XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom trwał w tym roku od 1 do 7 czerwca. Skocka książnica przyłączyła się do niego już po raz czwarty. Tym razem młodych czytelników w progi biblioteki zaprosili „przyjaciele hobbyści”. Cykl spotkań podzielony został na dwa bloki. W zajęciach przedpołudniowych uczestniczyły dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach oraz Niepublicznego Przedszkola Artystycznego w Potrzanowie. W spotkaniach popołudniowych zaś brali udział wszyscy ci, którzy chcieli spędzić wolny czas na wspólnej zabawie z książką w tle.

Zajęcia dla przedszkolaków odbyły się pod hasłem „Opowieści z ula” i miały na celu uświadomienie młodym ludziom jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają pszczoły. Tajniki pszczelarstwa i ciekawostki z życia pszczół odkrywała przed nimi Anna Kądziela, nauczycielka z Przedszkola w Rejowcu, prywatnie właścicielka pasieki. To dzięki niej dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest ul, jakimi prawami rządzi się pszczela rodzina, czym tak naprawdę zajmują się pszczoły oraz jak smakuje dzieło ich mozolnej pracy – miód. Przedszkolaki mogły dotknąć pszczelego wosku oraz zobaczyć jak wygląda kwiatowy pyłek. Oprócz tego pani Ania zdradziła młodym słuchaczom co należy robić, aby nie drażnić pszczół, jak dbać o te małe, bezbronne istoty, by uchronić je przed całkowitym wyginięciem, a co najważniejsze nauczyła dzieci jak należy zachować się w sytuacji kiedy użądli ich pszczoła. Najwięcej jednak emocji wśród przedszkolaków wywołała możliwość dotknięcia (zasuszonej) pszczoły. Jej wielkość dzieci mogły porównać również z wielkością (zasuszonego) szerszenia. Zdobytą w czasie spotkań wiedzę młodzi czytelnicy utrwalić mogli w trakcie oglądania fragmentów bajki o przygodach najsympatyczniejszej z pszczółek – Pszczółki Mai.

Spotkania popołudniowe były bardziej zróżnicowane tematycznie. Każdego dnia na młodych czytelników czekały zupełnie odmienne, ale bardzo interesujące zajęcia.

W piątkowe popołudnie, 1 czerwca dzieci dowiedzieć się mogły „co w trawie piszczy”. Tajniki świata przyrody odkrywał przed nimi pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Skokach, prywatnie miłośnik polskiej natury, Łukasz Ogórkiewicz. Przybyli na spotkanie mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat otaczającego nas środowiska, ale również obejrzeć fascynującą kolekcję własnoręcznie wykonanych zielników, podziwiać obraz namalowany na liściu oraz dowiedzieć się co nowego wydarzyło się u Żądełka i Ślimaczka, bohaterów książki z serii „Opowieści z ogrodu”, a także rozwiązać zagadkę kryminalną dotycząca białego pyłku, o jakim była mowa w opowiadaniu Grzegorza Kasdepke, pt. „Detektyw Pozytywka”.

4 czerwca prym wiodło „papierowe szaleństwo”. Gościem specjalnym popołudniowego spotkania była Katarzyna Cibail, krawcowa, która z papierowych „odpadków” potrafi wyczarować elementy dekoracyjne, barwne ozdoby, zabawki, itp. Uczestnicy zajęć mogli podziwiać dzieła, które pani Kasia przygotowała na różne okazje, a wspólnie z nią wykonać „przyjazne duszki”, kolorowe węże oraz kolczaste jeże. Pomysł na tematykę zajęć zaczerpnięty został z książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wiersze, że aż strach!”.

