„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…”

W dawnych czasach wróżby i zabawy andrzejkowe przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych panien i miały charakter matrymonialny, dziś imprezy andrzejkowe to ostatnia okazja do hucznej zabawy przed adwentem. Wróżby odprawia się w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada.

Nasza szkoła nieco wcześniej zorganizowała andrzejkowe szaleństwo. W piątek 22 listopada zmieniła się w miejsce pełne magii i czarów. W pięknie przystrojonych salach i na korytarzach pojawili się wróżbici i magowie, którzy zajęli się andrzejkowymi wróżbami. Starsi uczniowie przepowiadali przyszłość, szczęście, zdrowie i pieniądze  tym młodszym, którzy bardzo licznie i przepięknie przebrani przybyli na wieczór z wróżbami. Każdy z radością lał wosk i próbował odczytać swoją przyszłość, następnie przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie ulubionego koloru. Obszerny katalog wróżb był tak ekscytujący, że na niejednej buźce pojawił się rumieniec. Intensywne wróżenie przeplatało się z andrzejkową dyskoteką. Późnym wieczorem w szkole pojawiła się specjalnie zaproszona na tę okazję wróżka, która przeprowadziła liczne zabawy, pląsy i tańce. Uczestnicy zabawy mogli również spełnić się artystycznie, ponieważ do ich dyspozycji oddana została sala z przyborami do malowania i rysowania. Tam powstawały magiczne buty i inne andrzejkowe fantazje. Dla zmęczonych zabawą przygotowana była kawiarenka, gdzie dzieci mogły odpocząć zajadając wspaniałe wypieki przygotowane przez rodziców.

Nad przebiegiem imprezy czuwali organizatorzy wieczoru z wróżbami: Samorząd Uczniowski z opiekunkami oraz nauczyciele, którzy sprawowali opiekę nad bawiącymi się dziećmi. Piątkowe wydarzenie przyciągnęło ponad 250 uczniów, a wspaniała zabawa trwała do godziny 22.

Wioletta Molińska