„Szanowni Jubilaci!

Minęło 50 lat od chwili kiedy połączyliście swój los. Kiedy wiedzeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieliście sobie słowo „tak” i włożyliście obrączki. Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenia danego sobie dotrzymaliście. Możliwe to było tylko dlatego, że darzyliście się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Z Waszego życia wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub też wybiorą wspólnotę małżeńską.

Przychodziły na świat w waszych małżeństwach dzieci. Usilnie zabiegaliście nie tylko o ich fizyczny, ale głównie o ich duchowy rozwój. Uczyliście je otaczającego świata i pierwszych słów; przywiązania do ludzi i zaufania do nich. Gdy dzieci dorastały, razem pokazaliście im słowem i własnym przykładem jak żyć, jak odróżnić dobro od zła. Kształtowaliście ich charakter i sumienia. Od Was przejęli niejedno z codziennej kultury bycia, z dobrych nawyków potrzebnych człowiekowi w codziennym życiu.

Oglądacie się dziś z pewnością na punkt wyjścia zegara, który wybił dla Was już 50 lat wspólnego życia małżeńskiego; zegara, którego wskazówek cofnąć się nie da. Dziś z pewnością martwicie się o dzieci i wnuki – jak ułożą sobie własne życie w tej naszej trudnej rzeczywistości, czy dopisze Wam zdrowie, by móc cieszyć się tym jak rozwijają się następne pokolenia Waszej Rodziny, czy dzieciom i wnukom żyć się będzie dobrze. Kiedy z refleksją pochylacie się nad rodzinnymi albumami z pewnością zdajecie sobie sprawę, że to dzięki Waszym wysiłkom w Waszych rodzinach panuje szczęście i wzajemne zrozumienie – stabilizacja.

Możecie również z dumą stwierdzić, że dobrze wywiązaliście się ze swoich obowiązków wobec siebie, dochowując sobie przez tyle lat wierności małżeńskiej, spiesząc sobie z moralnym poparciem i pomocą zarówno w radosnych jak i smutnych chwilach Waszego życia.

Z tej tak miłej okazji Jubileuszu Waszego pożycia małżeńskiego składam Wam Drodzy Jubilaci najserdeczniejsze gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej i długiej wspólnej drogi życia, oraz za tak duży wkład pracy i serdecznych uczuć w dobre wychowanie Waszych dzieci. Za waszą ofiarną miłość, przykład życia, cierpienia, łzy radości, noce nieprzespane, słowa otuchy, za każdy siwy włos na Waszej skroni.

Moje przemówienie nie byłoby pełne, gdybym w tak ważnym dniu nie złożyła Państwu życzeń na przyszłość. Życzę Wam – Drodzy Państwo – długich i pogodnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu; zrealizowania wszystkich zamierzeń i planów – tych, które postawiliście sobie przed wielu laty wstępując na wspólną drogę życia jak i tych, które stawiacie sobie Państwo teraz”.

Te słowa powitania i życzenia wypowiedziane w dniu 11 października 2013r. w Sali Ślubów skockiego Urzędu Stanu Cywilnego pod adresem 5-ciu par małżeńskich przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Joannę Wolicką – Przywarty mówią wszystko. Odnajdujemy w nich zarówno radości, jak i troski i zmartwienia, które w ciągu 50 lat wspólnej drogi życia niewątpliwie przeżywali i przeżywają wszyscy Złoci Jubilaci. Bo przecież, mają Oni za sobą ponad 18 250 wspólnie przeżytych dni i nocy, a wszystkich Ich łączy to, że mimo tego iż w chwili gdy decydowali się na wspólne życie czynili to w różnych miejscach naszego kraju, ostatecznie w Mieście i Gminie Skoki „znaleźli swe miejsce na ziemi”.

Wizyta w Urzędzie wiązała się z przyznaniem Im przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego Medalu „ Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” i udekorowaniem Ich przez Burmistrza Tadeusza Kłosa tym Medalem.

Moment dekoracji poprzedziły skierowane przez Burmistrza pod adresem wyróżnionych słowa podziękowania za Ich zaangażowanie i codzienną działalność zawodową i społeczną na rzecz społeczeństwa i kraju, a samej dekoracji towarzyszyły indywidualne gratulacje i życzenia skierowane do Jubilatów.

