Pierwszego kwietnia ruszyła kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. To już XI edycja profilaktycznego projektu. Gdyby zliczyć samorządy, które od 2001 roku uczestniczyły w kampanii, okazałoby się, że było ich łącznie 8289! To ponad trzykrotnie więcej niż wszystkich gmin w Polsce!

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to realizowana od 2001 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień (alkohol, narkotyki, dopalacze). Jednym z najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych. – Zależy nam na znalezieniu dobrej recepty na różne patologie, które pojawiły się wśród dzieci i młodzieży – mówi Piotr Adamski, pomysłodawca „ZTU” i szef przedsięwzięcia.

Już po raz XI do instytucji w całym kraju dotarły materiały profilaktyczne, przeznaczone dla dzieci, ich rodziców, kierowców, nauczycieli, samorządowców. Do końca listopada w  szkołach i gminach będą odbywać się konkursy indywidualne i zbiorowe, festyny, wywiadówki profilaktyczne, happeningi, kontrole policyjne połączone z rozdawaniem ulotek kampanii.

– Nie ma drugiej kampanii w naszym kraju, która działałaby jednocześnie wśród samorządowców, w szkołach i wśród dorosłych – uważa Piotr Adamski. Cieszy nas to, że wiele osób nadal uważa, że wspólnie działanie ma sens – dodaje Adamski.

W tegorocznej edycji uczestniczy blisko 900 samorządów, to prawie 1/3 kraju.

Co roku kampanii towarzyszy sportowiec – wzór do naśladowania. W 2011 roku uczniowie poznają sylwetkę Marcina Lewandowskiego, znakomitego młodego biegacza, mistrza Europy w biegu na 800 metrów. Biegacz znalazł się na kampanijnych ulotkach konkursowych, uczniowie będą też mieli okazję dowiedzieć się o nim więcej ze strony internetowej akcji (www.trzezwyumysl.pl).

– Szybko podjąłem decyzję o poparciu „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, bo jestem przekonany o roli, jaką pełnią dorośli w edukacji dzieci i młodzieży – opowiada sportowiec. Dobry przykład to najlepszy nauczyciel, a sport to świetna alternatywa wobec używek – dodaje Marcin Lewandowski.

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to wielki projekt profilaktyczny odbywający się w małych i dużych samorządach. Polega między innymi na propagowaniu zdrowego stylu życia wśród wszystkich mieszkańców gminy. Pomagają w tym specjalnie skonstruowane i zróżnicowane materiały, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (ulotki, plakaty, konkursy, chorągiewki), ich rodziców (ulotki, plakaty), nauczycieli (scenariusze zajęć), kierowców (ulotki), sprzedawców alkoholu (plakaty).

– By uprawiać bieganie, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – zaznacza Lewandowski. Ważne są tylko chęci. Biegnijcie zatem po zdrowie!

Znani sportowcy wspierają „ZTU” od początku istnienia kampanii. W poszczególnych latach byli to:

2003 – Adam Małysz,

2004 – Katarzyna Skowrońska, Robert Korzeniowski, Maciej Żurawski,

2005 – Małgorzata Dydek, Michał Ignerski, Robert Sycz i Tomasz Kucharski,

2007 – Marek Kamiński,

2008 – Monika Pyrek,

2009 – Natalia Partyka, 2010 – Maja Włoszczowska,

2011 – Marcin Lewandowski.

W Gminie Skoki kampanie zapoczątkuje robocza narada, która odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 15.15 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Skokach, a która organizowana jest z inicjatywy gminnego koordynatora ds. uzależnień W przyszłym tygodniu działania profilaktyczne pod hasłami kampanii organizowane będą m.in. podczas tegorocznych Dni Ziemi, a o kolejnych pomysłach informować będziemy Państwa na bieżąco.