Dzień Edukacji Narodowej

Tradycją szkoły jest świętowanie w dniu 14 października Dnia Edukacji Narodowej oraz uroczystości ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Tego dnia sala przybrała odświętny wygląd, a koło teatralne oraz SU w imieniu braci uczniowskiej złożyło serdeczne życzenia pracownikom szkoły. Obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnił również występ szkolnego koła flażoletowego, który zagrał 3 utwory. W tym wyjątkowym dniu życzyliśmy wytrwałości, sukcesów, ale przede wszystkim wykonywania swoich obowiązków z radością.

Anna Mazurek

Dzień Dyni

30 października uczniowie szkoły w Pawłowie Skockim jak co roku świętowali,, Dzień Dyni”. Przygotowali pracę plastyczną, a szkoła zmieniła się w dyniową krainę. Uczniowie pogłębili również wiedzę na temat wartości odżywczych i walorów smakowych „królowej warzyw”.

Weronika Grab-Bejma

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2020 w naszej lechlińskiej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie, z pomocą pani Jagody Nowak, przygotowali humorystyczny kabaret obrazujący codzienne życie w szkole. Podczas uroczystości  wystąpiły także dziewczyny z koła tanecznego prezentując układy taneczne oraz uczniowie z zespołu wokalnego wykonując piękne piosenki i gromkie „Sto lat” dla nauczycieli. Dodatkowo uczniowie doceniając i podkreślając swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela i wychowawcy, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro uczniów wręczyli wszystkim pracownikom szkoły słodkie upominki . Na zakończenie akademii głos zabrał p. kierownik Piotr Wiśniewski, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Ciepłe słowa skierował także do uczniów, chwaląc ich sukcesy i życząc jak najlepszych wyników w nauce.

Joanna Tomczak

Imieniny biblioteki w Rejowcu

Uczniowie klas I-III uczcili dziś imieniny biblioteki przygotowując kolorowe zakładki i odwiedzając naszą rejowiecką bibliotekę. Tam czekał na nich słodki poczęstunek i bajkowe zagadki.

E. Witt

„…Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone złociście…”

Piękny wiersz Ewy Szelburg-Zarębiny „Jesienne liście” i ciepły listopadowy dzień zachęcił nas do zabawy w towarzystwie liści i wykonania pięknych prac plastycznych z liśćmi w rolach głównych.

Joanna Tomczak

Jesień

Jesień to wyjątkowo piękna pora roku. Jesienne kolory dają nieograniczone możliwości naszej wyobraźni, dlatego w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „KOLORY JESIENI” adresowany dla uczniów klas I -III. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów. Mali artyści stworzyli  piękne różnobarwne, jesienne prace. Wykonano je różnymi  technikami oraz przez połączenie rozmaitych materiałów. Wszystkie były w swoim rodzaju wyjątkowe i przysporzyły dużego kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzcy. Ostatecznie zwyciężyli:

I miejsce Kornelia
II miejsce Julianna
II miejsce Nikola
III miejsce Julia

Zwycięzcom gratulujemy i  serdecznie dziękujemy wszystkim  udział w naszym konkursie.

Anna Mazurek

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji obchodzonego w naszej szkole Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowano szereg ciekawych inicjatyw, których tematem przewodnim były baśnie. Obchody zainaugurowaliśmy 2 października Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Uczniowie klas 1-3 czytali książki o zwierzętach, a uczniowie klasy 6 opowiadanie „Nędzny tchórz” poruszające temat pokoju i zgody na świecie. Ogłosiliśmy także akcję „Podaruj książkę bibliotece”, która będzie trwała cały rok szkolny i dzięki której już mamy sporo nowości wydawniczych w naszej szkolnej bibliotece. Ponadto z biblioteki szkolnej uczniowie wypożyczali baśnie, te mniej i bardziej znane, by móc się przygotować do szkolnego konkursu „Baśniowy świat. Konkurs ze znajomości baśniowej klasyki”. Natomiast dzieci uczęszczające na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne wzięły udział w konkursie kaligraficznym „No to się popisz!”. Zadaniem konkursowym było staranne przepisanie fragmentów baśni ze zwróceniem szczególnej uwagi na estetykę pisma. 6 listopada podsumowaliśmy te działania, organizując Dzień Postaci z Bajek, można było się przebrać za ulubionych bohaterów książkowych, zrobić zdjęcie w baśniowej fotobudce oraz sprawdzić swoją wiedzę w  konkursie „Baśniowy świat. Konkurs ze znajomości baśniowej klasyki”. Celem konkursu było poszerzenie i utrwalenie wiadomości o baśniach, które uczniowie czytali przez cały październik. Wszystkie wydarzenia w ramach miesiąca bibliotek szkolnych cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkim  dziękuję za pomoc i wspólne świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które wniosło wiele wiedzy, zabawy, wspólnie spędzonego czasu i nowości wydawniczych w nasze szkolnej bibliotece.

Joanna Tomczak

Przyjaciele Zippiego

Kolejna klasa w naszej szkole realizuje program „Przyjaciele Zippiego”, który jest międzynarodowym programem promocji zdrowia psychicznego, kształtującym  i rozwijającym umiejętności psychospołeczne u dzieci. Program uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Pierwsze spotkania obfitowały w wiele działań i niespodzianek. Mieliśmy możliwość poznania prawdziwych patyczaków, które do szkoły przyniosła p. Monika Zielińska. Okazało się bowiem, że jej dzieci opiekują się patyczakami i zgodziły się na ich wizytę w naszej szkole. Było to dla nas niesamowite doświadczenie i mamy nadzieje, ze te przemiłe stworzonka jeszcze nas odwiedzą.