Kolejny dzień, 5 czerwiec, upłynął młodym czytelnikom pod znakiem balonikowego szaleństwa. Tajniki baloniady zdradzała uczestnikom Natalia Glapa, fizjoterapeutka potrafiąca wyczarować z baloników barwne cudeńka. Tym razem wspólnie z dziećmi przygotowała balonikowy teatr inspirowany fragmentem opowieści o Panu Kuleczce, autorstwa Wojciecha Widłaka. Dzieci oprócz własnoręcznego wykonania bohaterów wystawiły na „deskach” biblioteki „Kopciuszka”. Mozolną prace zwieńczyły wspólne zabawy, których tematem przewodnim były oczywiście baloniki.

6 czerwiec przyniósł uczestnikom Tygodnia Czytania wiele atrakcji. Jako pierwszy spotkał się z dziećmi Stanisław Kida, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Radny Rady Powiatu, który otworzył przed nimi „komputerowe” okno na świat. Młodzi dociekliwi mogli zajrzeć do wnętrza komputera, zapoznać się z nowinkami informatycznymi oraz dowiedzieć się jaki problem z cyfrową maszyną miał Franklin, sympatyczny żółwik z bajki o tym samym tytule. Później pałeczkę przejęła Zuzanna Kozdęba, lektor języka angielskiego, rokrocznie włączająca się w obchody Tygodnia Czytania w Skockiej Bibliotece. W tym roku gry i zabawy anglojęzyczne przygotowane przez panią Zuzię pozwoliły młodym skoczanom poszerzyć ich słownictwo o zwroty związane z hobby. Pani Zuzanna przeczytała dzieciom również książkę Barbary Gawryluk pt. „Dżok – legenda o psiej wierności” zachęcając ich jednocześnie do sięgnięcia po inne utwory tej autorki. Najbardziej emocjonujący okazał się jednak koniec dnia zwieńczający czterodniowy cykl czytelniczych spotkań. Młodzi czytelnicy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali także materiały reklamujące i propagujące wśród dorosłych nawyk głośnego czytania dzieciom 20 minut dziennie. Najbardziej wytrwali uczestnicy, czyli Ci, którzy uczestniczyli we wszystkich czterech spotkaniach i zebrali kolekcję naklejek Fundacji ABCXXI otrzymali drobne upominki.

Biblioteka serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy zechcieli pokazać dzieciom jak miło można spędzić czas wolny od nauki oraz przybliżyć im pasje, rozjaśniające ich szarą rzeczywistość. Biblioteka ma również nadzieję, że w przyszłym roku grono czytających skoczan powiększy się o kolejnych sympatyków, czego sobie i im serdecznie życzy.

1.06-zabawy_anglojzyczne 1.06-_co_w_trawie_piszczy 1.06-_co_w_trawie_piszczy_1 1.06-_co_w_trawie_piszczy_2 1.06.Przedszkole_w_Potrzanowie-Opowiesci_z_ula_2_3

1.06.Przedszkole_w_Potrzanowie-Opowiesci_z_ula_2_4 1.06.Przedszkole_w_Potrzanowie-Opowiesci_z_ula_2_5 4.06.papierowe_szalestwo 4.06.papierowe_szalestwo1 4.06.papierowe_szalestwo2

4.06.papierowe_szalestwo3 4.06_Przedszkole_w_Skokach-_opowiesci_z_ula2_3 4.06_Przedszkole_w_Skokach-_opowiesci_z_ula2_4 4.06_Przedszkole_w_Skokach-_opowiesci_z_ula2_5 5.06.Glapa_Natalia-Balonikowe_czary_mary1

5.06.Glapa_Natalia-Balonikowe_czary_mary3 5.06.Glapa_Natalia-Balonikowe_czary_mary4 5.06.Przedszkole_Samorzadowe_w_Skokach_1 5.06.Przedszkole_Samorzadowe_w_Skokach_2 6.06.Podsumowanie_spotkan

6.06.Stanisaw_Kida-Komputer_-_okno_na_wiat2 6.06.Stanislaw_Kida-Komputer_-_okno_na_wiat_1 6.06.Podsumowanie_spotkan1 6.06.Podsumowanie_spotkan2