Kangur matematyczny

0d 21 lat Stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières” z siedzibą w Paryżu przeprowadza jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach konkurs pod nazwą „Kangur Matematyczny”. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Pytania konkursowe są trudne. Sprawdzają nie tylko wiedzę, ale również wyobraźnię i myślenie. Spośród 22 uczniów naszej szkoły, startujących w konkursie 15 marca 2012 r., sześcioro otrzyma wyróżnienia. W klasach drugich: Klaudia Przykucka, Paulina Kubicka i Paulina Kawczyńska. W klasach czwartych: Julia Frąckowiak i Piotr Kawczyński. Wyróżnienie w klasach szóstych zdobył Krzysztof Pol. Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody książkowe od organizatora konkursu Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodzonym uczniom serdecznie GRATULUJEMY.

Krzysztof Gapiński


Nauki przyrodnicze

Są już znane wyniki V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik” organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci w Krakowie pod patronatem Instytutu Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Konkurs przeznaczony jest dla 5 grup wiekowych uczniów szkoły podstawowej. Zadania testowe zawierały treści dotyczące eksperymentów z zalecanego do wcześniejszego wykonania zestawu oraz inne treści ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, astronomia, geografia), dostosowane do wieku uczestników. Miło jest poinformować, że spośród 12 startujących uczniów naszej szkoły, dwoje otrzyma nagrody ufundowane przez organizatora, a troje dostanie wyróżnienia. Nagrodzone z klas drugich będą Paulina Kubicka i Klaudia Przykucka. Wyróżnienia również trafią do uczniów klas drugich: Mateusza Kamińskiego, Pauliny Kawczyńskiej i Sergiusza Widzińskiego.

Krzysztof Gapiński


Pamiątka, która nie krzywdzi

WWF- Polska przygotowała program dla uczniów szkół podstawowych w ramach kampanii „Pozwólmy zwierzętom żyć”. Program zwraca uwagę na problem nielegalnego handlu zwierzętami egzotycznymi, pamiątkami z nich wykonanymi (np. figurki z kości słoniowej, koralowce rafotwórcze, paski, torebki i obuwie ze skóry węży, wysuszone pławikoniki i muszle) oraz substancjami traktowanymi jako lekarstwa. Wytworzenie takiej pamiątki jest poprzedzone śmiercią zwierząt. Dzieci i dorośli muszą sobie odpowiedzieć na trudne pytanie: czy musimy mieć w domu egzotyczne zwierzęta?

Zajęcia prowadzone w ramach WWF dowodzą, że zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku.

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji przedsięwzięcia w tym i przyszłym roku szkolnym. Liczny udział uczniów dowodzi, że zagadnienie wzbudza duże zainteresowanie.

Magdalena Fertsch


Spotkanie z policjantami

W maju odbyło się ostatnie spotkanie uczniów klas trzecich biorących udział w programie „Super Wiewiórka” organizowanym przez PCK w Wągrowcu.

Pogadankę przeprowadzili policjanci Mirosław Duszyński i Sławomir Słoma. Funkcjonariusze poruszyli ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Przestrzegali przed kontaktami dzieci z obcymi, uczyli zachowań asertywnych. Przypomnieli zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz podczas letniego wypoczynku w wodzie i na plaży. Zwrócili uwagę, aby nie bawić się z nieznanymi czworonogami i nie spoufalać się z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Na zakończenia spotkania wszyscy przypomnieli znajomość numerów telefonów alarmowych i zasad korzystania z nich.

Aldona Lubiatowska


Turniej wojskowy

Pod koniec roku szkolnego szóste klasy miały szansę zaprezentowania swojej wiedzy historycznej dotyczącej II wojny światowej. Umiejętnościami i wiadomościami szóstoklasiści wykazali się podczas kolejnego turnieju wojennego, który stanowi kontynuację cyklu podsumowań lekcji historii. Organizatorki przygotowały atrakcyjne konkurencje, konkursy, gry i zabawy, dzięki którym można było sprawdzić i utrwalić wiedzę. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie musztry wojskowej, recytacja poezji wojennej oraz zaśpiewanie ułożonej przez siebie piosenki. Najwięcej emocji jednak wywołał konkurs wiedzy historycznej, w którym zmierzyli się znawcy i pasjonaci II wojny światowej reprezentujący poszczególne klasy. Zwycięzcami zmagań turniejowych zostali uczniowie klasy VIb.

Wioleta Grzegorzewska

1.Turniej_wojskowy_czerwiec_2012 2.Turniej_wojskowy 3.Turniej_wojskowy


Nasza mała ojczyzna

Uczniowie naszej szkoły zbierają laury i nagrody w wielu dziedzinach. Tym razem wykazali się nieprzeciętna wiedzą historyczną dotyczącą naszego regionu podczas XVI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Aby wziąć udział w ostatnim etapie wytrwale, nie szczędząc wysiłku i zaangażowania, wspinali się po poszczególnych szczeblach eliminacji szkolnych, powiatowych i rejonowych. Determinacja, a przede wszystkim imponująca wiedza zostały nagrodzone, ponieważ czworo zdobyło tytuł laureatów: Daria Szwed, Krzysztof Pol, Anna Surdyk, Aleksandra Szymaś, a finaliści to Martyna Frąckowiak i Adrian Szwed.

Barbara Surdyk


Piłkarze wicemistrzami Powiatu Wągrowieckiego

15 maja 2012 r. na boisku „Orilk” w Wągrowcu odbył się finał Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców. W turnieju rywalizowali ze sobą zawodnicy czterech najlepszych drużyn, wyłonionych w drodze eliminacji spośród 16 zgłoszonych zespołów.

Reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach po zaciętej walce zajęli ostatecznie 2 miejsce, chociaż w całym turnieju zgromadzili tyle samo punktów, co zwycięzcy. Do pełni szczęścia zabrakło naprawdę niewiele.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce- Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu
2 miejsce- Szkoła Podstawowa w Skokach
3 miejsce- Szkoła Podstawowa nr 3 w Wągrowcu
4 miejsce- Szkoła Podstawowa w Siennie

Reprezentacja szkoły: Jaub Kubiński, Mateusz Tyll, Adrian Sommerfeld, Bartosz Belter, Tomasz Markiewicz, Michał Grabiszewski, Adrian Zamecki, Szymon Futro, Krystian Nowak.

Drużynę przygotował Janusz Bojarski.