Potrzanowo – jedno z 27 sołectw należących do gminy Skoki, największa wieś powiatu wągrowieckiego. 29 i 30 maja zjechało do niej ok. 270 uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, uczestników projektu pn. „Z małej gminy Skoki w wielki Świat – cykl spotkań podróżniczych dla dzieci z gminy Skoki”.

Organizator spotkań Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach zaprosiła młodych podróżników do świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie na spotkanie z kulturą,, sztuką i tradycją naszej „Małej Ojczyzny”. Przewodnikami w tym temacie były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w osobach: Anny Kaczmarek, Cecylii Kubiatowicz, Danuty Janecko, Danuty Laube, Jadwigi Załuskiej, Kazimiery Głazowskiej, Lucyny Nowickiej oraz regionalistka Wiesława Surdyk – Fertsch.

Panie z koła przygotowały warsztaty rękodzielniczo – kulinarne, podczas których dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polegała kiedyś, a na czym polega dziś przynależność do Koła Gospodyń Wiejskich, zobaczyć co można zrobić z krepy, bibuły, skrawków materiału, sznurka, itp., spróbować odgadnąć gatunek ptaka, którego pióra można było nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć, a także własnoręcznie wykonać kwiaty pałuckie oraz papierowe smoki. Młodzi podróżnicy mogli także spróbować swych sił w kuchni, gdzie pod czujnym okiem Pań zgłębiali tajniki wyrobu pierogów. Przepis na przepyszne ciasto autorstwa Pani Jadwigi pozostał dobrze strzeżoną tajemnicą, ale kunszt wałkowania ciasta i jego nadziewania adepci sztuki kulinarnej opanowali perfekcyjnie. Zwieńczeniem zmagań rękodzielniczo-kulinarnych była degustacja domowych pierogów oraz domowego kompotu.

Pani Wiesława natomiast przeniosła się wraz z dziećmi w odległe czasy historycznych początków, by przybliżyć legendy i fakty mówiące o powstaniu Skoków oraz stolicy Wielkopolski – Poznania, pokazała i omówiła najciekawsze miejsca i zabytki naszego regionu, zdradziła ciekawostki dotyczące wielu miejsc znajdujących się na terenie naszej gminy. Z przedszkolakami przygotowała krótkie inscenizacje legend o poznańskich koziołkach oraz o powstaniu herbu naszego miasta, zdradziła miejsce, w którym żyje największa w Europie kolonia nietoperzy, a także pokazała jak z małego strumyka „rodzi się” wielka rzeka.

Zajęcia w Potrznowie zwieńczyły cykl spotkań podróżniczych, podczas których dzieci z terenów wiejskich gminy Skoki mogły zwiedzić ciekawe zakątki naszego globu, nie tylko te poza granicami kraju, ale również te poza granicami ich własnych posesji. Wszystko to było możliwe dzięki organizatorowi spotkań Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Skokach oraz współfinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej.


 

Loga_do_NW