Celebrując piękną tradycję upamiętniającą Konstytucję Majową, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach pod kierunkiem Alicji Kramer  i Renaty Stróżewskiej przygotowali przedstawienie obrazujące tamte wydarzenia.

Schyłek XVIII w. przyniósł 3 rozbiory i utratę niepodległości na 123 lata. Mimo rozbiorów Polski, pamięć o drugiej w dziejach świata konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Widowisko szkolne pokazało, że Konstytucja Majowa nadal jest symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Ciekawy scenariusz i poziom wykonawczy występujących wzruszał i przykuwał uwagę. Całość uatrakcyjnił polonez urozmaicony zmiennością różnorodnych figur, brawurowo wykonany przez uczniów klasy 6a. To już kolejna odsłona tego tańca, tym razem wzbogacona o elementy Mazurka Dąbrowskiego. Z kolei piękne recytacje i scenki na tle montażu muzycznego utrwaliły nasze związki z kulturą i tożsamością narodową. Naszą tegoroczną perełką wśród aktorów okazał się uczeń klasy trzeciej – Miłosz Cholewiński, który „malując słowami” stworzył swoje małe dzieło sztuki interpretując wiersz pt. „Żeby Polska była Polską”. Na uwagę zasługuje również świetnie odegrana rola carycy Katarzyny (Alicja Fliszkiewicz), bardzo aktywnej w sprawach polskich, która w towarzystwie króla Prus i cesarza Austrii dokonała rozbioru Polski. Niezwykłe tło przedstawienia tworzyła podniosła muzyka i oryginalne dekoracje, a także stroje niczym przeniesione z tamtej epoki.

Za wspólne świętowanie dziękujemy Burmistrzowi MiG Skoki – panu Tadeuszowi Kłosowi, Proboszczowi ks. Karolowi Kaczorowi, Przewodniczącemu Rady Rodziców – panu Jackowi Dukszcie, Dyrektorom Szkoły – panu Wiesławowi Berendtowi i Robertowi Dorawie, Nauczycielom i Uczniom.

Wkrótce zaprezentujemy filmik (w zakładce SZKOLNE VIDEO) i zdjęcia na stronie internetowej szkoły http://www.szp-skoki.pl/ i Facebooku www.facebook.com/Szkoła-Podstawowa-im-Adama-Mickiewicza-w-Skokach

Renata Stróżewska

Scenariusz, reżyseria oraz scenografia – Alicja Kramer, Renata Stróżewska
Polonez – Renata Stróżewska
Piosenki i oprawa muzyczna – Renata Stróżewska

galeria zdjęć z uroczystości: