W czwartek, 17 maja br. w hali skockiego gimnazjum od samego rana rozbrzmiewała charakterystyczna mowa Wielkopolan z racji na odbywający się tu już po raz czwarty Rejonowy Konkurs Gwary Poznańskiej, który swoim patronatem tradycyjnie objęli Starosta Wągrowiecki Michał Piechocki i Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos.

W tym roku w konkursie wzięło udział 30 gimnazjalistów ( wielu nowych uczestników, ale też spora grupa stałych bywalców) z Gniezna, Niechanowa, Jerzykowa, Murowanej Gośliny, Rogoźna, Wągrowca, Antoniewa i Skoków. Wygłaszali oni teksty autorstwa przede wszystkim Juliusza Kubla i Lecha Konopińskiego.

W imieniu organizatora przebiegiem konkursu kierowali uczniowie klasy 2 a: Julia Burzyńska, Patrycja Dudzińska, Paula Królczyk i Mateusz Futro.

Komisja konkursowa w składzie Jolanta Nowak-Węklarowa, nauczycielka języka polskiego, poetka i prozatorka; Wiesława Surdyk-Fertsch, nauczycielka historii, doradca-metodyk oraz Beata Jezierska – przewodnicząca jury, doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, miłośniczka językoznawstwa i translatoryki oraz znawczyni gwary poznańskiej podkreśliła bardzo wysoki poziom prezentacji. Jury dokonując oceny brało pod uwagę przede wszystkim warstwę językową, wymagając aby wygłaszane teksty miały charakter miejskiej gwary Poznania, następnie zwracano uwagę na dobór i interpretację utworu oraz czas jego wygłaszania a także na ogólny wyraz artystyczny.

Zdaniem, zarówno widzów jak i komisji konkursowej, wszyscy wykonawcy zrobili to świetnie, prezentując wyrównany wysoki poziom za co zostali nagrodzeni szczerymi, gorącymi brawami, wyrażającymi radość i zachwyt.

Zwycięzcami czwartej edycji konkursu zostali: Alicja Okińczyc z Gimnazjum w Murowanej Goślinie – I miejsce, Michalina Kowala z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie – II miejsce, Kamil Gramza z Gimnazjum nr 1 w Skokach – III miejsce

Wyróżnienia zdobyli: Karolina Smyk w duecie z Pauliną Szejn, Klaudia Iradzka, Daniel Górny, Natalia Nijak i Sandra Piotrkowska.

Nagrodzeni zapracowali również na nagrody ( odtwarzacze DVD) dla swoich szkół i tak: I miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 z Wągrowca, drugie w kolejności okazało się Gimnazjum nr 2 z Murowanej Gośliny, trzecie miejsce zajęli gospodarze konkursu.

Publiczność, czyli zaproszeni goście, uczestnicy konkursu oraz młodzież kilku klas naszej szkoły -podobnie jak w ubiegłym roku- uhonorowała swoją nagrodą Alicję Okińczyc , która znowu podbiła serca widzów bez reszty. Nadmienić należy, że z rywalizacji tej tradycyjnie wyłączono uczniów naszego gimnazjum.

Podczas przerwy na obrady jury na uczestników konkursu czekało tradycyjne, staropolskie jadło. Wszystkich obecnych, chcących popisać się znajomością gwary zaproszono też do minikonkursu ze słówek i zwrotów wielkopolskich. Znawcami okazali się m.in. Michalina Kowala, Łukasz Jasiński i Małgorzata Repczyńska.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody indywidualne w postaci dyplomów, książek, statuetek, natomiast wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów uhonorowano podziękowaniami dyplomami i materiałami promującymi powiat i gminę.

Konkurs zorganizowany po raz czwarty z inicjatywy nauczycielki języka polskiego –Iwony Migasiewicz- przygotowała kilkunastoosobowa grupa nauczycieli wraz z uczniami klasy 2a i 2c. Organizatorów jak i uczestników zaszczyciła i ucieszyła obecność zaproszonych gości, a byli to pp.: burmistrz Tadeusz Kłos, ksiądz dziekan Karol Kaczor, przewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego Tadeusz Synoracki, oraz wiceprzewodniczący- Krzysztof Migasiewicz i Grzegorz Owczarzak, sekretarz Blanka Gaździak, dyrektor biblioteki publicznej-Elżbieta Skrzypczak, przewodnicząca Oddziału Rejonowego PZERiI w Skokach- Janina Szymańska, przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum -Lidia Szymkowiak oraz mieszkańcy naszego miasteczka.

Pamiątkowe zdjęcie było ostatnim elementem spotkania miłośników gwary poznańskiej, którzy obiecywali wrócić do skockiego gimnazjum za rok o tej samej mniej więcej porze.

Foto: Małgorzata Zaganiaczyk