9 stycznia 2010 roku w Szkole Podstawowej w Jabłkowie filia Rejowiec odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów z klas I – IV . Chociaż na dworze mróz i śnieg na pastorałki przyjechało bardzo dużo osób m.in. Pan burmistrz Skoków, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłkowie oraz rodzice występujących dzieci i wiele innych ludzi chcących podziwiać występ uczniów. 

Pastorałki przygotowali twórcy poznańskiej szkoły „ŁEJERY” Pani Elżbieta Drygas oraz Pan Jerzy Hamerski, którzy w szkole w Rejowcu prowadzą zajęcia teatralne. Podczas przedstawienia dzieci z pełnym entuzjazmem wyśpiewywały kolędy tradycyjne jak również pastorałki w ciekawej aranżacji muzycznej. W nastrój świąteczny i zimowy wprowadzały motywy świąteczne oraz przepiękna scenografia. W koncercie brały udział dzieci przebrane za różne postacie (Maryja, Józef, diabełek, aniołki, góralki, świerszczyk, krówka, owieczki itp). Był również Św. Mikołaj, w którego wcielił się sam Jerzy Hamerski. Aniołki zrobiły sporo zamieszania śpiewem, tańcem z choinką, robieniem porządków. Każdy uczestnik koncertu miał swoją ważną rolę w śpiewie i w odegraniu jakiejś postaci. Podsumowaniem koncertu była przepiękna „Kolęda Domowa” w wykonaniu wszystkich dzieci, Pani Eli, Pana Jerzego oraz Pani kierownik szkoły w Rejowcu Pani Joanny Bonikowskiej. Po występie rozbrzmiały olbrzymie brawa, następnie głos zabrał Pan Burmistrz oraz Pani Dyrektor szkoły w Jabłkowie. Na zakończenie całej uroczystości wszyscy zgromadzeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały nauczycielki ze szkoły w Rejowcu.

Joanna Bonikowska