Zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest pogłębienie diagnozy obszarów wybranych do rewitalizacji w ramach przygotowywanego   Programu Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Skoki na lata 2017-2023.

Wypełnij ankietę >>>

1 KOMENTARZ

 1. Jednym ze skarbów Ziemi Skockiej są jeziora. Przez lata – delikatnie mówiąc – beztroskiego traktowania nieskończonych ich zasobów (tak się zapewne wydawało) trudno dziś wskazać przyjezdnemu dobre i bezpieczne miejsce do kąpieli.
  Program „Kanalizacja Puszczy Zielonka” stworzył teoretyczne warunki do poprawy jakości wód powierzchniowych, bo stworzył możliwość bezpiecznego odprowadzania ścieków do oczyszczalni w Szlachęcinie. Ale stworzył tylko warunki. Żeby ścieki nadal nie płynęły do naszych jezior potrzebna jest długa i ciężka praca nad zachęceniem wszystkich mieszkańców i działkowiczów do podłączania swoich domowych odpływów do zbudowanej właśnie sieci.
  Z racji zamieszkania mogę mówić o jednym jeziorku, jeszcze 30 lat temu czystym i idealnie nadającym się do kąpieli. Mam na myśli jeziorko Borowe położone pośrodku kompleksu działek Sławica. Dziś co roku w porze upałów rozwijają się tam glony a nawet jednego roku obserwowałem groźne dla zdrowia i życia ludzkiego sinice.
  W ramach programu rewitalizacji potrzebne są dwa niezbędne działania:
  1. wyegzekwowanie od mieszkańców działek wokół jeziorka podłączenia ich domów do kanalizacji. Budowane w latach stanu wojennego, czyli totalnego braku materiałów, szamba są całkowicie przepuszczalne. Piaszczyste gleby Słąwicy nie stanowią żadnej przeszkody w przesiąkaniu zawartości szamb do jeziorka Borowie.
  2. usunięcie ogromnych ilości odpadów biologicznych, składowanych przy brzegach jeziorka. Nie mając innej możliwości utylizacji gałęzi, trawy czy chwastów działkowicze składują je przy brzegu j.Borowego, skąd produkty rozkładu skutecznie eutrofizuja jego wody. Bez usunięcia dziesiątek tom biomasy nie ma co liczyć na poprawę jakości wody.
  No i oczywiście niezbędna jest akcja uświadamiająca mieszkańców a może nawet i monitoring.
  Oczywiście można popuszczając wodze fantazji pomyśleć o aeryzatorze na jeziorku- ale to są koszty, być może zbyt duże dla udźwignięcia przez budżet Gminy. Wydaje mi się, że aeryzatory ustawione na jeziorze Durowskim w Wągrowcu przyczyniły sie do zauważalnej poprawy jakości jego wód.
  Jeziorko Borowe nie jest przepłukiwane przez żadną strugę. To zbiornik wody stojącej utworzony na pokładzie wodonośnym. Jedynie w okresie wiosennym, po roztopach i deszczach nadmiar wody odpływa. Przez pozostałą część stężenie zanieczyszczeń jedynie rośnie na skutek stałego ich dopływu przy jednoczesnym ubywaniu wody przez parowanie.
  Bez pomocy ludzi dobrej woli już niedługo w jeziorze zginie wszelkie życie.

Comments are closed.