I MIEJSCE w konkursie MOJA MIEJSCOWOŚĆ W 2030

Moja_miejscowosc_2030-konkursMoja_miejscowosc_2030-_konkursPoczątek roku rozpoczął się bardzo miło dla młodych artystów, którzy zajęli I miejsce w konkursie plastycznym „Moja miejscowość w 2030”. Do konkursu wpłynęły 222 prace z całej Wielkopolski. 26 września br. w Poznaniu odbyło się posiedzenie Komisji Wojewódzkiej Konkursu, która wybrała laureatów i jednogłośnie wybrała prace naszych uczniów. Konkurs inspirowany był prowadzonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego procesem wdrażania Scenariusza Dynamicznego Rozwoju Foresightu dla Wielkopolski. Ponadto stanowił wydarzenie towarzyszące Światowym Dniom Innowacji.

Nagrodą dla naszych uczniów był udział w aktywnościach towarzyszących tym dniom. Na początek uczniowie zwiedzili wystawę prac konkursowych w Concordia Design i samego budynku, następnie uczestniczyli w warsztatach pt „Plemię” łączącego świat dziecięcej improwizacji z konkretną wiedzą z zakresu projektowania, etnografii i antropologii. Nagrodzeni zaprojektowali i zrealizowali maski, kostiumy i ozdoby przy użyciu kartonowych elementów. W dalszej części warsztatów odbyła się sesja zdjęciowa. Kolejnym punktem pobytu było zwiedzanie drukarni Concordia Print, potem lunch oraz wizyta w Labiryncie Innowacji przy Placu Mickiewicza. W ramach nagrody odbywał się także przejazd w obie strony luksusowym autokarem firmy FunClub. Uczestnikom konkursu i wygranym serdeczne gratulujemy!

Więcej zdjęć >>>

Renata Stróżewska


28 września Noc Naukowców

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się tego samego dnia w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością, stając się aktorami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz ósmy, a w Poznaniu po raz szósty. Nadrzędnym celem imprezy była zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie dzieci do podejmowania kariery naukowej. Duża część zaplanowanych wydarzeń miała charakter interaktywny – uczestnicy mogli brać czynny udział w doświadczeniach, eksperymentach i pokazach.

Prof. dr hab. Zbigniew Sobek z Katedry Genetyki Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapoznał uczniów z historią akwarystyki. Mówił o swej pracy, która jest jednocześnie jego pasją – o sposobach hodowli i chowu ryb akwarystycznych. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Jak ryba w wodzie”. Podczas pokazów „Czy dobrze znamy wodę, najbardziej zagadkową substancję” uczniowie m.in. obserwowali pokaz doświadczenia z podgrzewaniem wody w balonie oraz odbicie i załamanie światła w wodzie. Miała również miejsce filmowa podroż po świecie, którą przygotował prof. dr hab. Michał Sznajder z Wydziału Ekonomiczno-Społecznego UP. Podczas wizyty w holu nastąpiło „Całkiem niebanalne zderzenie z nauką – biotechnologia pod lupą”, gdzie uczniowie oglądali m.in. proces wyizolowania DNA cebuli. Okazało się, że praca naukowca jest trudna, ale i bardzo ciekawa. Wymaga cierpliwości i poświęcenia.


Sprzątanie świata

sprzatanie_swiataUczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w akcjach społecznych organizowanych na rzecz środowiska. Z entuzjazmem przystąpili do akcji Sprzątania Świata. Za zgodą rodziców pod opieką wychowawców sprzątali wyznaczone tereny podczas godzin wychowawczych i w ramach edukacji społeczno-przyrodniczej.

Do akcji włączyli się także nauczyciele, którzy po skończonych lekcjach w godzinach popołudniowych sprzątali pobliski las i okolice jeziora, Kilkanaście wypełnionych odpadami worków świadczy o tym, że wspólna praca na rzecz środowiska daje wymierne efekty, a kształtowanie właściwych postaw stanowi jedno z założeń planu wychowawczego. Aktywność nauczycieli w realizacji przedsięwzięcia, która nie ogranicza się tylko do sprawowania opieki, sprawia, że najmłodsi mogą brać przykład i w przyszłości kontynuować to, co zostało im wpojone przez wychowawców.

Ponadto, dzieci świadome konieczności segregowania odpadów, zachęcane przez nauczycieli i przy ich współudziale przez cały rok gromadziły zużyte baterie i do punktu selektywnej zbiórki odpadów oddały 15 kg baterii.


Pasowanie pierwszoklasistów

Pasowanie_kl.IDzień Edukacji Narodowej dla pierwszoklasistów to wyjątkowe święto, ponieważ oficjalnie zostali przyjęci w poczet społeczności szkolnej. Od kilku tygodni, tak jak wszyscy, wypełniali swoje codzienne obowiązki, a ponadto przygotowywali się z wychowawcami do pierwszego zaprezentowania się na forum szkoły. Odświętnie ubrani w towarzystwie rodziców i zaproszonych gości, z przejęciem powtarzali słowa ślubowania, a symboliczny gest pasowania nieodwołalnie zapoczątkował nowy etap w ich życiu. Ukoronowaniem uroczystości była prezentacja części artystycznej, a pierwsze wyuczone piosenki i wiersze zapewne na długo zapadną w sercach dzieci i rodziców.


Szkolne Oskary

Swieto_Edukacji_Narodowej12 października 2012 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej nauczyciele, pracownicy obsługi oraz społeczność szkolna.

Uczniowie, pod opieką pań: Renaty Stróżewskiej, Alicji Kramer i Wioletty Molińskiej, przygotowali wspaniały program artystyczny. Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się Wielka Gala Szkolnych Oskarów. Nominowani byli w dziesięciu kategoriach wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Szanowna kapituła, składająca się z uczniów działających w Samorządzie Uczniowskim, wyłoniła najlepszych pedagogów i pracowników obsługi. Wszyscy nominowani byli zwycięzcami, ale tylko wybranych proszono na czerwony dywan w celu dokonania dekoracji i uhonorowania wierszem.Pozostałych laureatów uczniowie obdarowali kwiatami i własnoręcznie wykonanymi kotylionami odzwierciedlającymi daną kategorię.

Ceremonię wręczania Oskarów uatrakcyjniły występy szkolnego zespołu wokalnego Fantazja oraz ciekawa prezentacja multimedialna ze zdjęciami pracowników i nauczycieli. Uczniowie ubrani na galowo wspaniale się prezentowali na tle oryginalnych dekoracji.

Gala odbywała się w wyjątkowo ciepłej i miłej atmosferze. Uczniowie żywo reagowali na wszelkie nominacje. Oklaskom i serdecznym okrzykom nie było końca.

Młodzież szkolna w piękny sposób podziękowała pedagogom i pracownikom szkoły za ich trudną pracę.