Wycieczka do Rezerwatu „Meteoryt Morasko” i na Dziewicza Górę.

Niezwyke_przyrodniczo_miejsca_na_Pojezierzu_WielkopolskimNa Pojezierzu Wielkopolskim znajdują się dwa miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć. Należą do nich: rezerwat „Meteoryt Morasko”, jedyny rezerwat pochodzenia kosmicznego w Polsce oraz Dziewicza Góra, najwyższe wzniesienie na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka.

Rezerwat „Meteoryt Morasko” uznawany jest za „przyrodniczą perłę Poznania”. Chroni niezwykle wyjątkowe zjawisko geologiczne, zespół 7 kraterów meteorytowych. Został utworzony w 1976 roku. Obecnie obiektem opiekuje się PTOP „Salamandra”. Do rezerwatu prowadzi piękna aleja z wiekowymi lipami drobnolistnymi, która jest pomnikiem przyrody.

Na terenie rezerwatu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie zobaczyli kratery, które powstały w wyniku upadku dużego meteorytu żelazowoniklowego (tzw. syderytu). Kratery te umiejscowione są w typowym niegdyś dla Wielkopolski lesie dębowo – grabowym, zwanym grądem.

Godnym uwagi, kolejnym zbiorowiskiem leśnym, był łęg wiązowo – jesionowy, w którym uczniowie podziwiali bezzieleniową roślinę pasożytniczą – łuskiewnik różowy.

W czasie wędrówki na Górę Moraską, dzieci zobaczyły wygrzewającego się w słońcu padalca zwyczajnego oraz dawną żwirownię.

Wszyscy uczestnicy wycieczki dotarli na polanę na szczycie Góry Moraskiej (153,75 m n.p.m.) i tym samym zdobyli najwyższe wzniesienie Poznania i środkowej Wielkopolski.

Kolejnym punktem wycieczki była Dziewicza Góra (142,6 m n.p.m.) z wieżą widokową, która tak jak Góra Moraska jest efektem działalności lodowca. Z platformy widokowej, po pokonaniu 172 schodów, uczniowie podziwiali panoramę Poznania oraz Puszczy Zielonki.

Reasumując, wycieczki przyrodnicze są doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie lekcji przyrody w szkole podstawowej. Uczniowie poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą, obserwacje roślin i zwierząt w naturalnym środowisku, wzbogacają swoją wiedzę i doświadczenia.


 

W krainie mitów greckich

20 czerwca odbył się w naszej szkole konkurs mitologiczny zatytułowany „W krainie mitów greckich”. W konkursowe szranki stanęło tym razem dwanaścioro piątoklasistów, gdyż to właśnie do nich konkurs był adresowany. Każdy z uczniów musiał zmierzyć się z testem sprawdzającym znajomość wierzeń starożytnych Greków. Po sprawdzeniu prac komisja, w skład której weszły polonistki uczące w naszej szkole, wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Estera Zjawińska (Lechlin)

II miejsce – Kacper Tyll (Jabłkowo)

III miejsce – Mateusz Kruś (Lechlin)

Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami, a każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.


 

Wielkopolska warta poznania

20 czerwca w Sali Bazar w Śremie odbyło się uroczyste zakończenie XVI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W gronie laureatów tego prestiżowego konkursu znalazła się Ilona Nowicka, piątoklasistka z Rejowca, która na uroczystość dotrzeć tym razem nie mogła, gdyż brała udział we wspomnianym wyżej konkursie mitologicznym. Niemniej dyplom i nagroda kilka dni później trafiły do jej rąk. Warto w tym miejscu wymienić także nazwiska finalistów konkursu, którym w ostatnim etapie zabrakło szczęścia, lecz wysiłek włożony w zdobycie tak obszernej wiedzy był ogromny i godny podziwu. Są to: Natalia Dudek, Weronika Konowalska, Estera Zjawiska, Mikołaj Kucner i Kacper Tyll. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnych edycjach.


