Wolontariusze z Lechlina lubią pomagać
Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem

To piękne hasło obrali sobie uczniowie ze szkoły w Lechlinie jako motto swego działania. Sadząc w październiku żonkile przy kościele w Lechlinie, włączyli się w Ogólnopolską Kampanię Pól Nadziei. Kwiaty zostały posadzone w geście solidarności z osobami ciężko chorymi, leżącymi w hospicjach.

Podczas tegorocznych ferii zimowych w szkole w Lechlinie została przeprowadzona akcja edukacyjno-szkoleniowa, która miała na celu zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem hospicjów oraz rolą wolontariuszy niosących pomoc osobom chorym i cierpiącym. Oglądając krótkie filmiki, przekonali się, jak różnorodne są zadania wolontariuszy. Pod koniec zajęć dzieci narysowały plakaty pt. „Hospicjum to też życie”.

Wiosną, kiedy zakwitają Żonkilowe Pola Nadziei, rozpoczyna się ogólnopolska akcja mająca na celu pozyskanie funduszy na potrzeby hospicjów. Wolontariusze z Lechlina, pod opieką piszącej te słowa, zbierali pieniądze dla wągrowieckiego hospicjum 13 maja w Lechlinie, Przysieczynie i Rościnnie, 27 maja w Skokach i 29 maja na festynie w Jabłkowie. Akcję zakończono 1 czerwca, kiedy to w obecności Pana Stanisława Owsianego ze Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, wolontariusze policzyli zebrane pieniądze i przekazali Hospicjum. W sumie zebrano 2831, 37 zł. Cała akcja cieszyła się dużym poparciem duszpasterzy parafii Lechlin i Skoki, rodziców i ofiarodawców.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację tak szlachetnego przedsięwzięcia.

Grażyna Kufel

Wolontariusze_w_Lechlinie__1 Wolontariusze_w_Lechlinie__2 Wolontariusze_w_Lechlinie__3 Wolontariusze_w_Lechlinie__4Wolontariusze_w_Lechlinie__5

Wolontariusze_w_Lechlinie__6 Wolontariusze_w_Lechlinie__7 Wolontariusze_w_Lechlinie__8 Wolontariusze_w_Lechlinie__9 Wolontariusze_w_Lechlinie__10

Wolontariusze_w_Lechlinie__11 Wolontariusze_w_Lechlinie__12

 


Dorastajmy bez papierosa

 

Z okazji przypadającego 31 maja Światowego Dnia bez Papierosa zostały przygotowane i przeprowadzone zajęcia profilaktyczne w zakresie szkodliwości palenia papierosów. Zaprezentowana prezentacja multimedialna poruszała negatywne skutki uzależnienia od nikotyny tu i teraz, tj. problemu żółtych zębów, pożółkłej cery i rąk czy nieprzyjemnego zapachu przesiąkniętego dymem ciała i ubrań. Podane zostały też informacje o obniżonej kondycji fizycznej palacza, co w dobie mody na zgrabną, wysportowaną sylwetkę, ma duże znaczenie. Kto pali, jest po prostu słabszy, nie będzie dobrze biegał, tańczył, pływał, a wysiłek fizyczny będzie go coraz bardziej męczył. Uczniowie poznali też alternatywne metody radzenia sobie ze zdenerwowaniem i stresem, które są jednym z powodów sięgania po papierosa oraz mieli możliwość rozwijać swoje umiejętności radzenia sobie w sytuacjach związanych z nakłanianiem do zażywania substancji uzależniających. Poruszony został także problem biernego palenia, który jest równie niebezpieczny jak samo palenie.

Wcześniej, w salach lekcyjnych, o wysokim stopniu szkodliwości palenia informowały przygotowane gazetki ścienne, a ich treści zostały omówione przez wychowawców w klasach. Dzień później uczniowie wzięli udział w marszu profilaktycznym, organizowanym przez społeczność szkolną Gimnazjum nr 1 w Skokach.

