Dzień Ziemi 2012

Przesłaniem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Jabłkowie było hasło „Dobra energia dla wszystkich”. Celem przeprowadzonej imprezy było kształtowanie u uczniów odpowiedzialnego postępowania ze źródłami energii w domu i w szkole. Prezentację multimedialną na ten temat przygotowali i zaprezentowali „Młodzi badacze przyrody” pod czujnym okiem p. Agnieszki Przewoźnej. Podczas prelekcji przekazano nam wiedzę z zakresu pochodzenia prądu, źródeł jego pozyskiwania oraz tego, jak chronić środowisko, odpowiednio gospodarując energią. Kolejnym punktem dnia były występy uczniów klas I – III, którzy przedstawili utwory o tematyce ekologicznej. Jury I miejsce w tej kategorii przyznało klasie I. Następnie rozpoczął się pokaz Eko – mody. Każda klasa miała za zadanie przygotować strój z materiałów nadających się do powtórnego przetworzenia. Pomysły przerosły nasze oczekiwania! I miejsce zostało jednak przyznane klasie II za sukienkę ślubną. Kolejny konkurs dotyczył uczniów klas IV – VI. Uczniowie przygotowali indywidualne prace plastyczne pt. „Zostań przyjacielem Ziemi – oszczędzaj energię”. Miejsca czołowe zajęli odpowiednio: I miejsce Kacper Tyll, II miejsce Wiktoria Klimczak, III miejsce Monika Pachowicz; wyróżniona została także praca Patryka Piechowiaka.

Kolejnym punktem dnia było wspólne sprzątanie. Uczniowie wraz z nauczycielami porządkowali teren nie tylko przy szkole ale także na terenie miejscowości i przy drogach prowadzących do Jabłkowa. Po wspólnym sprzątaniu ogłoszone zostały wyniki konkursów, wręczono dyplomy i nagrody oraz zaproszono wszystkich na wspólny poczęstunek – pieczone kiełbaski.

Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną. Celem ich jest  promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Uczniowie szkoły w Rejowcu i Lechlinie również włączyli się w te akcje oczyszczając z śmieci pobliskie tereny. Podsumowanie Dnia Ziemi nastąpiło  przy wspólnym pieczeniu kiełbasek na ognisku.


Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu przyrodniczego, zorganizowanego przez nauczycielki przyrody panią Agnieszkę Przewoźną i Grażynę Kufel, była ochrona gatunkowa roślin i zwierząt w Polsce. W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łopuchowie, Popowie Kościelnym i Jabłkowie. Konkurs składał się z 2 etapów: szkolnego i międzyszkolnego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 uczniów.  Etap ten odbył się 26 kwietnia 2012 r. w Szkole Podstawowej w Jabłkowie. Wiedza uczestników była imponująca, a rywalizacja niezwykle wyrównana. Dopiero dogrywka pozwoliła wyłonić laureatów konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe. W konkursie przyrodniczym „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce” najwięcej punktów uzyskali następujący uczniowie:

I miejsce – Dominka Kądzielawa – SP w Łopuchowie,
II miejsce – Ilona Nowicka – SP w Jabłkowie (Filia w Rejowcu),
III miejsce – Daria Sonnenberg – SP w Jabłkowie.

Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników i zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie przyrodniczym w roku szkolnym 2012/2013.

Agnieszka Przewoźna

Zwierzeta_i_rosliny_chroniowe_1 Zwierzeta_i_rosliny_chroniowe_2 Zwierzeta_i_rosliny_chroniowe_3