 

Śladami Adama Mickiewicza

W poniedziałek 25 czerwca kilkuosobowa grupa uczniów z Lechlina wybrała się na wycieczkę rowerową do Budziszewka. Celem wyprawy było zwiedzenie Izby Pamięci Adama Mickiewicza, znajdującej się w tamtejszej szkole. Jako że naszym środkiem transportu były rowery, podczas jazdy mogliśmy rozkoszować się urokami czerwcowej przyrody, Jeziora Budziszewskiego oraz okolicznych lasów. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się najpierw do drewnianego kościółka z XVIII w. pod wezwaniem św. Jakuba, a następnie poszliśmy zobaczyć znajdujący się nieopodal świątyni nagrobek, w którym spoczywają prochy członków rodziny Łubieńskich. Stamtąd skierowaliśmy się do celu naszej podróży, czyli do Szkoły Podstawowej, a ściślej, znajdującej się w niej Izbie Pamięci Adama Mickiewicza. Dzięki uprzejmości pracujących tam pedagogów mogliśmy zobaczyć pamiątki związane z osobą poety, który w Budziszewku gościł w 1831 roku na zaproszenie Konstancji i Józefa Łubieńskich. Wśród pamiątek i przedmiotów związanych z Mickiewiczem szczególną uwagę zwróciliśmy na liczne wydania „Pana Tadeusza” oraz obrazy inspirowane twórczością wielkiego wieszcza. Spacerując po miejscowym parku, podziwialiśmy majestatyczne dęby i próbowaliśmy wyobrazić sobie, jak niemal dwieście lat temu tymi samymi alejkami spacerował autor „Konrada Wallenroda”.

Z wyprawy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe przeżycia oraz wiadomości.

sladami_Adama_Mickiewicza_1 sladami_Adama_Mickiewicza_2 sladami_Adama_Mickiewicza_3 sladami_Adama_Mickiewicza_4 sladami_Adama_Mickiewicza_5

sladami_Adama_Mickiewicza_6 sladami_Adama_Mickiewicza_7 sladami_Adama_Mickiewicza_9 sladami_Adama_Mickiewicza_10 sladami_Adama_Mickiewicza_11

 


 

Wyróżnienia dla najlepszych

W marcowym numerze „Wiadomości Skockich” informowaliśmy, iż dyrekcja i grono nauczycielskie szkoły w Jabłkowie postanowiło na koniec semestru zimowego i letniego nagradzać statuetką i dyplomem klasy oraz uczniów, którzy uzyskali najwyższe noty z danego przedmiotu. Przedsięwzięcie to ma na celu motywowanie do zwiększenia wysiłku wkładanego w zdobywanie wiedzy i wprowadzenie ducha zdrowej rywalizacji.

Oto jak przedstawia się klasyfikacja w poszczególnych kategoriach na zakończenie drugiego semestru. W punkcie filialnym w Rejowcu wyróżnienia dla „Najlepszych Humanistów” oraz „Najlepszych Sportowców” przypadły w udziale klasie szóstej. Zaś klasa piąta sięgnęła po tytuły i statuetki dla „Najlepszych Matematyków”, „Najlepszych Artystów” i „Najlepszych Przyrodników” i to właśnie ona, uzyskując przewagę nad starszymi kolegami, zdobyła także tytuł „Superklasy”. W szkole w Jabłkowie niemal wszystkie tytuły i statuetki zakasowała klasa szósta, która tym samym sięgnęła po tytuł „Superklasy”. Wyjątkiem był tylko tytuł i statuetka dla „Najlepszych Sportowców”, którą otrzymali młodsi o rok koledzy. Żadnych wątpliwości co do miana „Superklasy” nie było w Lechlinie. Tam bowiem prym w każdym z przedmiotów wiedzie klasa piąta (obecnie już szósta), która wyróżnia się nie tylko pod względem nauki, ale również godnego pochwały zachowania.

Natomiast najlepszych uczniów nagrodzono plakietkami z napisem „Uczeń na medal”. Z dumą mogą nosić je na piersi następujące osoby: Anita Sydow, Jan Szymański, Filip Graczyk, Natalia Dudek, Wiktoria Klimczak, Krystian Siódmiak, Patryk Piechowiak, Kinga Piechowiak, Paweł Pachowicz, Zuzia Grzechowiak, Julia Saukens, Ilona Nowicka, Weronika Grynia, Magdalena Paczyńska, Weronika Mucha, Weronika Smykowska, Weronika Blados, Mateusz Konieczny, Dawid Lipiński.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym klasom oraz uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy, by podobne sukcesy stały się ich udziałem w nowym roku szkolnym.

wyroznienia_dla_najlepszych wyriznienia_dla_najlepszych_1 wyriznienia_dla_najlepszych_2 wyriznienia_dla_najlepszych_3 wyriznienia_dla_najlepszych_5

wyriznienia_dla_najlepszych_6


 

