Święto Szkoły – Dni Olimpijczyka wpisały się już na stałe do kalendarza imprez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Tegoroczne Dni Patrona, które odbyły się 2 i 3 czerwca 2011 r., miały szczególny charakter, ponieważ równocześnie byliśmy organizatorami IX Zlotu Szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków.

Na nasze zaproszenie odpowiedziało 8 szkół. Przybyli do nas przedstawiciele gimnazjów z Bydgoszczy, Gliwic, Kędzierzyna Koźle, Klinisk Wielkich, Krakowa, Ostrowite, Racotu i Szczutowa.

Podczas pierwszego dnia Zlotu odbył się pisemny etap IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej ŚLADAMI POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW, do którego przystąpiło po dwóch przedstawicieli z każdej szkoły. Intelektualne zmagania nie były jedyną atrakcją tego dnia. Uczestnicy Zlotu wzięli udział w rozgrywkach w piłkę nożną, siatkową i koszykówkę. Miłym akcentem piątkowego wieczoru była wspólna dyskoteka. Natomiast o zmierzchu zainteresowani, dzięki działającemu w szkole kołu astronomicznemu Antares, mogli obserwować przez lunety uroki nieba. Najwytrwalsi zobaczyli na żywo Saturna z jego pierścieniami oraz konstelacje gwiazd.

Drugi dzień zlotu obfitował w wiele atrakcji. Rozpoczął się od uroczystego apelu, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe przybyłych na Zlot szkół oraz poczet miejscowego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego. Swoją obecnością zaszczyciło nas również wielu gości: Pan Zbigniew Orywał – olimpijczyk z Rzymu z 1960r., przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pięcioboista, złoty medalista z Barcelony z 1992 r. – pan Dariusz Goździak, pan Andrzej Wróbel – lekkoatleta, olimpijczyk z Barcelony, Atlanty i Sydney oraz pan Andrzej Ludzkowski – olimpijczyk z Atlanty. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego reprezentowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy

w Skokach – pana Tadeusza Kłosa, Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Skoki – pana Zbigniewa Kujawę, Przewodniczącego Rady Powiatu Wągrowieckiego – pana Tadeusza Synorackiego, radnych Rady Miejskiej Gminy Skoki, sekretarza Gminy – panią Blankę Gaździak, skarbnika Gminy – panią Aleksandrę Kamieńską, kierownika Referatu Oświaty panią Beatę Nowak – Szmyrę.

Głównym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Olimpijskiego oraz zapalenie olimpijskiego znicza. Tę cześć spotkania uświetniło pełne humoru przedstawienie teatralno-muzyczne pt. „Na Olimpie”, przygotowane przez szkolny teatr „Iluzja” i grupę taneczną Rosses.

Kolejnym punktem Święta Szkoły był Piknik Olimpijski, w trakcie którego młodzież mogła sprawdzić swoje siły i umiejętności biorąc udział w siedmiu konkurencjach sportowych. Największym powodzeniem cieszyła się wspinaczka na ściance, wiosłowanie na ergometrze, strzelanie z wiatrówki oraz chodzenie na szczudłach. Najwytrwalsi, którzy zaliczyli wszystkie konkurencje, wzięli również udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Święto Szkoły nie odbyłoby się bez Festiwalu Sztafet Olimpijskich. Byliśmy świadkami przełajowych biegów sztafetowych, w których wzięło udział dziewięć zespołów reprezentujących nie tylko gimnazja im. Polskich Olimpijczyków.

Po tak wyczerpujących zmaganiach przyszedł czas na wspólny posiłek. Dzięki Radzie Rodziców mogliśmy zjeść, przygotowane na grillu pyszne kiełbaski.

Rywalizację zakończył finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. W tej części Konkursu uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania. Ostateczne zmagania należały do trójki uczestników: Huberta z Racotu oraz Oli i Adama ze Skoków. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ich ogromnej wiedzy na temat historii polskiego olimpizmu. Aktywny udział

w quizie wzięli również widzowie Konkursu. Zdobywali nagrody, odpowiadając na pytania, na które odpowiedzi nie znali rywalizujący przedstawiciele szkół.

W końcu przyszedł czas na podsumowanie i wręczenie nagród. Dyrekcja szkoły i przedstawiciel PKOL – pan Dariusz Goździak wysoko ocenili wszystkie zmagania, czego wyrazem były puchary, medale, dyplomy, nagrody rzeczowe dla szkół i indywidualne dla uczestników konkursu wiedzowego.

Uśmiech na twarzach uczestników Zlotu, pożegnania: „Do zobaczenia za rok” oraz wiele miłych słów i podziękowań płynących z ust gości utwierdziły nas w przekonaniu, że trud się opłacił, a imprezę możemy zaliczyć do udanych.

 Wyniki rywalizacji

 IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „Śladami Polskich Olimpijczyków”

– zespołowo

I miejsce – Gimnazjum w Skokach

II miejsce – Gimnazjum w Racocie

III miejsce – Gimnazjum w Szczutowie

– indywidualnie

I miejsce – Hubert Mikołajczak – Gimnazjum w Racocie

II miejsce –  Adam Graczyk – Gimnazjum w Skokach

III miejsce – Aleksandra Samol – Gimnazjum w Skokach

Festiwal Sztafet Olimpijskich

I miejsce – Gimnazjum w Skokach

II miejsce –  Gimnazjum w Gliwicach

III miejsce – Gimnazjum w Ostrowitem

Uczestnicy IX Zlotu Szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków mieli również możliwość przeczytania okolicznościowej gazetki przygotowanej przez szkolny zespół redakcyjny gazetki MISZMASZ. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa przybliżająca sylwetki polskich sportowców uczestniczących w zimowych Igrzyskach Olimpijskich

w Vancouver oraz polskich laureatów międzynarodowych konkursów FAIR PLAY. Wystawy były prezentacją działań projektowych uczniów klasy Ia i IIc.

Do organizacji Święta Szkoły przyczynili się:

Polski Komitet Olimpijski, Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolanka”, Urząd Miasta

i Gminy Skoki, Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, Rada Rodziców Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, Grupa Aerobiku Sportowego w Skokach, Grzegorz Owczarzak i  firma „Szyszka”, Jan i Maciej Wójcik „Axelmet” oraz sponsorzy indywidualni.

Wszystkim wyżej wymienionym serdecznie dziękujemy.

Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy IX Zlotu Szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków nie ponieśli żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w spotkaniu. Fundatorem noclegów, wyżywienia i nagród rzeczowych byli gospodarze imprezy – Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach.

gimnazjum

gimnazjum_1

gimnazjum_2

gimnazjum_3