razem_bezpieczniej4_logo_rgb

Uczniowie klas drugich i trzecich skockiego Gimnazjum mieli okazję spędzić kilka niesamowitych chwil z aktorami poznańskiego Teatru „Promyk”, który przybył do sali Biblioteki Publicznej w Skokach, 29 listopada 2010 r., z przedstawieniem, pt.: „Mały Książę”.

Spektakl, a właściwie warsztaty teatralne stworzone zostały w oparciu o znany tekst (będący obowiązkową lekturą szkolną) Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Można powiedzieć, że młodzież odbyła niecodzienną lekcję, w niezwykły sposób podaną, w obecności swoich nauczycieli, kolegów i koleżanek z klasy, ale pod przewodnictwem aktorów, którzy świetnie wcielali się w postaci znane im z kart lektury szkolnej. Kameralny charakter przedstawienia dawał wszystkim możliwość aktywnego uczestnictwa w spektaklu, przez co mogli oni głębiej czuć i rozumieć przesłanie „Małego Księcia” (przynajmniej takie było założenie tychże warsztatów). Lekcja o „Małym Księciu”, to lekcja o dojrzewaniu, odpowiedzialności, o miłości,  jednym słowem – o życiu, które niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, pułapek i konieczność dokonywania wyborów, wyborów trudnych i nie zawsze jasnych, nawet dla nas samych.

Przedstawienie odbyło się w ramach projektu „Rodzina bez przemocy w Gminie Skoki”, współfinansowanego ze środków rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Na pewno warto rozmawiać z młodymi ludźmi o sprawach trudnych, o jakich oni sami wprost nie zawsze mają odwagę powiedzieć. Pretekstem do tego rodzaju rozmów i przemyśleń może być, jak widać, odpowiednio podana lektura szkolna.