Jest taki majowy czwartek, kiedy w hali skockiego gimnazjum od samego rana rozbrzmiewa charakterystyczna mowa Wielkopolan i to w swojej najlepszej, konkursowej wersji. Dzieje się tak podczas Rejonowego Konkursu Gwary Poznańskiej, który swoim patronatem od samego początku, czyli od sześciu już lat obejmują Starosta Wągrowiecki Michał Piechocki i Burmistrz Miasta i Gminy Skoki Tadeusz Kłos.

W tym roku w konkursie wzięło udział 20 uczniów z gimnazjów z Gniezna, Murowanej Gośliny, dwóch szkół z Rogoźna, Rąbczyna, Wapna, Wągrowca i Skoków. Wygłaszali oni teksty autorstwa przede wszystkim Juliusza Kubla, Lecha Konopińskiego, Antoniego Bartkowiaka, ale znalazł się też jeden tekst napisany przez uczestnika konkursu – Patryka Jankowskiego.

W imieniu organizatora przebiegiem konkursu kierowali uczniowie klasy 1a – Patrycja Stożek i Franciszek Dukszta oraz z klasy 3a – Ilona Borkowska i Hubert Łukaszewski.

Konkurs rozpoczął się odśpiewaniem przez uczniów klasy 3a „Ody do pyry” – pieśni, do której słowa napisał autor tekstów o starym Marychu – Juliusz Kubel zainspirowany znanym utworem z muzyką Beethovena i słowami Schillera. Następnie wszyscy zgromadzeni zostali poproszeni o złożenie przyrzeczenia:

„Świadomi praw i obowiązków,
Jakie nakłada na nas urodzenie w Wielkiej Polsce,
lub choćby przez zasiedzenie w kraju, gdzie pyra najpiękniej dojrzewa
– jak na nas przystało –

Przyrzekamy:
Nie nygusować,
Nie manygować,
Nie chachmyncić,
Nie klamizerować
I nigdy nie mieć dwóch lewych pazurów do roboty!
…Przyrzekamy!
Nie chapać ino do sie,
Nie szajstać groszem swoim ani cudzym,
Nie wtykać kluki w nie swoje sprawy,
Nie robić pierdołów i nie blubrać bez potrzeby
I zawsze być czujny na wichłaczenie Warszawy!
…Przyrzekamy!

Gonić tych, co śmiecą i obracają Poznań w gemylę,
Nie mudzić czasu i robić stale porzundek, gdzie tylko się da,
Tępić umolnych, nicpotych i inne świcibaki,
Nie dać się brać na lewe sanki,
I pamiętać, że tu Wielka Polska zawsze była i na zawsze zostanie!
…Przyrzekamy!
Pamiętać, że kartofle, ziemniaki, frytki i chipsy to wszystko są pyry,
Kochać pyrlandzką mowę, czyli blubrać se czasem po naszymu (…)”

Konkursowe zmagania wizualnie uświetnił pokaz slajdów który przygotowali uczniowie klasy 3a – Łukasz Jasiński i Kamil Jakubowski. Zabawnym przerywnikiem była też piosenka „Godejmy po naszymu” z repertuaru kapeli „Zza Winkla” w wykonaniu uczniów tej samej klasy, którzy stworzyli na ten dzień zespół wokalny „Ferajna zez naszy gamai”.

Jury w składzie Jolanta Nowak-Węklarowa, nauczycielka języka polskiego, poetka i prozatorka; Wiesława Surdyk-Fertsch, nauczycielka historii, doradca-metodyk oraz Beata Jezierska – przewodnicząca jury, doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, miłośniczka językoznawstwa i translatoryki oraz znawczyni gwary poznańskiej podkreśliła bardzo wysoki poziom prezentacji. Komisja dokonując oceny brała pod uwagę przede wszystkim warstwę językową wymagając, aby wygłaszane teksty miały charakter miejskiej gwary Poznania. Następnie zwracano uwagę na dobór i interpretację utworu oraz czas jego wygłaszania a także na ogólny wyraz artystyczny.

Zdaniem, zarówno widzów jak i komisji konkursowej, wszyscy wykonawcy zrobili to świetnie, prezentując wyrównany wysoki poziom za co zostali nagrodzeni szczerymi, gorącymi brawami, wyrażającymi radość i zachwyt. Przewodnicząca jury stwierdziła, iż w naszym gimnazjum, dzięki konkursowi „…widać, że gwara poznańska jest wciąż żywa i jako istotny składnik naszego poczucia przynależności regionalnej – pozostaje bliska naszym sercom.”

Zwycięzcami szóstej edycji konkursu zostali:

I miejsce – Kacper Kaczmarek z Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie , II miejsce – Patryk Jankowski z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach, III miejsce – Monika Puk z Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie

Wyróżnienia zdobyli: Kacper Przybylski z Gniezna, Jakub Konieczny z Gniezna, Weronika Sydow ze Skoków, Daria Maciejewska z Wągrowca, Patrycja Michalska z Wapna.

Nagrodzeni zapracowali również na nagrody ( odtwarzacz DVD, radio i czajnik) dla swoich szkół i tak: I miejsce przypadło gospodarzom, drugie w kolejności okazało się Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom” im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie, trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół im. Hipolita Cegielskiego Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie

Publiczność, czyli zaproszeni goście, uczestnicy konkursu oraz młodzież kilku klas naszej szkoły uhonorowała swoją nagrodą Pamelę Jakubowską z Rąbczyna. Nadmienić należy, że z rywalizacji tej tradycyjnie wyłączono uczniów naszego gimnazjum.

Podczas przerwy na obrady jury na uczestników konkursu czekało tradycyjne, staropolskie jadło. Wszystkich obecnych, chcących popisać się znajomością gwary zaproszono też do minikonkursu ze słówek i zwrotów wielkopolskich. Zwycięzcą okazał się Łukasz Jasiński z naszego gimnazjum.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody indywidualne w postaci dyplomów, książek tematycznie związanych z konkursem, statuetek, natomiast wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów uhonorowano podziękowaniami, dyplomami i materiałami promującymi powiat i gminę oraz egzemplarzami jednodniówki napisanej w gwarze pt. „Nasz Fyrtel” oraz okazjonalną publikacją „Nasza jedza czyli wielkopolska knipa kucharska”.

Konkurs zorganizowany po raz szósty z inicjatywy nauczycielki języka polskiego –Iwony Migasiewicz- przygotowała przy aprobacie i pomocy dyrekcji – kilkunastoosobowa grupa nauczycieli wraz z uczniami klasy 1a i 3a. Tradycyjnie idea ta została   wsparta przez sponsorów: Radę Rodziców, Krzysztofa Migasiewicza, Grzegorza i Magdalenę Samol, Ilonę Węglewską, Macieja Migasiewicza oraz Krzysztofa Fertscha.

Organizatorów jak i uczestników zaszczyciła i ucieszyła obecność zaproszonych gości, a byli to pp.: wicestarosta Tomasz Kranc, burmistrz Tadeusz Kłos, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego – Krzysztof Migasiewicz , sekretarz Blanka Gaździak, kierownik Referatu Oświaty – Beata Nowak – Szmyra, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skokach -Elżbieta Skrzypczak, przewodnicząca Oddziału Rejonowego PZERiI w Skokach- Małgorzata Florysiak, przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum –Kinga Konieczka oraz mieszkańcy naszego miasteczka.

Pamiątkowe zdjęcie było ostatnim elementem spotkania miłośników gwary poznańskiej, którzy obiecywali wrócić do skockiego gimnazjum za rok o tej samej mniej więcej porze.

fot. Karolina Stefaniak