Są takie dni w kalendarzu, które są miłe naszemu sercu, kiedy świętujemy jakieś rocznice, wydarzenia sprzed lat. W życiu instytucji także są takie szczególne dni. Dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie takim wyjątkowym dniem jest Święto Patrona. Przed 39 laty 31 maja 1972 roku placówka otrzymała imię wielkiego przyjaciela dzieci, zasłużonego pedagoga, lekarza i pisarza Janusza Korczaka. W rocznicę tego wydarzenia corocznie obchodzony jest w Ośrodku dzień, kiedy w szczególny sposób przypomina się i czci tę niezwykłą postać.

Tegoroczne obchody tego dnia połączono z innym szczególnym świętem – Dniem Dziecka. Czyż można było znaleźć lepsze nawiązanie do Janusza Korczaka? Wszystkim, którzy o Nim czytali czy słyszeli, kojarzy się z dziećmi, którym poświęcił całe swoje życie aż do męczeńskiej śmierci w obozie zagłady w Treblince. Dzieci, szczególnie te odtrącone, zaniedbane i często niczyje stały się przedmiotem Jego troski i sensem życia. Dlatego nie może dziwić, że właśnie dzieci w tym szczególnym dla siebie dniu pamiętają o Januszu Korczaku.

Dla wielu wychowanków antoniewskiej placówki Korczak kojarzył się dotąd głównie z tabliczką przed wejściem do Ośrodka lub pamiątkową płaskorzeźbą wiszącą w holu budynku szkolnego. Uczniowie klas drugich miejscowego gimnazjum postanowili to zmienić. Aby przybliżyć sobie i swoim kolegom osobę patrona, podjęli się realizacji projektu edukacyjnego „Odkrywamy Janusza Korczaka”. Przez miesiąc intensywnej pracy poznawali nie tylko życie i działalność tego pedagoga, ale odkrywali wiele nieznanych sobie wcześniej informacji z nim związanych. Ich wielkie zdziwienie wzbudził fakt, że w Polsce jest tak wiele placówek oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych, którym patronuje Janusz Korczak. Do trzydziestu siedmiu z nich wysłali listy, w których informowali o swoim projekcie i prosili o materiały z nim związane. Z materiałów wyszukanych w kronice Ośrodka, w bibliotekach: szkolnej i skockiej oraz w Internecie, stworzyli scenariusz montażu słowno – muzycznego, tomik wierszy poświęconych Januszowi Korczakowi oraz okolicznościową wystawę i gazetkę.

Efekt swojej pracy przedstawili w czasie uroczystego spotkania w szkolnej auli, na które przybyli nie tylko ich koleżanki i koledzy oraz pracownicy placówki, ale także wyjątkowi Goście. Zaproszenie na uroczystość przyjęli przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz naszej gminy. Swą obecnością zaszczycili nas Starosta Wągrowiecki i Przewodniczący Rady Powiatu, Burmistrz Miasta i Gminy Skoki, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wągrowcu, Doradca Metodyczny Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Przedstawicielki Biblioteki Publicznej w Skokach. Obecni byli także przedstawiciele społeczności uczniowskiej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wągrowcu, któremu również patronuje Janusz Korczak.

Organizatorzy tej wyjątkowej uroczystości swoim występem zachwycili zgromadzoną publiczność. Oklaski i podziękowania, słowa pochwał pod ich adresem to wyraz uznania dla ich trudu. A dla nich ten miesiąc był nie tylko odkrywaniem Janusza Korczaka ale i samych siebie, to czas budowania wiary w swoje możliwości, że jeśli się czegoś bardzo chce – to można, to się potrafi.

Zielony sztandar towarzyszący ich występowi to nie tylko symbol Domu Sierot Janusza Korczaka, to także kolor nadziei dla nich, że można coś w sobie zmienić. Niech ta nadzieja i wiara towarzyszy im w dalszym życiu, czego życzę nie tylko z okazji Dnia Dziecka im ale także wszystkim dzieciom i tym, którzy nadal coś z dziecka w sobie zachowali.

antoniewo-1

antoniewo_1-1

antoniewo_3-1

antoniewo_4-1