Godności udekorowania Medalem dostąpili:

– Mieszkańcy Skoków: ur. w Kuszewie Ewa z domu Pinkowska i ur. w Jabłkowie Rajmund Napierałowie. Ślubowali 15.08.1963r. w USC w Mieścisku, a sakramentalne „tak” powiedzieli sobie 23.11.1963r. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Popowie Kościelnym. Po ślubie najpierw pracowali w gospodarstwie rolnym rodziców, a w latach 1967-2002 prowadzili rodzinne gospodarstwo rolne w Jabłkowie. Od roku 2002 są mieszkańcami Skoków. Wychowali 2 córki i syna. Cieszą się posiadaniem 5 wnuczek i 3 wnuków oraz 2 prawnuczek.

– Mieszkańcy Sławicy: ur. w Sobówce w województwie wołyńskim Jadwiga z domu Zelisko i ur. w Kiełczynku Gmina Książ Wielkopolski Zdzisław Mikołajczakowie. Ślubowali 24.08.1963r. w USC w Nowej Soli, a swą wolę potwierdzili w kościele pw. Świętego Michała w Nowej Soli. Pani Jadwiga pracowała w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „ODRA” w Nowej Soli, a następnie w Zakładach „CEFARM” w Poznaniu, a pan Zdzisław po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej w Jeleniej Górze w jednostkach wojskowych 3 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju we Wrocławiu – służbę wojskową zakończył w 2002r. w stopniu podpułkownika. Poprzez działkę rekreacyjną od 35 lat są związani z Gminą Skoki, a od 2010r. zamieszkują w Sławicy. Wychowali córkę i syna i cieszą się posiadaniem 2 wnuczek i 3 wnuków.

– Mieszkańcy Skoków: ur. w Grodzisku Wielkopolskim Marianna z domu Kapusta i ur. w Skokach Franciszek Prussowie. Ślubowali 20.04.1963r. w USC w Skokach, a przed ołtarzem sakramentalne „tak” powiedzieli sobie 20.04.1963r. w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Skokach. Pani Maria pracowała w Zakładach Wytwórczych Ogniw i Baterii „CENTRA” w Poznaniu, a Pan Franciszek w „WIEPOFAMIE” w Poznaniu. Wychowali 3 córki i są zadowoleni z posiadania 6 wnuczek i 1 wnuka oraz 2 prawnuczek.

– Mieszkańcy Potrzanowa: ur. w Potrzanowie Bożena z domu Juś i ur. w Piastowicach Gmina Mieścisko Milan Rakowscy. Ślubowani 31.08.1963r. w USC w Skokach, a swą wolę przed Bogiem wypowiedzieli 28.09.1963r. w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła w Budziszewku. Pani Bożena pracowała w Urzędzie Pocztowo – Telekomunikacyjnym w Skokach, a Pan Milan w Fabryce Łożysk Tocznych i w Szkole Podstawowej w Skokach – prowadzili też niewielkie gospodarstwo rolne. Wychowali córkę i 3 synów i cieszą się posiadaniem 2 wnuczek i 12 wnuków oraz 2 prawnuczków..

– Mieszkańcy Potrzanowa: ur. w Burem Gmina Czerniejewo Kazimiera z domu Borska i ur. w Potrzanowie (Włókna) Mieczysław Laubowie. Ślubowali 06.07.1963r. w USC w Rogoźnie, a wolę swą potwierdzili 06.07.1963r. przed ołtarzem w kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kiszkowie. Przez 50 lat prowadzili rodzinne gospodarstwo rolne. Wychowali 1 córkę i 3 synów i cieszą się posiadaniem 4 wnuczek i 3 wnuków.

Po części oficjalnej nastąpiło spotkanie kameralne przy kawie i słodkościach oraz tradycyjnej lampce szampana, w trakcie którego wspominano przeżycia minionych 50 lat.

O uroczystościach w dniu 12.10.2013r. Jubilatom przypominać będą dokumenty pamiątkowe, bukiety kwiatów – którymi obdarowane zostały Panie i wspólne zdjęcie jego uczestników oraz pamiątkowe gadżety promujące Miasto i Gminę Skoki.

W imieniu redakcji „Wiadomości Skockich” i w współmieszkańców Miasta i Gminy Skoki Naszym Bohaterom – Jubilatom, życzymy długich lat szczęśliwego i spokojnego życia oraz cieszenia się szczęściem swych najbliższych i doczekania się kolejnych Jubileuszy.