Arktyka – teren otaczający najbardziej wysunięty na północ punkt na Ziemi zwany Biegunem Północnym. Od tej części kuli ziemskiej rozpoczął swoją opowieść podróżnik, przewodnik wypraw turystycznych, doktor nauk przyrodniczych, biolog Mikołaj Golachowski. Spotkał się On w połowie maja (15 i 16 maja) br. z uczestnikami projektu pn. „Z małej gminy Skoki do wielkiego Świata – cykl spotkań podróżniczych dla dzieci z gminy Skoki.” Tak jak jego poprzednicy odwiedził szkoły i przedszkola położone na terenie gminy Skoki, należące do Stowarzyszenia Edukacyjnego Tęcza z Jabłkowa. Organizatorem tych spotkań jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach, a projekt współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej.

Pan Mikołaj w kilku słowach przedstawił dzieciom warunki życia na dalekiej północy, przybliżył sylwetkę jednego z największych drapieżników lądowych – niedźwiedzia polarnego, a także rozwikłał zagadkę ilości zjadanych dziennie przez niego pingwinów. Po krótkim wstępie przeniósł się wraz z dziećmi na przeciwległą stronę naszego globu – Antarktykę, by wnikliwiej poznać florę i faunę odległego kontynentu półkuli południowej. Młodzi podróżnicy mogli zobaczyć oraz poznać ciekawostki z życia pingwinów, fok, słoni morskich, albatrosów i wielu innych zwierząt. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć ww. zwierzęta, ale również posłuchać wydawanych przez nie dźwięków. Największą atrakcją okazał się głos wydawany przez fokę Weddella. Polarną podróż ubarwiły slajdy przedstawiające różnorodne w kształtach, a nawet barwach góry lodowe oraz „bajeczne” krajobrazy Wyspy Króla Jerzego i Georgii Południowej. Spotkania zakończyły się oglądaniem przywiezionych z „krainy wiecznych śniegów” pamiątek, m.in.: stopy pingwina, kawałka drewna, kła.

Niebawem projekt dobiegnie końca. Młodych podróżników czeka jeszcze jedno spotkanie. Tym razem będą oni mieli okazję poznać piękno swojej „Małej Ojczyzny” i oprócz spotkania z regionalistą uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczo-kulinarnych. Wszystko to będzie miało miejsce 29 i 30 maja w Świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich w Potrzanowie.