Zaproszenie do szkoły

26 kwietnia w naszej szkole zorganizowano drzwi otwarte dla sześciolatków i ich rodziców, aby mogli przekonać się, że wcześniejsze rozpoczęcie edukacji sprzyja dzieciom, a w naszej szkole są stworzone odpowiednie warunki stymulujące wszechstronny rozwój.

Goście mieli możliwość osobistego poznania dyrektora, nauczycieli i wychowawców, którzy udzielali szczegółowych informacji i oprowadzali zainteresowanych po szkole. Obejrzeli sale lekcyjne wyposażone w pomoce dydaktyczne i multimedia, zajmowali po raz pierwszy miejsca w szkolnych ławkach, aby poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Sale komputerowe, sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka z czytelnią, opieka pielęgniarki, pomoc psychologiczno-pedagogiczna to kolejne atuty naszej placówki przygotowanej na przyjęcie pierwszoklasistów. Ponadto w ofercie szkoły znaleźć można szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań z różnych dziedzin rozwijających zainteresowania i pasje uczniów oraz wspomagających i wyrównujących poziom edukacji.

Spora grupa odwiedzających przekonała się, że szkoła to miejsce przyjazne i warto zacząć edukację już w wieku 6 lat.


 

Czystość i jeszcze raz czystość

27 kwietnia 2012r. klasy trzecie spotkały się z przedstawicielką wągrowieckiego Sanepidu- panią Ewą Czarnecką. Zaproszona przygotowała pokaz na temat mikrobów. Uczniowie dowiedzieli się w jakich warunkach przenoszą się choroby. Zrozumieli, które czynności zapewniają nam zdrowie i dobrą kondycję. Z niecierpliwością oczekujemy rezultatów- zadowolonych, radosnych i rezolutnych twarzy.

Nauczyciele klas III


 

Międzynarodowy rok nietoperzy

Przyrodnicy z całego świata okres 2011-2012 obwołali Międzynarodowym Rokiem Nietoperzy. Nasi uczniowie wspólnie z PTOP „Salamandra” pogłębiali swoje wiadomości, ponieważ na stronie tej organizacji na blogu „Nocny Łowca” od 1.12.2011 r. o zwyczajach nietoperzy pisze jeden z nich. W ten sposób ujawnia informacje dotyczące ulubionych siedlisk, echolokacji, rozmnażania, rozwoju i odżywiania. Podczas porannych spotkań przyrodniczych uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć o nietoperzach. W szkole powstało 15 prac plastycznych promujących przyjazny wizerunek tych zwierząt. Autorzy prac zdecydowali się na reprezentowanie szkoły w ogólnopolskim konkursie PTOP „Salamandra” pod hasłem „Gacki”. W naszym najbliższym otoczeniu nietoperze wczesną wiosną były widziane w kościele pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła oraz o zmroku nad Placem Powstańców Wielkopolskich w Skokach. W Polsce stwierdzono występowanie 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie są chronione!

Magdalena Fertsch


 

Pierwszy powiatowy festiwal sztafet

Festiwal_Sztafet10 maja w Wągrowcu uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Skokach pod opieką Katarzyny Dziel uczestniczyli w biegach sztafetowych na dystansie 4X100m oraz w sztafecie szwedzkiej. Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny w kategorii dziewcząt oraz chłopców. Drużyna chłopców z klasy VI zajęła II oraz III miejsce, natomiast dziewczęta ukończyły oba biegi na II miejscu. Poza konkursem startowały również dwie nasze młodsze drużyny, które mimo iż nie zdołały wywalczyć miejsca na podium, zaprezentowały się znakomicie i stanowią bardzo dobre zaplecze sportowe na przyszły rok szkolny. Gratulujemy!!!

Skład drużyny I dziewcząt: Ewelina Szymańska, Katarzyna Szczepaniak, Anna Kostecka, Anna Surdyk.

Skład drużyny II dziewcząt: Kamila Budka, Julia Frąckowiak, Martyna Frąckowiak, Łucja Teofilewska.

Skład drużyny I chłopców: Jakub Kubiński, Mateusz Tyll, Krystian Nowak, Piotr Smolanowicz.

Skład drużyny II chłopców: Franciszek Dukszta, Adrian Szwed, Michał Grabiszewski, Sebastian Dąbrowski.


 

Dziewczęta na podium w czwórboju lekkoatletycznym

11 maja był kolejnym dniem sportowych zmagań. Tym razem zawodnicy naszej szkoły próbowali swoich sił w Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego w Czwórboju Lekkoatletycznym na stadionie wągrowieckiego OSiRu, na który przybyło 9 reprezentacji chłopców oraz 7 reprezentacji dziewcząt. Każdy z zawodników startował w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 600m dla dziewcząt i 1000m dla chłopców. Mimo uciążliwego upału zawodnicy uzyskiwali bardzo dobre wyniki i w każdej konkurencji starali się dawać maksimum swoich możliwości. Drużynie chłopców zabrakło odrobiny szczęścia i niestety nie udało się im zająć miejsca na podium. Szkoła Podstawowa nr 3 z Wągrowca wyprzedziła nas jednym punktem i zajęła III miejsce tuż za szkołą z Gołańczy oraz Mieściska.

