Dnia 22 i 23 lutego na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu będziesz mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Dzięki temu, być może właśnie Ty uratujesz życie Kubusiowi lub innemu choremu.

Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowało ponad 290 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Niestety, to wciąż mało. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi.

Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi (opcjonalnie wymazu z policzka).

Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli pomożecie Państwo nagłośnić „Dzień Dawcy Szpiku dla Kubusia i Innych”. Im więcej osób się o tym dowie, tym więcej żyć będziemy mieli szansę razem uratować.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 22-23 luty 2013 r. (piątek, sobota)
Godziny: Piątek, 12:00 – 18:00, Sobota, 10:00 – 16:00
Miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu
Adres: ul. Kcyńska 48, Wągrowiec
Patronat honorowy: Starosta Wągrowiecki, Burmistrz Miasta Wągrowca
Akcję nagłaśniają: www.wagrowiec.eu, Głos Wągrowiecki, Portal WRC, Tygodnik Wągrowiecki

Niezbędne informacje:

1. Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać osoba:
• pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
• ogólnie zdrowa
• ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,
• przebywająca na stałe na terytorium Polski  
• wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL

2. Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
• Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
• Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
• Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego
• Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
• Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
• Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
• Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

3. Pamiętaj!

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Koordynatorem lokalnym akcji jest Natalia Pałczyńska. Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl

[iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/oqbLonQyKj4?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen]