Dnia 6 marca 2009 r. o godzinie 10.00 w gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbył się wojewódzki etap VIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W etapie tym rywalizowały gimnazja (12 czteroosobowych drużyn) – reprezentacje poszczególnych parków krajobrazowych wyłonione podczas eliminacji szkolnych, gminnych i parkowych. Drużyna skocka reprezentująca Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka zajęła II miejsce.
Skład drużyny: Katarzyna Dziekan kl. IIe, Maja Guner kl. IIe, Aleksandra Samol kl. Ia i Marta Szmyra kl. Ia.

W dniach 9-13 marca w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, położonym na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty przyrodnicze dla finalistów etapu wojewódzkiego.
Dziewczęta uczestnicząc w zajęciach terenowych i kameralnych wzbogaciły swoją wiedzę o Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, zdobyły wiele cennych informacji na temat formy ochrony przyrody o zasięgu europejskim „NATURA 2000″, a także poznały metody badania czystości wód. Podczas wycieczek zwiedziły replikę średniowiecznego grodu i klasztor w Lądzie, Muzeum Regionalne w Pyzdrach oraz Pałac w Ciążeniu.
Wróciły bogatsze o nowe doświadczenia i wiedzę.

Małgorzata Dudek