Każdy dzień jest dobry, aby dbać o to miejsce, którym żyjemy, o Ziemię. Jest jednak jeden taki dzień szczególny, kiedy bardziej niż zwykle zastanowić się powinniśmy nad tym, co każdy z nas może zrobić, aby wszystkim stworzeniom – ludziom, roślinom i zwierzętom żyło się lepiej. To Dzień Ziemi, który obchodzony jest w Polsce 22 kwietnia.

Antoniewska społeczność jak co roku oddała swoisty hołd Matce Ziemi w piątek 23 kwietnia.

Obchody tego dnia to część dużego projektu prozdrowotnego i proekologicznego „Antoniewskie czyściochy” realizowanego w placówce od października ubiegłego roku do końca maja 2010 roku.

Dzień Ziemi uczczono pełnym refleksji montażem poetycko – muzycznym w wykonaniu uczniów, dyktandem ekologicznym, ale przede wszystkim sprzątaniem terenu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego i najbliższej okolicy. A było co sprzątać! Szczególnie przydrożne rowy odsłoniły całe sterty walających się śmieci. Same się tam nie znalazły, wyrzucił je bezmyślnie człowiek. Zdumienie budziły te znaleziska, bo było tam wszystko, od papierów i butelek począwszy, na zużytych butach i ubraniach kończąc.
Może to sprzątanie, lepiej niż tysiące pogadanek i prelekcji, uświadomiło młodym ludziom, że na co dzień zbyt mało dbamy o to jedyne miejsce, gdzie przyszło nam żyć? Może nie ziszczą się słowa wiersza, że:
„Piękną ziemię ojców naszych,
Przekażemy w godne ręce późnym wnukom
Z kolosalnym
Potencjałem gospodarczym.
Zadeptaną,
Zagłuszoną i zatrutą!”

Każdy z nas może być dobroczyńcą jak i trucicielem i od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza planeta w przyszłości. Pomagać Ziemi i sobie możemy zakręcając kran przy myciu zębów, ograniczając zużycie plastikowych toreb przy robieniu zakupów czy segregując śmieci. W ten prosty sposób na co dzień możemy wyrazić swoją troskę o to najważniejsze dla nas miejsce. Im szybciej to zrozumiemy, tym większa szansa, że natura cieszyć będzie swym bogactwem nasze wnuki i prawnuki.

Irena Kasica