Przemówienie Wiesława Sierzchuły Dyrektora Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach wygłoszone podczas uroczystości inauguracji roku szkolnego 2011/2012

Chciałbym was powitać słowami Ludwika Jerzego Kerna  „Stęskniła się szkoła za Wami, wszystkimi swoimi ławkami, katedra tęskni i  biały orzeł”. Jeszcze tak niedawno staliśmy tutaj, aby przeprosić, podziękować a przede wszystkim życzyć sobie udanych wakacji. Teraz spotykamy się żeby rozpocząć nowy rok  w szkole. Wracamy tu po dwumiesięcznej przerwie, z uśmiechami na twarzach,  wypoczęci, gotowi do dalszej pracy.

Szczególnie ciepło pragnę powitać, tych którzy są z nami po raz pierwszy i to zarówno uczniów – pierwszoklasistów jak i nowych nauczycieli. Chciałbym wam przedstawić panią psycholog Anetę Biedrzycką i nauczyciela j. angielskiego Bartłomieja Malinowskiego.

Drodzy pierwszoklasiści!

Otwieramy dziś przed Wami nie tylko drzwi szkoły, ale nade wszystko nasze umysły i  serca. Od dzisiaj szkoła ta jest również Waszą szkołą. Wpisując siebie w jej tradycję, uczynicie naszą szkołę jeszcze piękniejszą przez wysiłek pracy i mądre wykorzystanie czasu. Przybyliście tu dzisiaj nieco zestresowani, ale i pełni powakacyjnych wrażeń, wypoczęci, aby podjąć trud czekających was edukacyjnych wyzwań! Nasze gimnazjum oferuje wam: halę sportową z zespołem boisk wielofunkcyjnych, która każdemu pozwoli rozwijać sprawność fizyczną, nowoczesne pracownie przedmiotowe wyposażone w tablice interaktywne, pracownie komputerowe wprowadzające w świat wirtualnej rzeczywistości, kółka przedmiotowe, na których możecie rozwijać swoje talenty, świetlicę z  kilkunastoma komputerami ze stałym  dostępem do Internetu, bibliotekę z odpowiednim księgozbiorem, zespół taneczny, teatralny, gazetkę szkolną gdzie przyszli dziennikarze mogą szlifować swoje pióra, nauczycieli  i wychowawców potrafiących wprowadzać    w świat wiedzy i umiejętności, ciekawe i niebanalne lekcje, wycieczki szkolne, podczas których wędrujecie po najbliższej okolicy i po całej Polsce, życzliwych i przyjaznych pracowników obsługi, dyrekcję otwartą na potrzeby uczniów.

Starszych gimnazjalistów proszę o życzliwe przyjęcie młodszych kolegów i opiekę nad nimi. Teraz jesteście z jednej szkoły i niech to ma dla Was największe znaczenie.

Trzecioklasiści mają bardzo ważny rok przed sobą. Zdecyduje on o dalszej waszej nauce, a nawet i o całym życiu. Warto pokusić się o mądre postanowienia i zrealizowanie ich w całej rozciągłości.

Szanowni pedagodzy! Przed nami kolejny rok szkolny, kolejne obowiązki i zadania. Życzę wam dużo satysfakcji, zdobywania stopni awansu zawodowego, doskonalenia warsztatu pracy, życzę, aby nasza misja wypełniała się i czyniła nas ludźmi bogatszymi i wartościowymi. Niech każdy dzień przynosi wam radość, jak najmniej stresu i rozczarowań, dużo zapału i optymizmu.

Drodzy Rodzice! Bez waszego udziału nasze wysiłki nie miałyby najmniejszego sensu. We współczesnej szkole rola rodziców jest ogromna, wasza pomoc niezbędna. Dlatego życzymy wam pociechy i dumy z waszych dzieci, żywimy też nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą oczekiwane efekty, że wspólnie będziemy tworzyli wymarzoną szkołę.

Nie moglibyśmy stworzyć jednak takiej szkoły bez samorządu lokalnego, bez instytucji z terenu gminy, które czynnie wspomagają nasze wysiłki. Wierzymy, że troska o warunki, w jakich kształcą się nasze dzieci i młodzież, jest troską nie tylko rodziców, nauczycieli, dyrekcji, ale także władz samorządowych, które pomagają nam w budowaniu wizerunku szkoły.

Kochani!

Rok szkolny 20011/2012 uważam za rozpoczęty. Czas wracać do szkolnych ławek, czas podążać tajemniczymi ścieżkami wiedzy, zadbajmy by wszyscy dotarli do celu i poczuli radość z dobrze wykonanego zadania.