Joanna Tomczak

Międzynarodowy  Dzień Postaci z Bajek w Rejowcu

5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt –  Międzynarodowy  Dzień Postaci z Bajek. To odpowiedni  pretekst, aby powrócić wspomnieniami do swoich ulubionych bajek z dzieciństwa, przypomnieć sobie ich treść, a także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wszyscy doskonale wiemy, że czytanie bajek to dobra inwestycja w rozwój dzieci: emocjonalny, społeczny i intelektualny.  W tym  dniu w naszej szkole było jak w bajce. Uczniowie klas I-III hucznie obchodzili ten dzień . Po szkole przechadzali się bohaterowie bajek: księżniczki, królewny, czerwony kapturek, pszczółka Maja oraz wiele innych bajkowych postaci. W każdej klasie uczniowie czytali bajki i baśnie dla dzieci, a  następnie wykonali ilustracje.  Po prezentacji  bajkowych strojów, wspólnie obejrzeliśmy „Jasia i Małgosie” oraz „Trzy świnki”. Ten dzień to była wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat magicznych historii zainspirować do wspólnej zabawy w bankowym wymiarze. Dziękujemy za wspólną zabawę.

Anna Mazurek

SensoSmyki

Uczniowie z Pawłowa Skockiego z zapałem i zaciekawieniem wykonywali październikowe zadania SensoSmyki. Przygotowaliśmy barwny ,,Jesienny las w słoiku ” oraz zgadywaliśmy nazwy warzyw wykorzystując zmysł dotyku i węchu. To zadanie wywołało dużo śmiechu i przepełnione było ekscytacją. Wszelkie działania sensoryczne pozwalają naszym uczniom poprawić zdolność rozumienia i organizowania informacji z otoczenia przez zmysły do własnego organizmu.

Weronika Grab-Bejma

Święto Dyni w Lechlinie

Dynia to warzywo, które wyrasta w wielu odmianach – jej owoce są bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów – od o drobnych, kilkusetgramowych dyniek do kilkusetkilogramowych gigantów. Występuje w ciekawej kolorystyce, od soczystej pomarańczy poprzez brązy, zielenie, szarości, aż do prawie czarnego. Nie mówiąc już o fakturze skórki, która może być gładka, albo szorstka, albo pofałdowana. Dzięki temu warzywo to świetnie prezentuje się na zdjęciach, bardzo często służy do dekoracji, a na dodatek, a może przede wszystkim ma wszechstronne zastosowania kulinarne. Z okazji specjalnego dnia dyni w Lechlinie, dzieci wykonały liczne zadania. Na kółku języka angielskiego przygotowały plakaty oraz fotobudkę. Na języku angielskim klasa pierwsza i druga ulepiły dynie z masy solnej. Na gazetce samorządu pojawiły się dynie wykonane przez klasę pierwszą. Dodatkowo pani Monika Zielińska przygotowała słodką i dyniową niespodziankę dla każdej klasy. Zabawa, dynie i kolor pomarańczowy towarzyszył nam przez cały dzień.

J. Nowak

Święto Pyry- szkoła Rejowiec

Podtrzymujemy szkolne tradycje, więc w środę 21 października 2020 r. obchodziliśmy w Rejowcu Święto Pyry. Jak co roku dzieci zjadły wielkopolski przysmak, czyli pyrę z gzikiem, a potem bawiły się robiąc z ziemniaków ludziki, stempelki i plakaty promujące pyrę. Młodsze klasy uczciły ten dzień również na sportowo pokonując różne przeszkody z ziemniakami i bawiąc się na boisku.

Lubimy to święto i będziemy je obchodzić co rok!

Anna Mazurek

Święto PYRY

Jak co roku, jesienią,  obchodziliśmy w naszej szkole „Święto PYRY”. To przepyszne warzywo królowało przez cały dzień na szkolnych korytarzach, salach i w kuchni. Smakowicie pyrami pachniało od samego wejścia. Uczniowie klas I-III wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią wykonując ziemniaczane stworki. Były też zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, gdzie głównym bohaterem był oczywiście ziemniak  oraz pamiątkowe zdjęcie w pyrowej budce. Nie zabrakło również degustacji regionalnej potrawy „pyry z gzikiem”. Impreza dostarczyła uczestnikom wiele radości i miłej zabawy.

Joanna Tomczak

Uroczystość pasowania uczniów klasy I

14 października 2020 w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej. Na akademię przybyła pani wicedyrektor Małgorzata Przybysz, nauczyciele i uczniowie ze starszych klas. Po przywitaniu rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odpowiadali na pytania. Pierwszoklasiści  swoim występem udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Po programie artystycznym dzieci w obecności wszystkich zgromadzonych odważnie złożyły przyrzeczenie, w którym ślubowały być dobrymi Polakami oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Kolejnym ważnym momentem było pasowanie na ucznia, którego dokonała pani Małgorzata Przybysz  przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka dużym piórem. Od tej chwili pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Jabłkowie filia Lechlin zostali: Korczak Franciszek, Konieczny Gracjan, Rakocy Gracjan, Słabiak Julia, Sygnecka Amelia. Ponadto pani wicedyrektor życzyła uczniom wielu sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz wręczyła prezent w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego TĘCZA. Uczniowie zostali także obdarowani upominkami od wychowawczyni pani Moniki Zielińskiej. Po pamiątkowych zdjęciach i w radosnym nastroju uczniowie udali się do swojej sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawczynię.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów w edukacji szkolnej.                                                                                              

Joanna Tomczak