Święto Niepodległości

Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu szkolnym. Stanowi okazję do szczególnego zwrócenia uwagi na kształtowanie postaw patriotycznych, co nauczyciele i wychowawcy robią w ramach wszystkich przedmiotów przez cały rok szkolny, realizując podstawę programową i plan wychowawczy. W naszej szkole zawsze zwracano uwagę na wpajanie uczniom elementarnych zasad patriotycznych, co przejawia się w wielu formach. Dzieci znają symbole narodowe, uczą się hymnu, śpiewają pieśni patriotyczne, poznają najważniejsze fakty historyczne, czytają fragmenty literatury pięknej. Pogadanki i dyskusje podczas lekcji pomagają zrozumieć zawiłości historyczne naszego narodu. Udział w konkursach i turniejach o tematyce historycznej, wystawy, prace plastyczne i gazetki ścienne są najlepszym świadectwem, że w naszej szkole przykłada się niezwykłą wagę do edukacji patriotycznej.

Ukoronowaniem codziennej pracy wychowawczej są uroczyste obchody świąt państwowych. 11 listopada uczciliśmy akademią, która urosła do rangi uroczystości lokalnej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna, Burmistrz UMiG, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji. W godzinach popołudniowych odtworzone zostało przedstawienie ponownie, aby mogli w nim wziąć udział mieszkańcy miasta i gminy.

Uczniowie w krótkich sugestywnych scenkach teatralnych przypomnieli najważniejsze fakty historyczne, które przyczyniły się do wyzwolenia naszego narodu. Rekwizyty, prezentacja multimedialna i scenografia ożywiły tę niezwykłą lekcję historii. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zakończyło apel, a kwestia wypowiedziana przez jednego z aktorów na długo zapadnie w pamięci: „ Tamte dni to bezcenne kartki z pamiętnika pisanego nie tylko myślą, ale także i sercem. Kartki stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć”.

swieto_niepodleglosci__1 swieto_niepodleglosci__2 swieto_niepodleglosci__3 swieto_niepodleglosci__4 swieto_niepodleglosci__5

swieto_niepodleglosci__6 swieto_niepodleglosci__7 swieto_niepodleglosci__8 swieto_niepodleglosci__9 swieto_niepodleglosci__10

swieto_niepodleglosci__11 swieto_niepodleglosci__12 swieto_niepodleglosci__13 swieto_niepodleglosci__14


 

Ptaki polski zagrożone wyginięciem

Kolejny raz PTOP „Salamandra” przygotowuje konkurs przyrodniczy dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Przyrodnicy w naszej szkole pracowali już podczas etapu szkolnego tego konkursu. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się: Patryk Jankowski, Anna Surdyk, Aleksandra Szymaś, Jacek Śrama oraz Mateusz Pawlicki. Najbliższe miesiące uczniowie poświęcą na poszerzanie wiedzy dotyczącej występowania, wyglądu oraz cech charakterystycznych ptaków podlegających w Polsce ochronie i wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Magdalena Fertsch


W trosce o bezpieczeństwo

Podczas spotkania z udziałem przedstawicieli Policji z Wągrowca dzieci brały udział w budowie makiety drogi. Utrwalały w ten atrakcyjny dla nich sposób zasady poruszania się po ulicach miasta i poza nim. Funkcjonariusz omówił także rodzaje znaków drogowych. Na zakończenie w imieniu Burmistrza UMiG zostały obdarowane kamizelkami odblaskowymi, znaczkami i opaskami. Dzięki temu spotkaniu wzbogaciły wiedzę o znaczeniu właściwego ubioru, co jest istotne szczególnie o tej porze roku.

Aldona Lubiatowska


Zwycięskie eliminacje naszych piłkarzy nożnych

7 listopada 2012 r. w hali sportowej w Damasławku odbyły się eliminacje do Mistrzostw Powiatu w Halowej Piłce Nożnej chłopców. W zawodach wystąpili piłkarze reprezentujący cztery szkoły tj.: Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Skokach, SP 4 Wągrowiec, SP 2 Wągrowiec i SP Damasławek. Turniej po zaciętej rywalizacji wygrali nasi chłopcy, osiągając następujące wyniki:

SP Damasławek- SP Skoki: 1-2

SP 4 Wągrowiec- SP Skoki 1-2

SP 2 Wągrowiec- SP Skoki 1-1

Reprezentacja szkoły: Sommerfeld Adrian, Jankowski Patryk, Futro Szymon, Belter Bartosz, Kubiak Krystian, Grabiszewski Michał, Kubicki Stanisław, Dąbrowski Sebastian.           
Przygotowanie i opieka nad reprezentacją: Janusz Bojarski.