Joanna Tomczak

 


Kto nie pali, jest na fali

 

31 maja w Światowym Dniu bez Papierosa przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu dokonali podsumowania przeprowadzonych wcześniej w szkołach konkursów profilaktycznych. Pierwszy z nich, skierowany do dzieci z klas I-III, polegał na wykonaniu zawieszki na drzwi, zatytułowanej „Nie pal przy mnie, proszę”. Natomiast uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie wykonanie kolażu pod hasłem „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Wśród młodszych uczestników konkursu sukces odniosły trzecioklasistki: Ola Domańska ze szkoły w Rejowcu, zdobywczyni zaszczytnego pierwszego miejsca oraz Anita Sydow z Lechlina, która otrzymała od organizatorów wyróżnienie.
Z kolei spośród uczniów klas IV-VI doceniono pracę Kacpra Tylla, piątoklasisty z Jabłkowa, zdobywcy trzeciego miejsca. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a każdy z uczestników drobne upominki.

Lidia Błachowiak

Dzien_bez_papierosa_1 Dzien_bez_papierosa_2 Dzien_bez_papierosa_3 Dzien_bez_papierosa_4 Dzien_bez_papierosa_5

Dzien_bez_papierosa_6 Dzien_bez_papierosa_7 Dzien_bez_papierosa_8

 


 

Święto Dzieci i Mam

1 czerwca w szkole w Lechlinie obchodzono Dzień Dziecka oraz przypadający kilka dni wcześniej Dzień Matki. Świętowanie rozpoczęło od obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas I-III. Inscenizacja zabawnych i nigdy nie starzejących się wierszy Jana Brzechwy, spodobała się zarówno dzieciom, jak i zaproszonym na uroczystość mamom. Ledwo ucichły brawa dla artystów, a na szkolnej scenie rozpoczął się konkurs na najładniejsze wykonanie piosenki o mamie. Szkoda, że w konkursowe szranki stanęły tylko dwie osoby – Sara Podolska z klasy trzeciej i Jacek Wawrzyniak z klasy szóstej – gdyż utwory poświęcone ukochanym matkom, były wspaniałe i chwytały słuchaczy za serce. W nagrodę wykonawcy otrzymali upominki.

Wiele emocji i zabawy dostarczył kolejny konkurs, w którym udział wzięły mamy i córki. Do boju stanęły trzy zespoły w następującym składzie: Julka Drewicz z mamą Renatą, Kasia Rybak z mamą Ewą i Dominika Jasińska z mamą Beatą. Konkursowiczki musiały odpowiedzieć na szereg pytań sprawdzających, na ile znają się nawzajem i potrafią ze sobą współpracować. Dziewczyny musiały między innymi zaśpiewać w duecie przebój Euro 2012, czyli Koko Koko Euro spoko. W wyniku zaciętej rywalizacji zwyciężyła ostatecznie Kasia Rybak z mamą Ewą, które zdobyły nagrodę w postaci sesji zdjęciowej w zakładzie fotograficznym pani Ewy Rybickiej w Wągrowcu. Drugie miejsce i piłkę nożną wywalczył duet: Dominika i Beata Jasińskie. Natomiast miejsce trzecie i nagrodę w postaci rodzinnego karnetu na pobyt w grocie solnej zdobyła Julka Drewicz z mamą Renatą.

Po zakończeniu turniejowych zmagań rozpoczęła się dyskoteka i wszyscy ruszyli do wesołych pląsów. Mimo że deszczowa pogoda pokrzyżowała organizatorom święta plany, dobry humor nikogo nie opuszczał. Podobnie zresztą jak w szkole w Rejowcu, gdzie z okazji Dnia Dziecka przygotowano dla dzieci słodki poczęstunek, lody i wspólne zabawy.

Lidia Błachowiak

Swieto_Dzieci_i_Mam_w_Lechlinie_1 Swieto_Dzieci_i_Mam_w_Lechlinie_2 Swieto_Dzieci_i_Mam_w_Lechlinie_3 Swieto_Dzieci_i_Mam_w_Lechlinie_4 Swieto_Dzieci_i_Mam_w_Lechlinie_5

Swieto_Dzieci_i_Mam_w_Lechlinie_6

 


Festyn Rodzinny w Rejowcu

 

W sobotę, 26 maja w Rejowcu odbył się kolejny Festyn Rodzinny. Bawili się na nim rodzice i dzieci ze szkoły i przedszkola w Rejowcu. Nie zbrakło również zaproszonych na ten dzień gości. Festyn obfitował w wiele atrakcji sportowych i kulinarnych. Z wielu można było korzystać bezpłatnie. Uczniowie pod okiem nauczycieli zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. Młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Rozwesołki” zaprosili chętnych widzów do teatru Stodoła na swój nowy spektakl.