Bardzo dobrze spisała się reprezentacja dziewcząt, która zajęła III miejsce i wróciła z tych zawodów z brązowym medalem.

Poza klasyfikacją drużynową przeprowadzona została również klasyfikacja indywidualna.

Uczennica naszej szkoły – Ewelina Szymańska, uzdolniona sportowo, ambitna, pełna ducha walki, mimo kontuzji mięśnia dwugłowego uda, zajęła III miejsce wśród wszystkich startujących zawodniczek.

Szkoda, że nie wszyscy uczniowie, którzy zostali wytypowani do reprezentowania naszej szkoły w tych zawodach i z pewnością wpłynęliby na uzyskanie wyższych wyników, nie wyrazili chęci swojego uczestnictwa. Z pewnością do zalet sportu należy kształtowanie charakteru człowieka. Uprawiając konkretny sport uczymy się przecież odpowiedzialności, trzeźwości myślenia oraz umiejętności podejmowania decyzji. Ogromną zaletą sportu, która znacząco wpływa na kształtowanie charakteru jest również umiejętność współpracy w zespole. Wiele jest bowiem dyscyplin, które wymagają takiego właśnie działania. W zgranej drużynie zawodnicy nie mają problemów z porozumieniem. Taka umiejętność pozwala unikać konfliktów, sporów, ponieważ wszelkie nieporozumienia w sportowej drużynie przenoszą się natychmiast na jej wyniki. Tę bardzo ważną umiejętność sportowcy mogą przenieść również na grunt codziennego życia. Może chociażby to powinno na przyszłość zachęcić uczniów do udziału w zawodach sportowych i reprezentowania w nich naszej szkoły, co z pewnością dla każdego ucznia powinno być ogromnym wyróżnieniem.

Ewelinie oraz pozostałym zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Skład drużyny dziewcząt: Ewelina Szymańska, Marta Dudzińska, Anna Kostecka, Patrycja Korczak, Anna Surdyk

Skład drużyny chłopców: Jakub Kubiński, Mateusz Tyll, Franciszek Dukszta, Krystian Nowak, Piotr Smolanowicz, Krystian Kubiak

Opiekun reprezentacji: mgr Katarzyna Dziel

dziewczeta dziewczeta1


 

Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania świata. Na lekcjach realizowano tematy związane z ochroną środowiska, omówiono naturalne źródła energii oraz sporządzono gazetki tematyczne. Uczniowie angażując się w różnorodne formy przedsięwzięcia, wykazali się odpowiedzialnością za środowisko i najbliższe otoczenie, o czym świadczyło zebranie kilkunastu worków opadów.

Podczas przerw kl. Ve przeprowadziła akcję plakatową na boisku szkolnym. Plakaty informowały o konieczności oszczędzania energii i segregowania odpadów. Przypominały również o gminnej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Na korytarzu szkolnym uczniowie podziwiali fotografie „Przyrody Polskiej”, których wyboru dokonali uczestnicy kółka przyrodniczego. W sali przyrodniczej wyeksponowano efekty pracy grupowej – plakaty z radami, jak dbać o Ziemię. W ekspresji plastycznej i redakcyjnej uczniów znalazło odbicie hasło tegorocznego Dnia Ziemi: „Dobra energia dla wszystkich”.

Aldona Lubiatowska, Magdalena Fertsch


 

W „Łysym Młynie”

Kl. Va i Vc podjęły naukę przyrody w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” w Biedrusku. Uczestniczyli w zajęciach przygotowanych i prowadzonych przez leśnika – panią Karolinę Prange. Przekazane wiadomości dotyczyły głównie ptaków i owadów oraz roli martwego drewna w lesie. W „Łysym Młynie” mieści się również Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej – owada żyjącego w martwym drewnie. Uczniowie obserwowali owady i ich fragmenty za pomocą mikroskopów, obejrzeli film z pachnicą w roli głównej, korzystali ze ścieżki edukacyjnej „Rola wody w przyrodzie”, zapoznali się z zastosowaniem m.in. tlenomierza i parasola entomologicznego, oglądali prawdziwą tamę bobrową oraz teren bytowania bobrów. Cennym obiektem ośrodka jest XV-wieczny mechanizm młyna wodnego oraz czynna studnia typu „żuraw”. Podczas podsumowania wycieczki okazało się, że wielu uczestników wycieczki poszerzyło zakres wiedzy.

Magdalena Fertsch

DSCN7325 DSCN7341 DSCN7365 DSCN7377