Od marca 2009 r. Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Skokach realizuje projekt pn.; „Dziennikarz na 5. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych dzieci i młodzieży z kółka dziennikarskiego, działającego na terenie Gminy Skoki” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Biblioteka Publiczna pozyskała środki w wysokości 100 % kosztów realizacji w/w projektu z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
W skład utworzonego w ramach projektu kółka dziennikarskiego wchodzi 20 osobowa grupa gimnazjalistów z terenu Gminy Skoki, która w ramach różnego rodzaju zajęć i warsztatów zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy dziennikarza.
W celu jak najdokładniejszego przedstawienia młodzieży tego ciekawego zawodu w projekcie przewidziano wyjazdy do siedzib telewizji w Poznaniu. Byliśmy już w poznańskim oddziale TVP oraz TVN24, gdzie gimnazjaliści mogli zobaczyć profesjonalne zaplecza telewizji, jak też porozmawiać z zawodowymi dziennikarzami.

Prawidłowa dykcja i wymowa jest ważnym elementem pracy dziennikarskiej, w związku z tym młodzież chętnie uczestniczyła w warsztatach z dykcji głosu „Dźwięczność słowa” prowadzonych przez Panią Joannę Nikułę – Szymaniak – czynnego dziennikarza TVP Poznań oraz znawcę kultury żywego słowa.
Pilna gimnastyka buzi i języka już przynosi pozytywne efekty 🙂

Niektóre ćwiczenia były całkiem smaczne … 🙂 (w kubeczkach był dżem 🙂  )

Uwieńczeniem zajęć było odczytanie przez ich uczestników prawdziwych tekstów dziennikarskich w prawie prawdziwym studiu telewizyjnym 🙂

W ramach projektu nasi młodzi dziennikarze prócz dykcji trenują także pisanie notatek prasowych, tworzenie reportaży, uczą się języka angielskiego oraz prawidłowego posługiwania się kamerą oraz aparatem fotograficznym.

Oto kilka zdjęć przez nich wykonanych:


24 października 2009 r. przy okazji skockiej Gali Produktów Regionalnych młodzież zaprezentowała swoje fotografie, wykonane w ramach zajęć z Panią Małgorzatą Zaganiaczyk.

25.10.2009 r. w naszym mieście zagościł znany wszystkim Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, z którym nasi młodzi dziennikarze nie omieszkali przeprowadzić wywiadu,
oto jego treść:

Dziennkarze: Dzień dobry. Jesteśmy z kółka dziennikarskiego. Czy możemy zadać parę pytań?

Pan: Dzień dobry. Proszę bardzo.

D: Czy zespół koncertuje tylko w Polsce czy również za granicą?

PM: Tak. Zespół utworzono w 1948 r. ale pierwszy koncert odbył się w 1951 r. Razem odbyliśmy około 220 podróży zagranicznych. Pierwszym zagranicznym występem był koncert w ZSRR.

D: Jakie grupy wiekowe przychodzą na państwa koncerty?

PM: Najczęściej są to ludzie starsi. Jednak już coraz częściej można się dopatrzeć ludzi poniżej 40 roku życia.

D: Kto był założycielem tej wieloosobowej grupy ludzi?

PM: Był to Tadeusz Sygietyński. Gdy zmarł opiekę nad zespołem przejeła jego żona Mira Zimińska – Sygietyńska. Kierowała ona zespołem przez ok. 40 lat.

D: Kto projektuje te wspaniałe i barwne stroje?

PM: Stroje są dopasowane do prawie wszystkich 49 regionów. Najładniejsze są łowickie i mazowieckie. Dbała o nie p. Mira. Zespół posiada 2 pracownie krawieckie: jedną damską i jedną męską. Razem jest ok. 1500 kostiumów, które ważą 6 ton.

D: Jak często grupa spotyka się na próbach?

PM: To jest tak jakby nasza praca, więc normalnie po osiem godzin dziennie. Czasami przed występami ćwiczymy dłużej.

D: Jak często koncertujecie?

PM: To zależy od miesiąca. Przedwczoraj mieliśmy koncert. Dzisiaj mamy i jutro również. Są miesiące gdy jest wiele występów i gdy jest bardzo mało.

D: Ile razy chórek, tańcerze muszą się przebierać podczas występu?

PM: Chórek i tańcerze przebierają się średnio 10 razy podczas występu. Czasami mają na to tylko 2 lub 3 minuty.

D: Jakie wymagania musi spełniać kandydat do „Mazowsza”?

PM: Na pewno nie może stresować się przed występem. I najważniejszym jego talentem musi być śpiew albo taniec. By czuć się dobrze powinien kochać i chcieć to robić.

D: Ile osób bierze udział w występie?

PM: Na scenie pojawia się 70 lub 80 osób. Dodatkowo jest orkiestra która liczy 20 osób. Wychodzi, że razem wyjeżdża na występy 100 osób. Lecz można dodać również wielu techników.

D: Bardzo dziękujemy za odpowiedzenie na wszystkie pytania i mamy nadzieję,
że występ się uda i przypadnie państwu do gustu skocka widownia.

PM: Nie ma za co i wierzę, że występ się uda.

 

 

Wywiad przeprowadziły dziewczyny z kółka dziennikarskiego „Dziennikarz na 5″:

Natalia Lisiecka, Paulina Lipczyńska i Joanna Kruczek.