„Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę!”

Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”, która już  po raz 19-sty  odbywa się w naszym kraju. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, zachęcamy do refleksji nad działaniami człowieka w otaczającym świecie, które degradują nasz świat.

Przedszkole Samorządowe im. Kubusia Puchatka po raz kolejny przyłączyło się do akcji. Dnia 25 września w każdej grupie przedszkolnej prowadzone były rozmowy dotyczące problemu zaśmiecania naszej Ziemi.

Przedszkolaki wyposażone w rękawice ochronne oraz worki na śmieci ruszyły do pracy. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w akcję, starały się jak najdokładniej wykonać zadanie.

Bardzo się cieszymy, że choć odrobinę pomogliśmy, a to co najważniejsze – to wartości wychowawcze i świadomość narastającego problemu świata, przekazane małym dzieciom!


 

Realizujemy „Projekt badawczy pt. Jaszczurka”

3 października nasze przedszkole odwiedziła Pani Magdalena Korsak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Komeńskiego. Jej wizyta to kolejny etap w projekcie, który realizują cztery nauczycielki z naszego Przedszkola. Pierwszym etapem było trzydniowe szkolenie poza placówką, drugim cztery projekty zrealizowane przez każdą z nauczycielek, trzecim wspomniana wizyta Pani Magdy. Zwieńczeniem będzie czwarty etap – wspólny projekt wszystkich nauczycielek.

Podczas wizyty Pani Magda przeprowadziła zajęcia w grupie p. Katarzyny Dukszty, inicjując rozpoczęcie nowego projektu badawczego pt. „Jaszczurka”. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Burmistrz Tadeusz Kłos, Pani sekretarz Blanka Gaździak, Pani kierownik referatu oświaty Beata Nowak-Szmyra, którzy również aktywnie uczestniczyli w zajęciach, udzielając odpowiedzi na dziesiątki pytań zadawanych przez naszych milusińskich. Często odpowiedzi rodziły następne pytania. Zarówno pytający jak i odpowiadający bawili się dobrze.

Następnego dnia badacze z grupy sześciolatków kontynuowali obserwację naszej jaszczurki. Wertowali dostępne w przedszkolu i w domu książki, zapamiętale dyskutowali między sobą, niektórzy przyszli „uzbrojeni” w wiedzę zdobytą od swoich rodziców, którą chętnie dzielili z koleżankami i kolegami.

Kolejnym krokiem była wizyta eksperta. Hodowca Pan Wojciech przywiózł do przedszkola żywe okazy jaszczurek. Dzieci mogły podziwiać przedstawicieli rodziny agamowatych (agama brodata zwana kolczastym pieskiem, agama kołnierzasta, agama błotna). Jaszczurki zachwyciły nie tylko swą urodą, ale również niezwykłymi nazwami gatunkowymi. Prelekcja i pokaz wzbudziły zachwyt u młodych słuchaczy.

Innym źródłem wiedzy okazała się być biblioteka. Poszliśmy więc na spotkanie z Panią Sylwią. Z bogatych zasobów literatury fachowej dzieci chłonęły wiedzę na temat obiektu naszych badań. Ponad to Pani Sylwia przygotowała zadania dla dzieci (rysowanie jaszczurek, układanie „jaszczurkowych” puzzli).Opuściliśmy bibliotekę z głowami pełnymi ciekawostek na temat jaszczurek. By mieć możliwość korzystania w przyszłości z tego bogatego źródła wiedzy, założyliśmy specjalną (tylko dla aktywnych badaczy) kartę czytelnika.

A już niebawem odwiedzimy pawilon z jaszczurkami w poznańskim zoo…


 

Pasowanie na przedszkolaka

Zostać przedszkolakiem nie jest aż tak łatwo! Przekonały się o tym dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w dniu 8.10 podczas uroczystości Pasowania na Przedszkolaka. Każda grupa musiała przygotować piosenkę i ją ładnie zaśpiewać. Był to pierwszy tak ważny i poważny debiut przedszkolaków z najmłodszych grup. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców, cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla dzieci ogromny ale miły wysiłek, z jednej strony trwał ciągle okres adaptacyjny związany z przyjściem do przedszkola, a z drugiej strony musiały się skupić na nauce, na próbach. Uporały się z tym ciężarem doskonale, czego efekt mogliśmy podziwiać.

Pasowania, olbrzymim lizakiem dokonała nasza Pani Dyrektor. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek na dobry początek wspólnych trzech lat edukacji przedszkolnej.

Naszym Przedszkolakom gratulujemy i życzymy wiele radości!