Czerwcowe spotkania „etno-odkrywców” przeniosły ich w świat dawnych gier, zabaw, zabawek, porcelanowych i szmacianych lalek, drewnianych samochodów i koni na biegunach, materiałowych piłek i ołowianych żołnierzyków. Pani Wiesia, pracownik Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, pokazała dzieciom jak czas wolny od zajęć spędzali ich dziadkowie. Nauczyła ich grać w niektóre gry oraz pozwoliła pobawić się dawnymi zabawkami. Wzorując się na nich, młodzi skoczanie sami wykonali kilka z nich, m.in. gliniane ptaszki.

Podczas drugiej odsłony etno-warsztatów dzieci miały okazję poznać tradycje dotyczące Nocy Świętojańskiej, święta obchodzonego w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię Św. Jana. Po wykonaniu świętojańskich wianków znalazły one również czas na zabawę w poszukiwanie kwiata paproci, w wierzeniach słowiańskich legendarnego kwiata, który zakwita raz w roku w okresie przesilenia letniego.

Zwieńczeniem spotkań ludowych były warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorów tańca z poznańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”. Tak jak poprzednim razem, tak i teraz młodzi adepci sztuki tanecznej zgłębiali naukę Poloneza.

Organizatorem etno-warsztatów jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach. Projekt współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej. Spotkania odbywają się w nowej siedzibie Biblioteki przy ul. Rogozińskiej 1B.

W okresie wakacji „etno-odkrywców” czekają dwa spotkania wyjazdowe. Pierwsze 8.07. do Osieka, drugie 26.08. do Jaracza.

6_etno_1 6_etno_2 6_etno_3

6_etno_4 6_etno_5 6_etno_6

6_etno_7