Jak zwykle nie zawiedli nas rodzice i sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy za pomoc okazaną w organizacji festynu. Zapraszamy już za rok!

Anita Czechowska

 


 

Warszawo, ty moja Warszawo…

17 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Rejowcu oraz Łopuchowie spotkali się pod swoimi szkołami na zbiórce. Właśnie tego dnia wyruszaliśmy na 2 dniową wycieczkę do Warszawy, w celu zwiedzenia i poznania stolicy naszego państwa. Wyruszyliśmy spod szkoły około godziny 4. Droga była długa, ale w autokarze mile spędziliśmy czas. W Warszawie byliśmy około godziny 10. Na początku naszego pobytu wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy Stare Miasto. Zobaczyliśmy cudowny Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz Barbakan. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Małego Powstańca oraz Pomnik Syrenki. Podziwialiśmy także Stadion Narodowy. Dalej przeszliśmy pod Pałac Prezydencki, wiele dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, która z chęcią opowiadała nam różne ciekawostki. W drodze pod Grób Nieznanego Żołnierza mijaliśmy pomnik Józefa Piłsudskiego. Następnym punktem naszego zwiedzania był spacer po Łazienkach. Podziwialiśmy cudowny Pałac na Wodzie. Znajdował się tam także pomnik słynnego kompozytora Fryderyka Chopina oraz Amfiteatr. Następnie udaliśmy się do autokaru, którym przejechaliśmy Centrum Nauki Kopernik. W środku zrobiliśmy zakupy, ale niestety nie udało nam się kupić biletów. W zamian za to udaliśmy się na punkt widokowy biblioteki, która znajdowała się obok. Na tym zakończyło się zwiedzanie Warszawy pierwszego dnia.

Następnego dnia nasze zwiedzanie zaczęliśmy od wyjazdu do Pałacu Kultury i Nauki. Zwiedziliśmy tam wystawę prac Leonarda da Vinci. Następnie wjechaliśmy na 30 piętro budynku. Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną Warszawę. Kolejną atrakcją był wolny czas, który spędziliśmy w Centrum Złote Tarasy. Niezapomnianym przeżyciem był dla nas pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dowiedzieliśmy się w wiele na temat wydarzeń, które rozegrały się w stolicy w 1944 r., zbierając kartki z powstańczego kalendarza. Niestety, był to ostatni punkt naszej wycieczki i późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną.

Mam nadzieję, że każdemu się podobała nasza wycieczka. Ja jestem zadowolona i chciałabym pojechać na podobną jeszcze raz.

Klasa VI, PF w Rejowcu


 

Stefa kibica w Rejowcu

Wychowanie patriotyczne i obywatelskie nie musi być nudne ! Uczniowie i nauczyciele szkoły w Rejowcu wspierają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W tym celu utworzyli szkolną strefę kibica. Oczywiście trzymamy kciuki za reprezentację Polski ! Koko, koko, Euro spoko…

Anita Czechowska

 


 

XIII Rajd Rowerowy Goślińskie Lofry

19 maja już po raz trzynasty odbył się rowerowy rajd po Puszczy Zielonce – XIII Goślińskie Lofry, zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie. Jak każdego roku tak i w tym, udział w rajdzie zgłosili uczniowie naszej szkoły. Przygotowania do rajdu rozpoczęły się już kilka tygodni przed wyznaczonym terminem. Uczestnicy trenowali kondycję oraz odpowiednio przygotowywali sprzęt rowerowy. Trasa, jaką musieli pokonać wszyscy uczestnicy rajdu, wynosiła w sumie ponad 40 km. My wyruszyliśmy spod szkoły w Rejowcu, dalej trakt rowerowy wiódł nas do Niedźwiedzin, Dąbrówki Kościelnej, następnie trasą leśną do leśniczówki Wronczyn, gdzie ustalono tegoroczną metę rajdu. Przybyłe na miejsce drużyny rowerowe po posileniu się pyszną grochówką przystąpiły do wykonywania określonych zadań konkursowych. Przedstawiciele każdej grupy brali udział w konkursie przyrodniczym, konkursie na piosenkę turystyczną oraz w indywidualnych zawodach sprawnościowych. Nasza drużyna rajdowa zajęła I miejsce w konkursie przyrodniczym, jak również czołowe miejsca w indywidualnych konkurencjach sprawnościowych – rzucanie lotkami do celu.

