ZOBACZ_FILM

O tym, że ciekawe informacje rozchodzą się szybko i budzą zainteresowanie oraz pozytywny odzew, przekonała się pani Karolina Stefaniak opiekunka projektu „Aktywni Seniorzy w Gminie Skoki”, którego realizacja rozpoczęła się w pierwszych dniach lutego br.

Pomysł projektu, adresowanego do mieszkańców gminy mających lat 50 i więcej, zrodził się w naszej gminie w połowie minionego roku i spotkał się z pełną akceptacją Burmistrza Miasta i Gminy Skoki Pana Tadeusza Kłosa oraz życzliwym wsparciem Pani Sekretarz Blanki Gaździak.

Do jego realizacji potrzebne było finansowe wsparcie, stąd też zdecydowano się na wystąpienie z merytorycznym wnioskiem do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Wełny” w Wągrowcu, za którego pośrednictwem mógłby być w części sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Ostateczne zatwierdzenie wniosku nastąpiło pod koniec minionego roku i uruchomiło kolejne działania w nim przewidziane.

Opracowano terminarz realizacji poszczególnych zadań, rozpropagowano informację o projekcie w taki sposób, aby mogła ona trafić do możliwie najszerszej grupy odbiorców i się zaczęło.

Pierwsze spotkanie, które odbyło się 5 lutego, skupiło osoby zainteresowane rękodziełem, a dokładnie tworzeniem biżuterii własnym sumptem. Ci, którzy w nich uczestniczyli, mogli stworzyć niepowtarzalne cudeńka z materiałów zaproponowanych przez panią Agnieszkę. Mogłoby się wydawać, że to zajęcia głównie dla pań, ale nic bardziej mylnego, bo wśród uczestników warsztatów byli także panowie, którzy wykazali się nie tylko pomysłowością ale i artystycznym zacięciem. Zaangażowanie i radość, z jakim seniorzy pracowali w czasie zajęć, rozwiały wszelkie wcześniejsze wątpliwości autorów projektu związane z doborem zadań projektowych.

Tydzień później – 12 marca br. – sala skockiej biblioteki ledwie mogła pomieścić uczestników spotkania ze znanym krajoznawcą panem dr. Włodzimierzem Łęckim. Spotkanie to było oficjalną inauguracją projektu, dlatego oczywistą była obecność na nim władz naszej gminy. Pan Burmistrz Tadeusz Kłos w swoim powitaniu wyraził radość, że projekt spotkał się z tak pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem społecznym. Podkreślił także szacunek władz samorządowych dla osób starszych i deklarował swoje życzliwe wsparcie dla tego rodzaju inicjatyw. Obok włodarza gminy obecni na spotkaniu byli także Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Skoki pan Zbigniew Kujawa, były marszałek województwa wielkopolskiego pan Stefan Mikołajczak oraz dyrektor skockiej biblioteki pani Elżbieta Skrzypczak.

Wykład pt. „Wielkopolska na mapie kraju”, wygłoszony przez pana Wł. Łęckiego, odkrył przed słuchaczami historię naszej małej ojczyzny i ukazał skarby, jakie w sobie kryje nasz region. Ogromna wiedza i talent oratorski wykładowcy sprawiły, że czas przeznaczony na wykład minął zbyt szybko i słuchacze niechętnie opuszczali salę wykładową. Dla wielu z nich swoistym odkryciem było zobaczenie w tej roli dawnego wojewody poznańskiego, bo z tą funkcją większości ze słuchaczy się kojarzył. Tymczasem pan Włodzimierz Łęcki od lat związany jest z działalnością turystyczną i krajoznawstwem oraz propagowaniem walorów Wielkopolski w różnych publikacjach i przewodnikach. Spotkanie z Nim to wspaniała lekcja historii, geografii i kultury naszego regionu, w której warto było wziąć udział, co podkreślali zgodnie wszyscy jego uczestnicy.

Podobnych spotkań, choć o innej tematyce, przewidziano w projekcie dziesięć. Każde z nich ma na celu rozszerzenie lub uporządkowanie wiedzy seniorów z dziedzin, które z racji wieku są w kręgu ich zainteresowań.

Dwa dni później, bo 14 lutego, odbyły się kolejne warsztaty dla dwudziestoosobowej grupy osób, które chciały poznać niełatwą sztukę zdobnictwa jaką jest witraż. Przez wieki kojarzony głównie z obiektami sakralnymi, teraz coraz częściej gości w naszych domach i jest wykorzystywany w tworzeniu biżuterii. Ten rodzaj działalności artystycznej przybliżyli uczestnikom warsztatów artyści, którzy zawodowo zajmują się tą dziedziną. Była więc historia witrażu w esencjonalnej pigułce, ale było przede wszystkim samodzielne wykonanie prostego witrażu. A że warsztaty odbywały się w dniu świętego Walentego, stąd każdy mógł wykonać serduszko oraz wisiorek dla ukochanej osoby. Trzeba było widzieć wypieki na twarzach pań, które po raz pierwszy trzymały w ręku lutownicę. Nie obyło się bez pomocy instruktorów, choć kilka osób wykazało się taką precyzją i cierpliwością, że poradziły sobie same, zyskując uznanie wśród reszty uczestników. Była nawet sesja zdjęciowa dla odważniejszych pań. Warto zauważyć też, że jedyny pan uczestniczący w warsztatach doskonale radził sobie z tą wymagającą precyzji techniką. W kwietniu kolejne warsztaty z witrażu, na które wszyscy czekają z niecierpliwością.

Ale projekt „Aktywni Seniorzy w Gminie Skoki” obejmuje różne formy aktywności, także i tę typowo fizyczną, służącą usprawnieniu i trosce o dobrą kondycję. Przewidzianych jest kilkanaście zajęć rekreacyjno – sportowych, a rozpoczęły je 17 lutego br. zajęcia w Aquaparku w Wągrowcu. Pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów przez ponad godzinę korzystała z dobrodziejstw, jakie oferuje ten obiekt. Był więc aquafitness i hydrocycling czyli ćwiczenia usprawniające w wodzie, było pływanie, pobyt w grocie solnej a nawet biczowanie (oczywiście z myślą o zdrowiu). Zainteresowanie tą formą aktywności było tak wielkie, że nie wszyscy chętni mogli z niej skorzystać. Będzie jednak okazja i dla nich, bo kolejny wyjazd już 3 marca, a wcześniej jeszcze zajęcia gimnastyczno – relaksacyjne, na które, jak mówi pani Karolina Stefaniak, zgłosiło się wielu chętnych.

I niech nikt nie mówi, że seniorzy to ludzie, którzy nie umieją się cieszyć urokami swego dojrzałego wieku, bo skoccy seniorzy zadają temu kłam.

„To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące” stwierdził w jednej ze swych książek Paulo Coelho, a „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat” (Henry Ford), z czym uczestnicy projektu zgadzają się bez zastrzeżeń.


 

Loga_do_NW

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/dJY_NBofGi4?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]