Skocki Klub Podróżnika zainaugurowała swoja działalność 2 marca w skockiej Bibliotece. Była to niesamowita opowieść, przepiękne zdjęcia, oprawa muzyczna i zapach kadzideł , wszystko to spowodowało, że czułem się jakbym tam był!, czułem się jakbym przeniósł się do Indii! – powiedział Wojciech Krupecki, który wraz z żoną Alicją znalazł się w grupie blisko osiemdziesięciu osób, które przyszły na pokaz slajdów podróżniczych państwa Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów.

druk_Namaste_India_02

druk_Namaste_India_03

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie to podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję.

Tematykę ich przepięknej opowieści ilustrują słowa zawarte na stronie internetowej, którą prowadzą wspólnie www.terra.waw.pl Była to opowieść o egzotyce i różnorodności kulturowej północnych Indii. Podróż do Indii jest marzeniem wielu osób pragnących oderwać się od świata zachodniej cywilizacji.

Indie_01

Indie_02

Islamska architektura Wielkich Mogołów, pływające domy w Kaszmirze, pałace maharadżów i pustynia w Radżastanie, Złota Świątynia i waleczni Sikhowie w turbanach w Amritsarze, modlitwy nad brzegiem Gangesu w Varanasi, plantacje herbaty w Dardżylingu, pola ryżowe w Assamie, dżungla i świat kultury plemiennej w Arunachal Pradesh, ośnieżone szczyty Himalajów Garhwalu i wędrujący u ich podnóża pielgrzymi to tylko niektóre elementy różnobarwnej tętniącej życiem indyjskiej mozaiki.


Indie_03

Nie tylko zwiedzanie zabytków czy podziwianie przyrody, ale samo podróżowanie i podglądanie toczącego się tu życia dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.Zobaczyliśmy m.in. scenki uliczne (uliczny dentysta!), życie codzienne (jak wziąć prysznic w dzbanku wody?), pełne ekspresji święta (Dzień Kobiet w wersji indyjskiej), święte krowy (jak je minąć w wąskiej uliczce?), riksze (targuj się!), malownicze bazary (niezwykły targ kwiatów w Kalkucie). Mimo, że zmęczą nas upały, kupno biletu kolejowego (biurokracja!), targowanie na każdym kroku, to wracając do kraju będziemy tęsknić za Indiami.

 

 

Spotkanie Klubu Podróżnika przygotowała Biblioteka Publiczna w Skokach. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pani Małgorzata Wojciechowska, w imieniu której zapraszamy tym razem w podróż do Afryki, a przeniesie nasz tam ze swoimi slajdami afrykanista, podróżnik Michał Kochańczyk www.kochanczyk.pl.
Spotkanie już w kwietniu, szczegóły niebawem. Zapraszamy

DSCN3946 DSCN3953 DSCN3956

DSCN3960 DSCN3964 DSCN3963

DSCN3965 DSCN3966