SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

W naszej placówce jednym z działań do realizacji w programie profilaktycznym jest tworzenie i prowadzenie kół zainteresowań. Po wnikliwej analizie okazało się, iż atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego jest jedną z podstawowych potrzeb dzieci i młodzieży. Podobne oczekiwania wobec szkoły mają rodzice, którzy w trosce o własne dzieci domagają się organizowania dodatkowych zajęć.

Kółko szachowo – warcabowe funkcjonuje w szkole już sześć lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W dobie komputerów i w świecie zdominowanym przez multimedia, gry planszowe i towarzyskie nadal są dla dzieci atrakcyjne i ciekawe.

Szachy i warcaby to gry, które wyzwalają silne przeżycia i emocje. Oprócz zasad gry dzieci poznają i uczą się:

 • zdrowej rywalizacji,
 • szacunku dla przeciwnika,
 • samodyscypliny, czyli panowania nad emocjami,
 • umiejętności wygrywania ale i przegrywania
 • współpracy w grupie i koleżeńskości – zajęcia są prowadzone jednocześnie dla klas I – VI, starsi uczniowie uczą młodszych,
 • niezbędnej w szachach umiejętności przewidywania,
 • autoprezentacji – członkowie kółka biorą udział w zawodach poza szkołą.

W poniedziałek 17 stycznia 2011 r. opiekun kółka zorganizował Szkolny Turniej Warcabowy, w którym wzięli udział wszyscy chętni uczniowie. Frekwencja była zadziwiająco duża. Zgłosiło się 22 zawodników.

Sędziował znany w Skokach szachista Mirosław Piechocki. Pod jego czujnym okiem uczestnicy turnieju stoczyli pięć piętnastominutowych rund.

W kategorii chłopców zajęli:

 • I miejsce – Mateusz Tyll
 • II miejsce – Tomasz Markiewicz
 • III miejsce – Viktor Poschen

W kategorii dziewcząt zajęły:

 • I miejsce – Aleksandra Tyll
 • II miejsce – Kamila Budka
 • III miejsce – Małgorzata Surdyk

Uczniowie otrzymają z rąk  dyrektora szkoły Wiesława Berendta pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas balu karnawałowego. Serdecznie gratulujemy.


 

ZNOWU MISTRZAMI!

W poniedziałek 24 stycznia 2011 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Mateusz Tyll, Edward Surdyk, Radosław Dorawa oraz najmłodsza zawodniczka Aleksandra Tyll stanęli do walki w obronie tytułu Mistrza Powiatu Wągrowieckiego w Szachach Drużynowych.

Uczniowie pod czujnym okiem opiekuna, prężnie działającego w naszej szkole kółka szachowo – warcabowego,  Wioletty Molińskiej, wystartowali w Mistrzostwach Powiatowych dla Szkół Podstawowych. Gospodarzem i organizatorem była Szkoła Podstawowa w Wapnie. Sędziował wytrawny szachista  Jacek Haja.

Zawodnicy naszej szkoły stoczyli zaciętą walkę z podstawówkami powiatu wągrowieckiego. Szachowali i matowali tak umiejętnie, iż okazali się bezkonkurencyjni. Zwyciężyli. Radość i satysfakcja była ogromna. Drugi rok z rzędu jesteśmy mistrzami.

Sędzia gratulował naszym młodym szachistom i wręczył drużynie wspaniały puchar oraz dyplom.  Skocka drużyna otrzymała również nominację na Mistrzostwa Szachowe na szczeblu wojewódzkim. Warto przypomnieć, iż w zeszłym roku Mateusz Tyll zdobył szóste miejsce w województwie w indywidualnych szachach.

Życzymy dalszych sukcesów.

mistrzostwa_powiatu_w_szachach_I_miejsce

 


 

SERCE DLA POTRZEBUJĄCYCH

Uczennice naszej szkoły S.Gramza, N.Koczorowska, P.Skarupa, A.Krych,

B.Kopydłowska, Z.Rychlicka, P.Adamska i M.Siuchnińska brały udział XIX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewczęta kwestowały w Skokach, licząc na życzliwość i hojność mieszkańców naszego miasta i nie zawiodły się. Okazuje się, że niesienie pomocy innym to ogromna radość i satysfakcja, a nie tylko poczucie spełnienia obowiązku. Opiekunami podczas tegorocznej zbiórki była Alicja Kramer i Aldona Lubiatowska.


 

BALIK KARNAWAŁOWY

Ostatnie chwile przed feriami  uczniowie, zmęczeni półrocznymi zmaganiami z nauką i zabieganiem o jak najlepsze oceny za pierwszy semestr, spędzili w istnie karnawałowej scenerii. Uczestnicy balu tańczyli w rytm najnowszych przebojów i znanych od lat piosenek śpiewanych przez Krzysztofa Koniarka, który potrafił umiejętnie zachęcić do tańca nawet tych najbardziej opornych. Miło było spojrzeć na korowody przebierańców, w czym prym wiodą szczególnie najmłodsi, choć nie brak było także odważnych wśród starszej młodzieży. Misterne fryzury, perfekcyjne makijaże, tiule, szpady, maski i korony, wszystko obficie posypane brokatem, a w przede wszystkim doprawione ogromną porcją humoru, sprawia że pierwsze bale zostają w pamięci na całe życie.


 

SZKOŁA CZYNNA PODCZAS FERII

Przerwa w zajęciach lekcyjnych nie oznacza, że mury szkolne pustoszeją. Przeciwnie –  dzieci chętnie odwiedzają szkołę podczas ferii, ponieważ mogą mile i atrakcyjnie spędzić tu wolny czas. Wypoczynek, zabawę, rozrywki umysłowe i zawody sportowe zorganizowali  nauczyciele, którzy bez gratyfikacji finansowej zapewnią swoim podopiecznym miłe i bezpieczne spędzenie ferii, będące urozmaiceniem zimowych zabaw na śniegu. Z różnorodnej oferty zajęć mogą skorzystać wszyscy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami.

Spragnieni wysiłku sportowego będą  zmagać się podczas turniejów i zawodów. Amatorzy rozrywek umysłowych mogą kontynuować swoje pasje w ramach kół zainteresowań.  Zorganizowane zostaną także wyjazdy do kina i na basen. Z dokładnym  harmonogramem zajęć można zapoznać się w szkole.

Aktywny wypoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań i pasji niewątpliwie wywrze pozytywny wpływ na pracę uczniów w kolejnych szkolnych miesiącach.