To był dzień BIELIKÓW! Każdy, kto 6 października pojawił się na Stawach Kiszkowskich, na zorganizowanej przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” wycieczce ornitologicznej, miał okazję podziwiać, aż 5 tych pięknych ptaków NARAZ.

Można było je obejrzeć w locie, siedzące na polach, drzewach, a nawet polujące!

Mimo „dobrej pogody” i małego deszczu na starcie wycieczki pojawiło się ponad 50 osób. Gdyby nie padało, byłaby bardzo dobra:)

Na początku prowadzący Bartosz Krąkowski opowiedział o miejscu, jakim są Stawy Kiszkowskie, dlaczego utworzono tam obszar Natura 2000 i jakie najciekawsze ptaki odbywają tam lęgi, czy zatrzymują się w czasie wiosennych i jesiennych migracji.

„Pierwszymi ptakami, które chwyciliśmy w kadry lornetek i lunet były perkozy dwuczube. Później pojawiło się kilka kormoranów i czaple siwe” – mówi prowadzący wycieczkę Bartosz Krąkowski – „O każdym z gatunków powiedziałem kilka zdań i ciekawostek z ich życia. Kolejnym interesującym ptakiem była młoda rybitwa czarna i jeden płaskonos. Niemałą sensację i poruszenie wywołała grupka ponad 20 czapli białych. Jeden z ptaków posiadał czerwoną obrączkę świadczącą o tym, że mógł pochodzić z węgierskiego programu badawczego i tam właśnie być zaobrączkowany.

Poza wymienionymi gatunkami widzieliśmy jeszcze ponad 300 czajek, szpaki, mewy śmieszki, krzyżówki, cyraneczki, sójki, myszołowy, siniaki i błotniaka stawowego.”

Po prawie 3,5 godzinie spacerowania uczestnicy wycieczki pożegnali się hasłem „do zobaczenia na Europejskich Dniach Ptaków w 2013!”

Autorzy zdjęć: Magdalena Fertsch, Łukasz Ogórkiewicz

KISZKOWO_1 KISZKOWO_3 KISZKOWO_5

KISZKOWO_6 KISZKOWO_9 KISZKOWO_10

KISZKOWO_12 KISZKOWO_13