Uczestnicy etno-warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Skokach rozpoczęli przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Wspólnie z Panią Wiesią, pracownikiem Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, poznali tradycje wielkanocne krzewione od wieków na ziemiach wielkopolskich. Punktem wyjścia przygotowań stała się Niedziela Palmowa i związana z nią Palma Wielkanocna. Poznawszy historię świątecznej gałązki, symbolizującej wjazd Jezusa do Jerozolimy, dzieci przystąpiły do pracy nad stworzeniem barwnej, kolorowej palmy. W tym celu użyli różnego rodzaju materiałów począwszy od bukszpanu i bazich kotków, a skończywszy na bibule, z której wykonali pałuckie kwiatki. Następnie młodzi skoczanie poznali tradycje wielkopolskie wiążące się ze święconką, śniadaniem wielkanocnym, pisankami oraz śmigusem – dyngusem. Swoją szczególną uwagę poświęcili malowaniu świątecznych jajek używając do tego wosku i wywaru z łupin cebuli. Podczas zajęć kilka chwil poświęcono również dawnym grom i zabawom towarzyskim wiążącym się z okresem wielkanocnym.

Instruktorzy warsztatów tanecznych wywodzący się z Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania zabrali natomiast młodych „etno-odkrywców” w taneczną podróż po świeci. W trakcie emisji krótkiego filmu dzieci mogły zobaczyć jak prezentują się na scenie oraz w co są ubrani przedstawiciele ludowych zespołów tanecznych, wywodzących się z różnych regionów kuli ziemskiej.

Kolejny cykl spotkań z tradycją wielkopolską w tle dobiegł końca. Wszystkim uczestnikom oraz ich najbliższym organizatorzy „Etno- warsztatów w Bibliotece” życzą zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.

Loga_do_NW