W maju spółka energetyczna ENEA w centralnej części miasta Skoki na Pl. Powstańców Wlkp. ul. Jana Pawła II, Kazimierza Wielkiego i Wągrowieckiej rozpoczęła wymianę istniejących lamp typu „kula” na lampy energooszczędne. Istniejące kilkunastoletnie źródła światła zasilane żarówkami o mocy 79W zastąpiono nowymi lampami typu LED o mocy 39W. Łącznie będzie wymienione ok. 150 opraw, pozostawiając bez zmian istniejące słupy oświetleniowe, które są w dobrym stanie technicznym. Za to przedsięwzięcie Gmina Skoki zapłaci 180.000zł.

Z wyliczeń zakładu energetycznego wynika, że oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w wyniku realizacji tego przedsięwzięcia wyniosą ok. 8.500zł, a w kosztach konserwacji z tytułu wymiany przepalonych żarówek ok. 6.000zł w ciągu roku. Z powyższej kalkulacji wynika, że koszt zwrotu inwestycji nastąpi po ok. 11 latach.

Równolegle Przedsiębiorstwo „RAGAMA” z Rogoźna buduje dodatkowe punkty oświetlenia drogowego w Skokach. Zakres robót obejmuje montaż energooszczędnych lamp typu LED w ilości 17 szt. na ul Przylesie i częściowo ul. Rogozińskiej. Koszt tego przedsięwzięcia został wyceniony przez najtańszego wykonawcę na kwotę 62.361 zł, w wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej. Planowany termin zakończenia prac został wyznaczony w zawartej umowie na koniec czerwca br.

1 KOMENTARZ

1. Czy są znane jakieś dane na temat długości życia zainstalowanego oświetleni LED, lub na jaki okres została udzielona gwarancja? Mam nadzieję, że lampy poświecą na tyle długo, by inwestycja mogła się zwrócić.

Comments are closed.