stasieczkowie oraz Jan i Janina Kochańscy w I półroczu 1968 roku znajdowali się wśród wielu młodych ludzi, którzy w różnych Urzędach Stanu Cywilnego zawarli związki małżeńskie i założyli rodziny.

Dzisiaj, po 50 latach łączy ich to, że wszyscy są mieszkańcami Miasta i Gminy Skoki, które od lat stały się ich Małą Ojczyzną. Wszyscy należą też do tych nielicznych, którym dzięki Opatrzności, ale i dzięki miłości i zrozumieniu oraz wzajemnemu szacunkowi, pokonując różne przeszkody dnia codziennego, udało się wytrwać w związkach i w stosunkowo dobrym zdrowiu dożyć Złotych Jubileuszy Małżeństwa. Bo przecież ich obecne Złote Gody to podsumowanie i ukoronowanie związku, które poprzedziło wspólne przeżycie ponad 18.250 dni i nocy, wśród których były zarówno dni radosne, jak i pełne smutku, goryczy oraz troski i zmartwień o swój los oraz o los swych dzieci i wnuków.

Nasi Jubilaci, uroczystości jubileuszowe w stosownym czasie obchodzili w gronie rodziny i przyjaciół, a w dniu 9 października 2018 r. na zaproszenie Burmistrza Tadeusza Kłosa przybyli do Sali Ślubów skockiego Urzędu Stanu Cywilnego, by uczestniczyć w uroczystości udekorowania Ich przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Medalem „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Przybyłych dostojnych gości w imieniu Burmistrza i swym własnym serdecznie i ciepło powitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Joanna Wolicka Przywarty. Z kolei Burmistrz podziękował Im za Ich codzienny trud i poświęcenie dla swych rodzin oraz za Ich  zaangażowanie i działalność zawodową i społeczną na rzecz społeczności lokalnej i kraju.

Wzruszającym był moment gdy Burmistrz w imieniu Prezydenta dekorował Jubilatów „Medalem” i gdy do dekoracji tej dołączył  osobiste gratulacje i życzenia. Ale emocji nie zabrakło też w momencie gdy zainspirowani przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Jubilaci dziękując swym małżonkom za wspólnie przebytą drogę, wypowiedzieli cytowane słowa: „Dziękuję Ci Żono, Dziękuję Ci Mężu – że nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”   

Godności dekoracji Medalem „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” dostąpili:

Mieszkańcy Rościnna Augustyn i Genowefa zd. Nowakowska Szymańscy. Ślubowali 13 stycznia 1968 r. w USC w Skokach, a ślub kościelny w tym samym dniu wzięli w wągrowieckiej Farze. Pan Augustyn pracował w Zakładach Metalurgicznych „POMET” a następnie do przejścia na emeryturę prowadził własne gospodarstwo rolne. Pani Genowefa pracowała w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, a następnie prowadziła własny sklep spożywczo- przemysłowy. Wychowali 2 córki i 3 synów. Szczycą się  posiadaniem 3 wnuczek i 4 wnuczków oraz 2 prawnuczek i 1 prawnuczka.

Mieszkańcy Skoków Mieczysław i Zofia zd. Ucińska Bieniowie. Ślubowali w USC w Skokach 24 lutego 1968 r. a sakramentalne „Tak” przed ołtarzem powiedzieli sobie w niedzielę 25 lutego w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Skokach. Po ślubie pomagali w prowadzeniu gospodarstwa rolnego rodziców Mieczysława a następnie do przejścia na emeryturę prowadzili własne gospodarstwo rolne. Wychowali córkę i syna i cieszą się  posiadaniem 2 wnuczek i 4 wnuków.

 Mieszkańcy Skoków Kazimierz i Joanna zd. Stanicka Stasieczkowie. Ślubowali 20 stycznia 1968 r. w USC Mieścisko i w tym samym dniu w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Mieścisku. Pan Kazimierz swe dorosłe życie związał z pracą w Zakładach Metalurgicznych „POMET” a Pani Joanna pracowała w Zakładach HCP w Skokach. Wychowali córkę i syna i szczycą się posiadaniem 1 wnuczki i 2 wnuczków.

Mieszkańcy Skoków Jan i Janina zd. Łukasik Kochańscy. Ślubowali 17 lutego 1968 r. w USC w Skokach oraz 18 lutego 1968 r. w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Skokach. Pan Jan pracował w Poznańskiej Fabryce Maszyn Żniwnych, a Pani Janina w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Skokach  oraz w  prywatnych placówkach gastronomicznych. Wychowali córkę i 2 synów, posiadają 1 wnuczkę.

W trakcie uroczystości Jubilatki obdarowane zostały bukietami kwiatów a wszyscy Jubilaci pamiątkowymi dokumentami i upominkami. Było też wspólne zdjęcie oraz kameralne spotkanie przy kawie i wspaniałym torcie, połączone z nieodzownym i miłym toastem za zdrowie i dalsze szczęśliwe życie Jubilatów, któremu towarzyszyły wspomnienia wydarzeń z życia uczestników i społeczności lokalnej.    

W imieniu redakcji Wiadomości Skockich i współmieszkańców Miasta i Gminy Skoki Naszym Jubilatom życzymy długich lat szczęśliwego życia oraz cieszenia się szczęściem swych najbliższych i doczekania się kolejnych Jubileuszy.