Spotkanie z Wandą Chotomską

20 kwietnia uczniowie rejowieckiej szkoły wzięli udział w VII edycji Emiliady – spotkania z literaturą dla dzieci i twórczością Emilii Waśniowskiej, która odbyła się w poznańskich Łejerach.W pierwszej części Emiliady wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy piękne aranżacje piosenek Emilii Waśniowskiej oraz Mariusza Matuszewskiego, wykonane przez  uczniów z różnych szkół. W drugiej części uczniowie – aktorzy teatrzyku Rozwesołki  z Rejowca wystąpili w przedstawieniu pt. „Kruk i lis” oraz „Księżniczka w żabę zaklęta”. Całości przyglądali się znakomici goście zaproszeni na tę okazję: kompozytor Mariusz Matuszewski, poetka, pisarka Wanda Chotomska, ilustratorka Elżbieta Krygowska-Butlewska oraz autor książek dla dzieci i młodzieży Grzegorz Kasdepke. W kolejnej części Emiliady  uczniowie szkoły w Rejowcu wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Wanda Chotomską. Poetka prezentowała z elementami rapowania, fragmenty nowej książeczki „ Miotła i ptak”. Opowiadała o swoich inspiracjach twórczych, odpowiadała na pytania uczniów oraz przekazała kilka cennych rad. Pani Wanda obiecała odwiedzić naszą szkołę w Rejowcu oraz wybrać się na jesienny spacer z uczniami do lasu w poszukiwaniu grzybów. Na zakończenie spotkania w dowód wdzięczności uczniowie podarowali poetce przygotowany przez nich upominek. Szkolna biblioteka natomiast wzbogaciła się o książki W. Chotomskiej oraz G. Kasdepke, oczywiście ze specjalnymi dedykacjami autorów.

Anita Czechowska

Grzegorz_Kasdepke Wanda_Chotomska_1 Wanda_Chotomska_3

Wanda_Chotomska_4 Wanda_Chotomska_5 Wanda_Chotomska_6

Wanda_Chotomska_7 Wanda_Chotomska_10


Nasz świat w obiektywie

Z okazji Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski w Lechlinie zorganizował konkurs na zdjęcie przedstawiające piękno naszego otoczenia. Uczniowie zainteresowani konkursem zaprezentowali na swoich fotografiach to, co w otaczającym świecie jest dla nich najpiękniejsze. Były więc zdjęcia przedstawiające budzącą się do życia przyrodę – kwitnące drzewa i krzewy, rozkwitające w lasach i ogrodach kwiaty. Były też zdjęcia  ulubionych zwierząt, okazów przyrody, ciekawych miejsc w okolicy miejsca zamieszkania. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce w holu szkoły. Wyboru 3 najpiękniejszych fotografii dokonali rodzice podczas szkolnej wywiadówki, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podczas głosowania. Najwięcej głosów zdobyły zdjęcia Sary Podolskiej,  Anity Sydow i Dominiki Jasińskiej. Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Katarzyna Rakowska


Na pomoc potrzebującym

Samorząd Uczniowski szkoły w Jabłkowie i Lechlinie włączył się do akcji „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”, zorganizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej REDEMPTORIS MISIO. Akcja zainicjowana została przez polskich żołnierzy stacjonujących w tym biednym kraju. Wezwali oni uczniów polskich szkół do wsparcia dzieci w Afganistanie, które nie mają obuwia i odzieży na zimę, brakuje im również przyborów szkolnych. Zbieraliśmy pieniądze, które w wysokości 70 zł przekazaliśmy na konto Fundacji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za pomoc i zaangażowanie. Cieszymy się, że w naszej szkole są uczniowie, którym  los ich afgańskich rówieśników nie jest obcy.

Równocześnie informujemy, że w maju przystąpiliśmy do kolejnej akcji pod patronatem Fundacji. Nosi ona nazwę „Opatrunek na ratunek”. Fundusze, jakie uda się zebrać, zostaną wykorzystane do zakupu  materiałów opatrunkowych i wysłane do misyjnych szpitali w Afryce. I tym razem liczymy na to, że nasi uczniowie nie będą obojętni na los ubogiej społeczności Afryki. Więcej informacji o tej i innych akcjach fundacji można uzyskać na stronie www.medicus.ump.edu.pl.

Katarzyna Rakowska


Witaj maj, trzeci maj!

W poniedziałek 30 kwietnia uczciliśmy 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, uczestnicząc w uroczystym apelu zatytułowanym „Witaj, majowa jutrzenko!”. Uczniowie z klas III-VI przygotowali z tej okazji program słowno-muzyczny, w którym przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz postaci wielkich patriotów, którzy podjęli próbę ratowania Ojczyzny. Radosny uroczysty nastrój majowego święta podkreślały również biało-czerwone flagi i wykonane własnoręcznie przez najmłodszych uczniów kotyliony.

Lidia Błachowiak

Witaj_majowa_jutrzenko_1 Witaj_majowa_jutrzenko_2 Witaj_majowa_jutrzenko_3

Witaj_majowa_jutrzenko_5 Witaj_majowa_jutrzenko_7 Witaj_majowa_jutrzenko_9