Były oczywiście nagrody i dyplomy. Wszyscy rowerowi rajdowcy zadowoleni wróciliśmy trasą leśną Puszczy Zielonka do szkoły. Formy aktywnego wypoczynku stały się już dla nas tradycją.

Anita Czechowska


 

Portret Ani z Zielonego Wzgórza

Z okazji przypadającej w tym roku 70-ej rocznicy śmierci Lucy Maud Montgomery Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1 w Wągrowcu ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Portret Ani z Zielonego Wzgórza”. Konkurs adresowany do uczniów klas IV-VI, polegał na samodzielnym wykonaniu portretu Ani Shirley dowolną techniką plastyczną. Wśród czterdziestu jeden prac, które wpłynęły do organizatorów konkursu, znalazły się także portrety wykonane przez uczniów naszej szkoły. Kiedy więc 1 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej na osiedlu Wschód odbyło się podsumowanie konkursu, okazało się, że trzecie miejsce, ex aequo, zajęły: Ilona Nowicka, piątoklasistka z PF w Rejowcu oraz Weronika Sydow, szóstoklasistka z PF w Lechlinie. Dziewczynki w nagrodę otrzymały słowniki, torby i pamiątkowe gadżety. Gratulujemy sukcesu!

Lidia Błachowiak


 

 Sowa – mądra głowa

24 maja br. w Świetlicy w Pawłowie Skockim odbył się konkurs matematyczny Sowa – mądra głowa. Celem konkursu było upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej wśród uczniów klas 4–6, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów, kształtowanie samodzielnego, twórczego myślenia; stymulowanie pracowitości  i wytrwałości, a także tworzenie okazji przeżywania atmosfery konkursowej. W konkursie wzięli udział najlepsi matematycy z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Jabłkowie, filii Lechlin i filii Rejowiec oraz szkoły Podstawowej w Łopuchowie. Łącznie, do matematycznej rywalizacji  przystąpiło 25 uczniów. W ciągu jednej godziny każdy uczestnik miał do rozwiązania 5 zadań otwartych.

A oto wynik matematycznych potyczek:

Klasa IV I  miejsce Agata Kądzielawa (Łopuchowo), Natalia Dudek (Jabłkowo); II Wiktoria Klimczak (Jabłkowo); III Patrycja Wojtkowiak (Łopuchowo)

Klasa V I miejsce Mateusz Kruś (Lechlin); II Dominika Pawlicka (Lechlin); III Paulina Wojtkowiak (Łopuchowo), Zuzanna Fornalik (Łopuchowo)

Klasa VI I miejsce Dominika Kądzielawa (Łopuchowo), Weronika Sydow (Lechlin); II Jędrzej Krysztofiak (Łopuchowo);   III Weronika Grynia  (Rejowiec), Paweł Pachowicz    (Jabłkowo)

Organizator konkursu składa serdeczne podziękowania pani sołtys Marii Dudzińskiej  za udostępnienie na potrzeby konkursu świetlicy w Pawłowie Skockim oraz pani Łucji Dembińskiej za współpracę podczas przeprowadzania konkursu.

Katarzyna Rakowska

Sowa_madra_glowa_1 Sowa_madra_glowa_2 Sowa_madra_glowa_3

 


 

Warto pomagać!

Samorząd Uczniowski działający w Szkole Podstawowej w Jabłkowie wziął udział w akcji ,,Opatrunek na Ratunek’’ prowadzonej przez Fundację Pomocy Humanitarnej.

Warto_pomagac_1 Warto_pomagac_2 Warto_pomagac_3 Warto_pomagac_4

 


 

Lechlin w obiektywie

Na jednej z twórczych godzin wychowawczych klasa piąta szkoły w Lechlinie wpadła na pomysł zorganizowania klasowej sesji zdjęciowej. Realizując ten zamiar, w jedno z czerwcowych popołudni odwiedził nas fotograf, który przeprowadził sesję plenerową klasy. Sesja trwała ponad godzinę i przebiegała w fantastycznej atmosferze. Efektem sesji jest ponad trzysta wykonanych zdjęć, które z pewnością będą świetną pamiątką i wspomnieniem niezapomnianej przygody.

Mateusz Smoleń

Sesja_fotograficzna_w_Lechlinie_1 Sesja_fotograficzna_w_Lechlinie_2 Sesja_fotograficzna_w_Lechlinie_3