Żegnaj szkoło

W piątek 29 czerwca w szkole w Jabłkowie oraz w punktach filialnych w Rejowcu, Lechlinie i Łosińcu, po raz ostatni wybrzmiał dzwonek wzywający na lekcje. Uroczystość zakończenia roku szkolnego poprzedziła msza święta, podczas której uczniowie, nauczyciele i rodzice dziękowali za Bożą opiekę i wsparcie. Następnie wszyscy członkowie szkolnej społeczności udali się do szkoły, by tam wierszem i piosenką pożegnać czas nauki, a powitać wakacje. Po części artystycznej Dyrekcja placówki nagrodziła tych uczniów, którzy w minionym roku szkolnym szczególnie sumiennie pracowali i uzyskali wysoką średnią ocen z poszczególnych przedmiotów oraz wzorową lub bardzo dobrą ocenę z zachowania.

W szkole w Lechlinie uroczystość zakończenia roku szkolnego uświetniła wizyta zacnego gościa – księdza prałata Andrzeja Rygielskiego. Ksiądz prałat przybył do szkoły, by właśnie tego dnia podziękować uczniom, którzy włączyli się w realizację akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, mającej na celu zbieranie funduszy na potrzeby hospicjum w Wągrowcu. Słowa uznania wyraził dla pani Grażyny Kufel, która była głównym koordynatorem całej akcji. Korzystając z okazji, ksiądz prałat, ze szczególną mocą tłumaczył dzieciom, jak ważna i potrzebna jest osobom ciężko chorym opieka hospicyjna, i jak młodzi ludzie sami mogą się do tej opieki włączyć. Wierzymy więc, że pomoc wągrowieckiemu hospicjum na stałe wpisze się w działalność naszej szkoły.

zegnaj_szkolo_1 zegnaj_szkolo_2 zegnaj_szkolo_3 zegnaj_szkolo_4 zegnaj_szkolo_5

zegnaj_szkolo_6 zegnaj_szkolo_7 zegnaj_szkolo_8 zegnaj_szkolo_9 zegnaj_szkolo_10 zegnaj_szkolo_11 zegnaj_szkolo_12 zegnaj_szkolo_13 zegnaj_szkolo_14


 

Na półkoloniach fajnie jest!

W drugim tygodniu lipca trzydziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w półkoloniach, które tym razem miały miejsce w Lechlinie, a ich motyw przewodni stanowiły żywioły: ziemia, powietrze, woda i ogień. Były więc związane z nimi zajęcia artystyczne, podczas których wykonywaliśmy latawce, barwne motyle z papieru, rybki o lśniących brzuszkach i bajecznie kolorowe akwaria. Było też lepienie naczyń i figurek z gliny, wspólne pieczenie pizzerinek, wyjazd do westernowego miasteczka Silverado City w Bożejewiczkach koło Żnina czy – sprawiające niemniejszą frajdę – podchody wokół jeziora w Lechlinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia entomologiczne, w ramach których pod okiem pań od przyrody, Agnieszki Przewoźnej i Grażyny Kufel, poznawaliśmy i uczyliśmy się oznaczać rodzime owady. Okazało się też, że nawet największe kaprysy pogody nie były w stanie zakłócić przebiegu gier zespołowych. Mimo że żar lał się z nieba, zawzięcie rozgrywaliśmy mecz piłki nożnej, a kiedy po niebie płynęły ciemne chmury przynosząc ze sobą deszcz, niechętnie opuszczaliśmy boisko do piłki siatkowej.  
Czas upływał nam niesłychanie szybko. Ostatniego dnia nadszedł czas podsumowania wspólnego wypoczynku. Każda z grup za pomocą kolorowej kredy namalowała na szkolnym boisku przypisany jej żywioł. W ciągu godziny na płycie boiska pojawiły się fale, rybki, ptaki, drzewa, których korony kołysał wiatr, trąba powietrzna, wulkan z wydobywającą się z jego wnętrza lawą, a nawet ziejący ogniem smok. W nagrodę każdy z nas mógł posilić się kawałkiem soczystego arbuza. Ledwo odzyskaliśmy siły, a już czekało na nas kolejne wyzwanie. Panie prowadzące zajęcia przyrodnicze przygotowały dla nas zadania sprawdzające zdobytą na temat owadów wiedzę. I wreszcie czas relaksu – pieczenie kiełbasek na ognisku, lody, wręczenie dyplomów dla najlepszych przyrodników…

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tegoroczne półkolonie minęły nam wyjątkowo szybko i radośnie. Wypełniła je wspólna zabawa, obcowanie z przyrodą, zdrowa sportowa rywalizacja i artystyczne działania.